Προς το περιεχόμενο

MacBook (iBook-intel)


LordArthas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 995
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ki ego den mporo na pistepso oti den exei stantar 1gb mnimi... So what?? 512mb leei 512mb exei... SuperDrive leei SuperDrive exei... To MacBook Pro 17" pou exei SuperDrive Double layer to leei....

 

min leme oti theloume... Etsi ki allios tha sou kano mia apli erotisi?? Fantazomai exeis sto pc sou double layer dvd-r...Exeis grapsei pote kanena?? Ego oxi pantos... Kai oooootan ftininoun ta diskakia tha exei vgei pia gia ta kala blu ray kai hd dvd... Opote kala kanoun kai den vazoun double layer...na troei kai parapano reuma... why?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει, περι ορεξεως...

Εγω εχω laptop με dvd rec-single layer, και περιμενω πως και πως να παρω νεο laptop να εχει dvd double layer. Το χρειαζομαι.

 

Και παω να δω-με ελπιδα πραγματικα- τις προτασεις της apple, και βλεπω cd-dvd combo(τι να πω γι'αυτο) και dvd single layer(αστο, το εχουν τα χιλιοβρισμενα pc-laptop εδω και 4 χρονια, εδω και 2 χρονια σχεδον εχουν ολα double layer).

 

Απο τη μια δεχομαι την πρωτοπορια της apple, απο την αλλη, ερχεται εν ετει 2006 να μη μου δινει ουτε τα βασικα!

 

Modem, εξωτερικο λεει(και ξεχωριστη αγορα). Γιατι ρε παιδια? Φορητο παιρνω, θα το παω και στο χωριο που μονο μια απλη γραμμη θα εχει. Ή μηπως γιναμε america και εχει παντου wi-fi και dsl?

 

Dvd double layer θελω, οχι λεει η apple, εν ετει 2006, δινω cd-dvd combo και dvd single. Κι εγω ο κατα τα αλλα ποταπος pc/laptop-user πχ, μπορει να εχω εδω και 2 χρονια double layer.

 

Αυτο δεν ειναι πρωτοπορια, είναι οπισθοδρομηση.

Ας μην λεμε ολα σοφα και αγια οσα κανει η apple. Οχι αφου το εκανε ετσι η apple θα ειχε το λογο της κλπ. Ο κοσμος παει μπροστα. Αν ειναι εν ετει 2006 να προσφερεις περσινα ξυνα σταφυλια...

 

Απορω με αυτες τις τακτικες της apple. Πρωτοπορα μεν(της βγαζω το καπελο), κανει πατατες δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το θέμα του modem τα έχουμε ξαναπεί... τα τελευταία χρόνια είναι απαραίτητo μόνο στο 1% του καταναλωτικού κοινού και για τον λόγο αυτό δεν συμπεριλαμβάνεται στους φορητούς.

 

τώρα για το double layer, εγώ 2 χρόνια τώρα δεν έγω γράψει ούτε ένα δισκάκι...

 

για να μας φύγει και η απορία δεν μας λες και τον λόγο για τον οποίο χρειάζεσαι τόσο πολύ τα double layer;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το θέμα του modem τα έχουμε ξαναπεί... τα τελευταία χρόνια είναι απαραίτητo μόνο στο 1% του καταναλωτικού κοινού και για τον λόγο αυτό δεν συμπεριλαμβάνεται στους φορητούς.

 

μήπως όμως η Ελλάδα είναι αυτό το 1%;; Και για να το πω αλλιώς τι με νοιάζει εμένα ας είναι και το 0.00001%. στην Ελλάδα χρειάζεται. Υπάρχουν περιοχές στην ατική που δεν μπορούν να βάλουν ακόμα adsl μην μιλήσουμαι για επαρχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi etaireies den kanoun tis kiniseis tous me vasei to ti thelei o mjmj i an sto xorio sou den exeis adsl... ki ego sto diko mou den exo.......

