Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει το macbook κάποια ταινία ασφαλείας που σπάει όταν ανοίξεις το καπάκι για τη μνήμη και τον δίσκο;

Αν όχι δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση' date=' καθώς αν πάθει κάτι, απλά επανατοποθετείς την αρχική.[/quote']

 

Οπως είχα διαβάσει στα φόρουμ της apple, η αλλαγή μνήμης δε θεωρείται ότι είναι επέμβαση στο μηχάνημα και δεν ακυρώνει την εγγύηση. Αντίθετα, είχα διαβάσει ότι η αλλαγή σκληρού πρέπει να γίνεται μόνο από εξουσιοδοτημένο προσωπικό. Ωστόσο δεν είμαι σίγουρος αν όντως ισχύει το τελευταίο. Η apple δίνει δημόσια οδηγίες για αλλαγή RAM, σκληρού και μπαταρίας.

 

http://www.apple.com/support/manuals/macbook/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Απίστευτο! Μου ήρθε χθες το απόγευμα! Όπως είχε προβλέψει η Rainbow!!! Όλη μέρα με αυτό ασχολιόμουν!

 

plaka kanis............ ante....... pote to pariggiles???? ego 27 maiou....

 

logika tha erthi aftes tis meres....

 

 

ante... epitelous

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

plaka kanis............ ante....... pote to pariggiles???? ego 27 maiou....

 

logika tha erthi aftes tis meres....

 

 

ante... epitelous

 

χωρίς καμμία πρόθεση να παίξω με την ψυχοσύνθεσή σου, ναι...κάνω πλάκα. Για την ακρίβεια διασκεδάζω τον πόνο μας (και εγώ σαν εσένα περιμένω) και προσπαθώ να γράψω και κανά θετικό γιατί με όλα τα τελευταία νέα που μαθαίνω μας πήρε η κάτω βόλτα.

 

Ελπίζω το θέμα με τη βρωμιά ( ; ) στο λευκό macbook που έχω παραγγείλει να είναι θέμα συγκεκριμένης φουρνιάς (χλωμό βέβαια) και αυτά που θα στείλουν εδώ να είναι οκ. Πάντως από όσο ξέρω και έχω ακούσει, στην Ευρώπη δεν φτάνουν τα πρώτα μοντέλα παραγωγής αλλά μεταγενέστερα. Αν λέει βέβαια κάτι αυτό στη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Πάντως φίλε mixali8 δεν νομίζω ότι παίζει τόσο ρόλο το πότε το παράγγειλες όσο αν θα προλάβεις την πρώτη φουρνιά. Και έφόσον έχεις κάνει νωρίς την παραγγελία θα την προλάβεις. Εγώ π.χ. που το παρήγγειά στις 6 Ιουνίου μου είπανε 15-20 του μηνός. Οπότε...

Και πάλι με συγχωρείς για την "πλάκα". Εγώ το αποκαλώ έκλυση vibes! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περιμένο να το δώ στο Fnac. Θέλω το λευκό (δεν έχω σποπό να δώσω χ ευρώ για το μαύρο και για 20 giga σκληρό παραπάνω :mad:

Το θέμα του χρώματος με απασχολεί λίγο...

:woried:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den exete ti na kanete mou fainetai edo pera kai m********e!! xaxaxaxa

 

Na nai kala i Rainbow pou sas krataei se eggrigorsi... Loipon emena mou irthe xtes to deutero MacBook... To proto me to provlima sto anemistira eixe perasei prin liges meres kai to eixe parei courier kai xtes mou eferan to kainourgio... Eutyxos auti ti fora itan ola apsoga douleuei teleia!!! :D Kai exo mia amydri entyposi oti pianei kai ligo xamiloteres thermokrasies!!

 

Kati pou me paraksenepse einai oti to proto MacBook mou eixe apostalei apo tin Ollandia.. To deutero omos mou to esteilan kateuetheian apo tin kina! Me vazei se ypopsies loipon oti mou esteilan ena apo ti deuteri partida kai eksou kai to oti douleuei apsoga... Alla fysika kaneis den mporei na einai sigouros...

