Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μια μικρή περίληψη μετά από πολλά θέματα που διάβασα. Αρκετά άσπρα Macbook εμφανίζουν ένα ιδιαίτερα άσχημο χρώμα (κίτρινο-γκρι-καφέ) κυρίως στα σημεία όπου ο καρπός στηρίζεται για να μπορείς να πληκτρολογείς καθώς και στο trackpad. Αυτό το έχουν παρατηρήσει αρκετοί και εμφανίζεται περίπου στις 2 εβδομάδες από τη χρήση. Οι περισσότεροι δεν κατάφεραν να τα αφαιρέσουν παρά το ότι δοκίμασαν πάρα πολλά καθαριστικά.

 

Η πιθανότερη εξήγηση είναι ότι υπάρχει κάποια αντίδραση του πλαστικού με τη φυσική λιπαρότητα του χεριού ή τον ιδρώτα καθώς και με πιθανή διείσδυση αυτών μέσα από το πλαστικό που είναι κάπως πορώδες.

 

Κάποιοι κατάφεραν να το αφαιρέσουν με υγρό για τα νύχια (όχι ασετόν το οποίο χαλάει το πλαστικό) άλλοι πάλι όχι. Η apple μέχρι στιγμής έχει απαντήσει ότι δεν αναγνωρίζει κανένα πρόβλημα εμφάνισης παρά μόνο προβλήματα λειτουργίας.

 

Πολλοί χρήστες είναι προβληματισμένοι ενώ όσοι έχουν το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα θυμωμένοι διότι το λαπτοπάκι αυτό το παίρνεις ΚΑΙ γιατί είναι όμορφο. Ωστόσο μετά την εμφάνιση των λεκέδων είναι σκέτη ΑΗΔΙΑ.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι μάλλον το θέμα είναι υπαρκτό διότι οι αναφορές φάνηκαν πειστικές και να προέρχονται από πολλές διαφορετικές πηγές. Η σοβαρότητα του θέματος είναι αρκετά μεγάλη κυρίως διότι ένα πρόβλημα εμφάνισης είναι πολύ δύσκολο να αναγνωριστεί ποτέ από κάποιον κατασκευαστή. Στην καλύτερη απλά να βελτιώσει το πλαστικό στην επόμενη φουρνιά χωρίς όμως να καλυφθούν όσοι πήραν από την πρώτη φουρνιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επίσημες θερμοκρασίες περιβάλλοντος για την λειτουργία του macbook είναι από 10 εως 35 βαθμούς κελσίου.

http://support.apple.com/specs/macbook/macbook.html

 

Στην Ελλάδα το καλοκαίρι μάλλον τα ανεμστηράκια θα πάρουν φωτιά.

Μην ξεχνάτε ότι το περιβάλλον εργασίας στις περισσότερες επιχειρήσεις στο εξωτερικό έχει θερμοκρασία 21-23 βαθμούς, και μάλλον για εκεί είναι σχεδιασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ οι υψηλές του θερμοκρασίες και η γυαλιστερή οθόνη θα κάνουν όλους εμάς που θα τον παραλάβουμε καλοκαίρι να τον δοκιμάσουμε στα όριά του. Για να δούμε αν μια ωραία ζεστή φωτεινή μέρα του Ιουλίου θα μπορούμε να δουλέψουμε άνετα χωρίς να τα παίξει από τη ζέστη ή να τυφλωθούμε από τις αντανακλάσεις. Αν περάσει αυτό το τεστ, τότε ο χειμώνας θα βγει άνετα!

 

Σε 4 ημέρες από τώρα λήγει η πρόβλεψη που μου είχε κάνει η rainbow για τη διαθεσιμότητα όταν έγινε η παραγγελία. Για να δούμε τι θα γίνει αν και εγώ το κόβω για αρχές Ιουλίου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συμβουλή για όσους θέλουν να βάλουν 2GB μνήμη στο Macbook (κάτι όχι απίθανο μιας και οι Mac συχνά χρησιμοποιούνται για video/photo editing).

 

Για να βάλεις τα 2GB η Rainbow χρεώνει επιπλεόν το απίστευτο ποσό των 535 ευρώ με ΦΠΑ!! Πραγματικά αίσχος! Μπορείς όμως να βρεις στο ebay την ίδια μνήμη μάρκας Samsung τύπου PC2-5300 (σαν αυτή που έχουν τα Macbook) κάπου στα 220 ευρώ. Πχ μια ενδεικτική καταχώρηση:

 

http://cgi.ebay.com/Apple-MacBook-13-NEW-2Gb-DDR2-667-Samsung-Memory_W0QQitemZ9735039868QQihZ008QQcategoryZ80037QQssPageNameZWD1VQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Μπορείτε να βρείτε και καλύτερες τιμές αν δε σας ενδιαφέρει να είναι ακριβώς η ίδια μνήμη που τους φορά η apple. Φυσικά σας μένουν και τα 2χ256 στο χέρι (αν το παίρνατε εξαρχής έτσι δε θα σας περίσσευε).