 

Edo i apple den exei asxolithei sovara me tin ellada siga pou tha xestei an exeis esy xreiazesai modem...kai kala kanei... Fysika ta proionta tis epeuthynontai stin ameriki giati os tora mono ekei ta poulage...

 

Apo tin alli pragmatika eisai o protos anthropos pou mou exei pei oti xreiazetai double layer...Thats ok... Min to pareis tote to macbook... Den nomizo na xasei pantos i apple pelateia gia auto to logo... Theoro sosti tin kinisi tis eidika an to double layer tha xreiazotan 100 euro parapano kai etroge kai perissoteri energeia...

 

Ntaksei gia to combo den to sizitame..einai vlakeia....

 

μήπως όμως η Ελλάδα είναι αυτό το 1%;; Και για να το πω αλλιώς τι με νοιάζει εμένα ας είναι και το 0.00001%. στην Ελλάδα χρειάζεται. Υπάρχουν περιοχές στην ατική που δεν μπορούν να βάλουν ακόμα adsl μην μιλήσουμαι για επαρχία.

 

Kai gia auto to logo sou dinei tin dynatotita na to agoraseis ksexorista...Allios den tha ypirxe katholou...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει παιδια, το θεμα ειναι τι αναγκες εχει ο καθενας και πως μπορει να τις καλυψει καλυτερα.

Εκει, κρινεις τι προσφερει ο καθενας και αποφασιζεις αναλογως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deathlok

 

Auto einai alli istoria me tin opoia den exei na kanei apple...Einai sigouros oti den kseroun ti einai i Rainbow... Den nomizo na perimeneis tipota parapano apo to na sto dosei akoma pio akriva gia na ekmetalleutei tin katastasi...:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά.... το παρήγγειλα το Macbook (το μεσαίο)... και μου ήρθε mail μετά απο τις μέρες ότι το macbook δεν είναι ετοιμοπαράδοτο και ότι θα είναι περίπου σε 15 μέρες... ποιο μπροστά απ'οτι υπολόγιζα ότι θα μου πουν... άρα μετά της 15 Ιουνίου το περιμένω... (ένα καθηστεριμένο δώρο γενεθλίων... :-) )

 

Επειδή με έχει πιάσει ανυπομονησία λέω να πάρω δυνατά υπνοτικά και όταν ξυπνήσω μετά απο 15 μέρες, να το έχω......

 

(το έχει πάρει κανένας απο εξωτερικό? Εσύ Steven?)

 

Πάντως για να ξεχαστώ την προηγούμενη εβδομάδα... πήγα διακοπές... Έκανα και τα μπανάκια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θέλει να μάθει πολλά για το νέο macbook ας κάνει τον κόπο να διαβάσει τις πολλές σελίδες στο φόρουμ της apple, θα βρει πάρα πολλά ενδιαφέροντα.

 

http://discussions.apple.com/category.jspa?categoryID=218

 

Εγώ θα σας πω μερικά σημεία που μου έμειναν αφού διάβασα εκατοντάδες θέματα (μια ολόκληρη νύχτα)

 

-Το macbook αναμφισβήτητα ζεσταίνεται. Οι πιο πολλοί το βρίσκουν να είναι υπερβολικά ζεστό για τα γόνατά τους. Τυπική τιμή θερμοκρασίας σε αδράνεια είναι στους 55-60 και όταν τρέχεις προγράμματα κάπως πιο βαριά ανεβαίνει στα 70ς και βάλε.

