Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπόν το review ανέβηκε!!:D

 

Επίσης το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν δεν κάνω τίποτα ο ανεμιστήρας καμιά φορά ανοίγει και κλείνει σε μικρά διαστήματα. Δηλαδή ανοιγει για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά κλείνει. Μένει κλειστός για 3-5 δεύτερα και μετά ξανανοίγει για πάλι για 1-2 και επαναλαμβάνεται η ίδια διαδικασία. Μίλησα με τεχνική υποστήριξη, ήταν πολύ εξυπηρετικοί και μου είπαν να κάνω διάφορα αλλά το πρόβλημα δε λύθηκε από από Τετάρτη (Δευτέρα, Τρίτη αργία) μου είπαν να το παω σε ένα εξουσιοδοτημένο μαγαζί να το κοιτάξουν.

 

Κανένα παρόμοιο πρόβλημα κανένας.. Έστω και σε MacBook Pro?? Ή καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το review ανέβηκε!!:D

 

Επίσης το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν δεν κάνω τίποτα ο ανεμιστήρας καμιά φορά ανοίγει και κλείνει σε μικρά διαστήματα. Δηλαδή ανοιγει για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά κλείνει. Μένει κλειστός για 3-5 δεύτερα και μετά ξανανοίγει για πάλι για 1-2 και επαναλαμβάνεται η ίδια διαδικασία. Μίλησα με τεχνική υποστήριξη' date=' ήταν πολύ εξυπηρετικοί και μου είπαν να κάνω διάφορα αλλά το πρόβλημα δε λύθηκε από από Τετάρτη (Δευτέρα, Τρίτη αργία) μου είπαν να το παω σε ένα εξουσιοδοτημένο μαγαζί να το κοιτάξουν.

 

Κανένα παρόμοιο πρόβλημα κανένας.. Έστω και σε MacBook Pro?? Ή καμιά ιδέα?[/quote']

 

Το προβλημα που αναφερεις παρουσιαζεται στο παρακατω video.

 

http://video.google.com/videoplay?docid=-4490733167064230159&q=macbook+-pro

 

Πρεπει να ειναι γνωστο στην apple, και δε νομιζω οτι ειναι μονο του δικου σου μοντελου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeap, όντως είναι γνωστό. Το διάβασα και σε άλλο review...

Αυτό συμβαίνει όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία, ξεκινάει το ανεμιστηράκι, πέφτει και ξανά πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai ti kanoume?? allagi kateutheian i pairnei episkeui??

 

Δυστυχως, απ'οτι εχω καταλαβει, δε γινεται τιποτα...ισως στο μελλον κανουν κανα firmware update... μαλλον πρεπει να συνηθισει κανεις να ζει με αυτο, οσο δυσαρεστο κι αν ειναι....

 

Κατι αλλο που λενε στα διαφορα fora ειναι οτι ακριβως κατω απο την οθονη, υπαρχουν οι "γριλλιες" του συστηματος εξαερισμου (για να βγαινει ο ζεστος αερας).Σε μερικα macbook, εκει ακριβως υπηρχε μια 'ζελατινα' που εφραζε τη ροη του αερα.Κοιταξε το μηπως συμβαινει και σε σενα (για να το δεις, πρεπει να 'οριζοντιοποιησεις' την οθονη, δηλαδη να τη φερεις παραλληλα με το γραφειο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως, απ'οτι εχω καταλαβει, δε γινεται τιποτα...ισως στο μελλον κανουν κανα firmware update... μαλλον πρεπει να συνηθισει κανεις να ζει με αυτο, οσο δυσαρεστο κι αν ειναι....

 

Apokleietai na to afiso etsi...!! As mou steiloun xilia macbook mexri na vrethei kapoio pou na min to kanei!!

 

Gia ti zelatina to koitaksa tora kai den vlepo tipota na kai den eimai sigouros oti koitao sto sosto simeio...:) enoois mia zelatina pano ston eksaerismo, o opooios einai anamesa stin othoni kai sto kanoniko soma??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Gia ti zelatina to koitaksa tora kai den vlepo tipota na kai den eimai sigouros oti koitao sto sosto simeio...:) enoois mia zelatina pano ston eksaerismo' date=' o opooios einai anamesa stin othoni kai sto kanoniko soma??[/quote']

 

Για ριξε μια ματια εδω

 

http://gertstahl.blogspot.com/2006/05/macbooks-vent-blocked.html

 

αν και φανταζομαι οτι αν υπηρχε στο δικο σου, θα το ειχες δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την εβδομάδα θα ανέβω Αθήνα, και μάλλον θα πάρω ένα MacBook.