 

Kai vasika den me endiaferei kai poly! Arkei na douleuei!:D

 

Na kano kai 2o review?? xaxa loool:D

 

P.S. Mporo na kathomai kai na to koitao oli mera... Exoun kanei apisteuti douleia oi Cupertiniotes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@daniel's_saving_grace: τα περιφερειακά με τις καλύτερες τιμές τα βρήκες μέσω ebay, e-shop ή μιλάς για περιφερειακά άλλης φίρμας που δουλεύουν και για mac;

 

Τα έχω βρει στο ebay. Βασικά μέχρι στιγμής έχω πάρει adapter για VGA αφού είναι σίγουρο ότι θα μου χρειαστεί. Η rainbow δίνει τον επίσημο για 22 ευρώ. Στο ebay βρίσκεις και για 7-8 ευρώ μαζί με μεταφορικά. Αφορά άλλης μάρκας ή μεταχειρισμένους apple σχεδόν καινούριους από άτομα που δεν τους χρησιμοποίησαν ποτέ (κάποτε η apple τους είχε μέσα στη συσκευασία του powerbook). Θα μου πεις δε σωζόμαστε με αυτά τα 15 ευρώ αλλά λίγο το ένα, λίγο το άλλο μαζεύονται. Ας πούμε ένας φουκαριάρης που θέλει να χρησιμοποιήσει το φορητό του και με κάποιον προβολέα VGA αλλά και με την TFT του με DVI πρέπει να δώσει 2χ22=44 ευρώ επιπλέον.

 

Για modem έχω βρει τιμές που αντικειμενικά δεν αξίζουν και τόσο (η Rainbow το δίνει 56 ευρώ, στο ebay Μπορείς να το βρεις καμιά 40άρα αλλά με ταχυδρομικά πάει μόνο μερικά ευρώ λιγότερο) αλλά το σκέφτομαι μόνο και μόνο για να μην το πάρω από τη rainbow.

 

Επίσης η αλυσίδα που πουλάει η rainbow για την προστασία me 33 ευρώ είναι επίσης πανάκριβη. Στο ebay έχουν λιγότερο από 10 ευρώ μαζί με ταχυδρομικά.

 

Επίσης να και μερικά νέα link για skin θήκες που βρήκα:

 

http://cgi.ebay.com/New-Apple-13-MacBook-Anti-Impact-Sleeve-Case-Blue_W0QQitemZ6893206692QQcategoryZ31521QQrdZ1QQcmdZViewItem

 

http://cgi.ebay.com/BAG-FOLDER-CASE-SKIN-APPLE-FIT-MACBOOK-13-3-13-NOTEBOOK_W0QQitemZ8828860470QQihZ005QQcategoryZ80070QQrdZ1QQcmdZViewItem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DVI σε VGA δεν αξίζει να αγοράσει κανείς.

Όλες οι καινούργιες κάρτες γραφικών για PC έχουν στην συσκευασία, και ελάχιστοι τους χρησιμοποιούν (συνεπώς όλο και κάποιος γνωστός θα έχει κάποιο που δεν θα το χρειάζεται).

Εγώ έχω 2-3 στο συρτάρι (από τις κάρτες γραφικών, 9600ΧΤ,Χ1600ΧΤ), όπως και πολλοί άλλοι.

Το μόνο που δεν βρίσκει κανίς εύκολα είναι το mini DVI -> DVI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα χρησιμοποιώ συχνά το laptop για παρουσιάσεις και οι projectors που δεν έχουν DVI είσοδο είναι συχνοί στο Πανεπιστήμιο. Φυσικά αν κάποιος έχει ήδη έναν ή έχει κάποιον γνωστόν που δεν τον χρησιμοποιεί τότε φυσικά να μην πάρει.

 

Mini-dvi σε DVI βρήκα εδώ:

http://search.stores.ebay.com/Apple-Store_dvi_W0QQfciZQ2d1QQfclZ3QQfsnZAppleQ2aStoreQQfsooZ1QQfsopZ1QQftsZ2QQsaselZ177392792QQsofpZ0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mjmj Gia plaka to eipa!!!! Ti allo thes na matheis diladi? Rota...

 

@tsalakoutis82 Ego tha paro tin deuteri epilogi... Siga na min asxolithei i rainbow me tetoia pragmata... Tha to pas kai tha sou poun "mia xara einai" kai tha pliroseis kai gia ton "tsampa" elegxo pou ekanan.. Vevaia pote den ksereis.. Apo tin alli oooootan ta ferei i Rainbow tha konteuoume na ftasoume stin epomeni hardware ananeosi ton MacBook :) Ee fantazomai mexri tote tha exei lythei to provlima apo tin apple....

 

Gia auto re paidia den ta fernei i rainbow! Sas prostateuei apo tetoia provlimata! Ante kai eseis paraponieste! Axaristoi!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...