 

-Από θόρυβο δεν κάνει και τόσο πολύ όμως έχει παρατηρηθεί το εξής πρόβλημα: σε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία (στους 65 κοντά αν δεν κάνω λάθος) είναι το σημείο που ανάβει ο ανεμιστήρας. Με το που ανάβει, η θερμοκρασία πέφτει, σβήνει ο ανεμιστήρας, ανεβάινει η θερμοκρασία ξανανάβει κ.ο.κ. με αποτέλεσμα έναν ιδιαίτερα ενοχλητικο θόρυβο του άναψε-σβήσε που συνεχίζεται επ'αόριστον. Το φαινόμενο αυτό έχουν παρατηρήσει αρκετοί χρήστες

 

-Η γυαλιστερή οθόνη γενικά άφησε καλές εντυπώσεις ακόμα και σε προκατειλημένους για τις ανακλάσεις πάνω της. Πάει πολύ καλά από ευκρίνεια και ποιότητα. Κάποιους, ωστόσο, και ανάλογα με το εργασιακό περιβάλλον τους, τους ενοχλούν οι ανακλάσεις

 

-Τα ΧΡ τρέχουν μια χαρά και γρήγορα αλλά δεν υπάρχουν όλοι οι drivers ακόμα (πχ σίγουρα δε λειτουργεί το μικρόφωνο και η isight)

 

-Οσοι το δοκίμασαν είπαν ότι είδαν μεγάλη διαφορά όταν έβαλαν 1GB μνήμης

 

-Αν θέλετε να βάλετε και ΧΡ ο 60άρης σκληρός δίσκος είναι οριακός για τις σημερινές ανάγκες διότι έρχεται με 38GB ελεύθερα μόνο

 

-Για τη διάρκεια της μπαταρίας οι μαρτυρίες των χρηστών αναφέρουν ως ελάχιστη διάρκεια τις 3 ώρες και ως μέγιστη τις 5 ώρες. Ολα αυτά σε συνθήκες της γενικότερης κανονικής χρήσης (πχ internet, MP3, office programs κτλ)

 

 

Γενικό συμπέρασμα: Το λαπτοπάκι είναι πολύ καλό αλλά η θεμροκρασία έχει προβληματίσει ΠΟΛΛΟΥΣ. Ακόμα και όταν λειτουργεί χωρίς πρόβλημα η υψηλή θερμοκρασία είναι κάπως υψηλή για τα δεδομένα των mac. Οι περισσότεροι, πάντως, μείναν ευχαριστημένοι από απόδοση, σχέδιο, λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άφησε καλές εντυπώσεις το macBook, χωρίς να έχω ασχοληθεί με τις θερμοκρασίες.

Βέβαια ανήκω σε αυτούς που ενοχλούνται απο την οθόνη, καθώς το laptop είναι ένα μηχάνημα που το έχεις πάντα μαζί σου και μπορεί να το δουλέψεις οπουδήποτε και όχι μόνο εκεί που υπάρχει απόλυτο σκότος.Όταν το δούλεψα, είχα απο πίσω μου παράθυρο, και ακόμα και με κατεβασμένα τα στόρια κατάντησα "κινέζος" προσπαθώντας να δώ ανάμεσα στις ανακλάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(το έχει πάρει κανένας απο εξωτερικό? Εσύ Steven?)

 

Mpa tipota...:( Eixa mia mikri elpida na to feroun simera alla den paizei... Etsi ki allios tha itan poly trelo na to efernan toso grigora... Pame gia aurio..

 

Kante kamia spondi na erthei!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο tsakaloutis82, αλλα θα προτιμουσα να το αποφυγω...

Σα σημειο αναφορας εχω μονο το MacBook Pro (πρωτο μου Apple και πρωτο μου Notebook). Δε θα ηθελα λοιπον να κανω συγκρισεις που θα δημιουργησουν μονο flame.

 

Το μονο που θα πω, ειναι οτι απογοητευτηκα λιγο. Επαναλαμβανω ομως, οτι εχω σαν σημειο αναφορας το MacBook Pro.

Οσον αφορα τις θερμοκρασιες, πολλα ατομα που στην Ιταλια το εχουν αγορασει βλεπουν τις ιδιες με το μεγαλο αδελφακι (Pro).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...