 

Εγώ έχω ήδη βρει πολύ καλύτερες τιμές για όλα όσα ήθελα να πάρω σαν έξτρα (πχ προσαρμογείς DVI/VGA, modem, καλώδια ασφαλείας κτλ). Οπότε συμβουλέυω ότι ακόμα και αν πέσατε θύματα του εκβιασμού της rainbow (όπως εγώ) ότι αν δεν το πάρεις από εμάς δεν αναγνωρίζεται η εγγύηση για την αγορά του macbook τουλάχιστον να μην τους δώσετε ούτε ένα ευρώ επιπλέον για έξτρα πράγματα τα οποία και υπερχρεώνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει το macbook κάποια ταινία ασφαλείας που σπάει όταν ανοίξεις το καπάκι για τη μνήμη και τον δίσκο;

Αν όχι δεν υπάρχει πρόβλημα με την εγγύηση, καθώς αν πάθει κάτι, απλά επανατοποθετείς την αρχική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συμβουλή για όσους θέλουν να βάλουν 2GB μνήμη στο Macbook (κάτι όχι απίθανο μιας και οι Mac συχνά χρησιμοποιούνται για video/photo editing).

 

Για να βάλεις τα 2GB η Rainbow χρεώνει επιπλεόν το απίστευτο ποσό των 535 ευρώ με ΦΠΑ!! Πραγματικά αίσχος! Μπορείς όμως να βρεις στο ebay την ίδια μνήμη μάρκας Samsung τύπου PC2-5300 (σαν αυτή που έχουν τα Macbook) κάπου στα 220 ευρώ. Πχ μια ενδεικτική καταχώρηση:

 

http://cgi.ebay.com/Apple-MacBook-13-NEW-2Gb-DDR2-667-Samsung-Memory_W0QQitemZ9735039868QQihZ008QQcategoryZ80037QQssPageNameZWD1VQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Μπορείτε να βρείτε και καλύτερες τιμές αν δε σας ενδιαφέρει να είναι ακριβώς η ίδια μνήμη που τους φορά η apple. Φυσικά σας μένουν και τα 2χ256 στο χέρι (αν το παίρνατε εξαρχής έτσι δε θα σας περίσσευε).

 

Εγώ έχω ήδη βρει πολύ καλύτερες τιμές για όλα όσα ήθελα να πάρω σαν έξτρα (πχ προσαρμογείς DVI/VGA' date=' modem, καλώδια ασφαλείας κτλ). Οπότε συμβουλέυω ότι ακόμα και αν πέσατε θύματα του εκβιασμού της rainbow (όπως εγώ) ότι αν δεν το πάρεις από εμάς δεν αναγνωρίζεται η εγγύηση για την αγορά του macbook τουλάχιστον να μην τους δώσετε ούτε ένα ευρώ επιπλέον για έξτρα πράγματα τα οποία και υπερχρεώνουν![/quote']

 

 

Αυτη η αισχροκερδια απο επισημο μεταπωλητη χρηζει διεθνους καταγγελιας και φυσικα κατακραυγης. Τσιφλικαδες του κερατα...Βρηκανε την κοτα με τα χρυσα αυγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4 ημέρες από τώρα λήγει η πρόβλεψη που μου είχε κάνει η rainbow για τη διαθεσιμότητα όταν έγινε η παραγγελία. Για να δούμε τι θα γίνει αν και εγώ το κόβω για αρχές Ιουλίου!

 

Λοιπόν... σε 4 μέρες δηλαδή 21/6 και μέρα Τετάρτη... θα έχει 36 βαθμούς Κελσίου έτσι όπως προέβλεψε η ΕΜΥ... Τα παιδιά της Rainbow... μάλλον θα δυσκολεύονται να εργαστούν σε τέτοιες θερμοκρασίες... άρα Πεμπτη Παρασκευή θα πάρουν μια άδεια για μπάνια... μετά Σαββατοκύριακο... και μετά έχει ο θεός... Αν δρομολογηθεί η παραγγελία την Τρίτη... (την Δευτέρα θα συζητάνε για το μαύρισμα που έκαναν το 4 ήμερο...) λόγο καθηστέρησης του Courier και λόγο υψηλής ζήτησης Macbook... παμε Παρασκευή... Όποιος είναι άτυχος θα το πάρει από την επόμενη Δευτέρα επειδή δεν θα προλάβει o Courierman... ΑΡΑ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ :confused: :confused: :confused: :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...