Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τι λέτε γι αυτό;;; Ξαφνικά το απόγευμα, εκεί που σερφάριζα απολαμβάνοντας το wireless net και την μπαταρία να δείχνει στο 90%, έκλεισε... προσπάθησα 4-5 φορές να το ανοίξω, έκανε προσπάθεια εκκίνησης χωρίς να ολοκληρώνει και έσβηνε... τελικά το βάζω στο ρεύμα και ενώ η ένδειξη της μπαταρίας δείχνει πλήρης στο φωτάκι του φορτιστή αλλά και στην ένδειξη της ίδιας της μπαταρίας στο κάτω μέρος του MacBook Pro, το εικονίδιο στην μπάρα από τότε δείχνει Χ και όταν το βγάλω από το ρεύμα κλείνει!!!

post-15914-129062934416_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα περί επιστολής διαμαρτυρίας μηνύματα μεταφέρθηκαν σε καινούργιο topic:

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=149096

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πηγα στο applestore, ο υπαλληλος εκει μου μιλησε για διαφορες γενιες macbook.

Ετσι, μου ειπε οτι η πρωτη γενια ηταν καπου στο γεναρη, έπειτα μαιο, και μαλλον νεα γενια ως το τελος του ετους.

Σε καθε γενια, αλλαζει ελαφρως η apple καποια χαρακτηριστικα(πχ, για το ιδιο μοντελο ανεβαζει συχνοτητα επεξεργαστη), λυνει προβληματα κλπ.

Οταν τον ρωτησα πως θα ξεχωριζω εγω ως απλος χρηστης ποιο μηχανημα ανηκει σε ποια γενια, αφου δεν αλλαζουν τα ονοματα(το macbook το 13'', θα λεγεται παντα macbook 13), δεν με κατατοπισε επαρκως. Θα το δεις στο site της apple κλπ.

Πως μπορω να ξεχωρισω, βλεποντας ενα μηχανημα, σε ποια γενια ανηκει? Πχ. αυριο θα θελω να παραγγειλω macbook απο την νεα γενια, πως θα ξερω πως να το ξεχωριζω(κι οχι τι μου λεει ο καθε εμπορος), ωστε να ειμαι διασφαλισμενος οτι αγοραζω αυτο που θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πηγα στο applestore' date=' ο υπαλληλος εκει μου μιλησε για διαφορες γενιες macbook.

Ετσι, μου ειπε οτι η πρωτη γενια ηταν καπου στο γεναρη, έπειτα μαιο, και μαλλον νεα γενια ως το τελος του ετους.

Σε καθε γενια, αλλαζει ελαφρως η apple καποια χαρακτηριστικα(πχ, για το ιδιο μοντελο ανεβαζει συχνοτητα επεξεργαστη), λυνει προβληματα κλπ.

Οταν τον ρωτησα πως θα ξεχωριζω εγω ως απλος χρηστης ποιο μηχανημα ανηκει σε ποια γενια, αφου δεν αλλαζουν τα ονοματα(το macbook το 13'', θα λεγεται παντα macbook 13), δεν με κατατοπισε επαρκως. Θα το δεις στο site της apple κλπ.

Πως μπορω να ξεχωρισω, βλεποντας ενα μηχανημα, σε ποια γενια ανηκει? Πχ. αυριο θα θελω να παραγγειλω macbook απο την νεα γενια, πως θα ξερω πως να το ξεχωριζω(κι οχι τι μου λεει ο καθε εμπορος), ωστε να ειμαι διασφαλισμενος οτι αγοραζω αυτο που θελω?[/quote']

 

serial number

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να προλάβω τις επόμενες ερωτήσεις του στυλ,

Πως ξέρω ποιας γενιάς είναι το serial?

Πως καταλαβαίνω ότι βρέχει σήμερα?

 

Πως ξέρεις ότι πήρες το μοντέλο με τον Intel Core Duo στα 1.66 όταν πραγματικά αυτό που ήθελες ήταν αυτό με τον Intel Core Duo στα 1.87?

 

Πως ξέρεις ότι πήρες το μοντέλο με την Intel X3000 και όχι με την Intel GMA 950?