Ξέρει κανείς αν υπάρχουν κάπου ετοιμοπαράδοτοι;

Στο The Mall τα Χριστούγεννα είχα δει στο fnac ετοιμοπαράδοτους φορητούς της apple. Έχει δει κάποιος αν έχουν ετοιμοπαράδοτα MacBook;

Που αλλού μπορεί να έχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@StavrosD: Αν ανέβεις Αθήνα αποκλειστικά για το macbook, μην το κάνεις είναι τσάμπα κόπος καθώς δεν υπάρχει πουθενά.

 

Συγκεκριμένα, Παρασκευή 2 Ιουνίου ώρα 12:30 βρίσκομαι Στουρνάρη για να δω αν έχουν το macbook (του π**στη λέω έστω ένα δείγμα θα έχουν). Μπαίνω στο μαγαζί το οποίο ήταν σε κατάσταση παρακμής, μύριζε φρεσκοβαμμένο (προφανώς λόγω των επισοδείων που είχαν γίνει αρχες Μαιου) και μέσα υπήρχε ένα imac, ένα macbook pro 15'' (μπορεί να ήταν και powerbook, αλλά δεν ρώτησα δεδομένου πως δεν με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο λαπτοπ) καθώς επίσης και ένα power mac G5. Το macbook ΑΦΑΝΤΟ. Ρωτάω τον πωλητή και του λέω πως σε όλη την Ευρώπη έχουν κυκλοφορήσει εδώ και 20 μέρες και στην Αθήνα δεν υπάρχει ούτε ένα για δείγμα...

Μου λέει δίκιο έχετε κτλπ, και σε ερώτηση μου για το πότε τα αναμένουν μου απάντησε να ρωτήσω την Rainbow (που απο τον χρήστη boboss, η Rainbow αναφέρει πως θα έχει την πρώτη παρτίδα αρχές Ιουλίου). Προσωπικά έχω πάρει την Rainbow 4 φορές και το τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών δεν είναι διαθέσιμο. Γενικός η κατάσταση στο applestore στην Στουρνάρη μου άφησε την εντύπωση πλήρους αποδιοργάνωσης.

 

Τώρα όσον αφορά τα fnac (fnac.gr). Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν πως και οι ίδιοι παίρνουν mac απο την rainbow και δεν λειτουργούν παράλληλα με την Rainbow, οπότε και απο fnac καλό Ιούλη.

Οτι ισχύει για τα fnac ισχύει και για τα multi(δ)rama καθότι και αυτοί προμηθεύονται apple computers απο την Rainbow.

 

Παρόλα αυτά, στην αναζήτηση ενός παράλληλου reseller στην Ελλάδα όπως για παράδειγμα η Systemgraph τα πράγματα και εκεί είναι κάπως θολά. Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους την προηγούμενη εβδομαδα μου είπαν πως τα περιμένουν (macbook) μεσα στα μέσα Ιουνίου αλλά χωρίς να είναι σίγουροι. Επιπλέον το site τους ήταν outdated και είχε τα macbook pro με τους Intel @ 1.83GHz και με κάτι τιμές που αγόραζες μεταχειρισμένο αυτοκίνητο δεκαετίας !!!. Το site τους (systemgraph.gr) την στιγμή που κάνω αυτό το post φαίνεται OK (macbook και macbook pro σε ΟΚ τιμές), απλά θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο για να ελένξω διαθεσιμότητα.

 

Σε μια γρήγορη σύνοψη αυτά είναι τα νέα που έχω για την κατάσταση του macbook στην Ελλάδα.

 

ΥΓ: Στην ερωτηση μου με τον πωλητή του Applestore για το Apple care pack μου είπε πως η Rainbow δεν το υποστηρίζει, και για την περίπτωση του να έχεις αγοράσει apple προιον απο την Ε.Ε και να ζητήσεις εγγύηση στην Ελλάδα ο πωλητής ήταν φοβερα ασαφής.

Απο το λίγο ψάξιμο που έκανα και απο αυτά που ακούω η Rainbow δεν μου κάνει καθόλου για εταιρεία που αποτελείται απο επαγγελματίες και απευθύνεται σε ώριμους και υποψιασμένους για το προιον που αγοράζουν πελάτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή την συμπεριφορά της η Rainbow θα χάσει σίγουρα πολλούς υποψήφιους πελάτες που ενδιαφέρονται για windows.

 

Όσοι έχουν άκρες με εξωτερικό θα αγοράσουν απ'έξω, και όσοι βιάζονται θα πάρουν άλλη μάρκα.

 

Αν δεν υπάρχει διαθέσιμος μέχρι και την άλλη εβδομάδα, με χάσαν από πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...