 

Πως ξέρω ότι ήρθε η ώρα να σταματήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ηδη απο το 2004 desktop replacement laptop με 7200 δισκο. Και με μοντεμ' date=' και με pcmcia slot. Μονο dual layer δεν εχει.

Εν ετει 2006, που θελω νεα αγορα, θα παρω κατι ακομη καλυτερο οπως επιθυμω, ή θα κανω οπισθοδρομηση σε θεμα hardware λογω macbook?

Θελω το mac os μονο, σε λαπτοπ, τιποτε αλλο. Αλλα με configuration που να με εξυπηρετει. Απλα πραγματα ζητω. Εδω αλλοι ζητουν raid σε laptop...

 

Και μονο που λες τα μηχανηματα της dell βλακειες, καταλαβαινει κανεις οτι εχεις αγνοια της αγορας και της πραγματικοτητας...[/quote']

 

λοιπον,ακου αγαπητε mjmj,εισαι συνειδητοποιημενος χρηστης εδω και καιρο,οπως φαινεται,ειχες και εχεις windows πιθανον κι αλλα...ζητας πληρη επιλογη κι ελευθερια οσο μας την επιτρεπει η αγορα,ωστε να συνθεσεις κατι το οποιο σε ικανοποιει και τεχνολογικα,συμφωνα με το υπαρχον τεχνολογικο status quo και προσωπικα στην καθημερινη χρηση,και πολυ σωστα εφοσον σκεφτεσαι ν αλλαξεις ζητας το καλυτερο,το μοντερνο...ομως την Apple και τους χρηστες της δεν την ενοιαξαν ποτε τα απολυτα,αυτη σαν εταιρια θελει να πουλησει και παρουσιαζει το προιον της ως το τελειο καθε φορα(βλεπε pc vs mac και τωρινες δηλωσεις Μacintel vs ppc) και τους χρηστες της να εχουν το καλυτερο συνολικα(αισθητικη,αποδοση,λειτουργικοτητα κλπ)χωρις εμμονη στην αποδοση...αν ειχαν αυτη την εμμονη στην αποδοση και μονον δεν θα ειχαν Mac.Επισης εσυ δεν συμβιβαζεσαι με τα στραβα του hardware που βλεπεις(συνιθισμενος να επιλεγεις hardware) διοτι ΜΠΟΡΕΙΣ να επιλεξεις,τα παραθυρα λειτουργουν σε οτιδηποτε, τα μακ ΜΟΝΟ σ αυτο που βγαζει η Apple...οποτε εναν συμβιβασμο θα τον κανεις...ή θα συμβιβαστεις με το hardware που σου παρεχεται διοτι δεν θα συμβιβαστεις στο λειτουργικο και θα αρχισεις να σκεφτεσαι σαν μακ χρηστης ή θα συμβιβαστεις στο λειτουργικο και θα εχεις κατω απ το καπω οτι βασταει η τσεπη σου...και τα δυο δεν γινεται de facto...μην παιδευεσαι αδικα.Και γω θα γουσταρα τρελα τον 8πλο της Sun υπερχρονισμενο στα 3Ghz και να τρεχει Beos αλλα δεν γινεται...γι αυτο,η παιρνεις ενα Apple,ή ενα pc ο,τι σου γουσταρει ή παιρνεις ενα pc καταλληλο και του βαζεις Μακ παρανομα...αλλη λυση δεν βλεπω...ουτε τις αναγκες σου μετριαζεις ουτε την Αpple μπορεις να πιεσεις να σου βγαλει ενα μοντελακι οπως τους το παραγγειλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι, μου ειπε οτι η πρωτη γενια ηταν καπου στο γεναρη, έπειτα μαιο, και μαλλον νεα γενια ως το τελος του ετους.

 

Re seis pou imoun ego ton Genari??? Se xeimereia narki?? Oxi re gamoto kai eixa tin entyposi oti mesa Maiou anakoinothike to MacBook...:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα mac mini και τα macbook παίρνουν ακριβώς τον ίδιο τύπο μνήμης; Μπορώ δλδ να βάλω ram από macmini σε macbook;

 

Παίρνουν την ίδια μνήμη και τα δύο, και είναι η κοινή μνήμη που έχουν και τα Laptop (PC) με Intel Core Duo.

Μοναδικός περιορισμός έιναι το μέγεθος του module, όπως λέει και στο site της Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...