Προς το περιεχόμενο

XGL Φοβερο!


ntg_net

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kapou se mia selida pou brhka egrafe oti osoi exoun problhma me frames sto xgl na mpoune sto sax2 kai na baloun hwcorsor sto on ,egw loipon molis klikarw thn entolh exafanizete to sax2,to kanei kai se peribalon parathirwn alla kai se terminal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ το έτρεξα πρώτη φορά σε SUSE 10.0 και έπαιζε τέλεια, μετά σε 10.1 το ίδιο.

Τώρα το τρέχω σε Ubuntu Dapper Drake 6.06 πάλι super. Απλή η εγκατάσταση μέσω τον repos για apt-get που υπάρχουν και 2 μικροαλλαγές σε xorg.conf και gdm.conf. Προσοχή με το compiz απλά που πλέον λέγεται Beryl ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά απο ώρες απίστευτης πάλης κατάφερα να φτιάξω ένα desktop με beryl και χρώματα/γραματοσειρές που γουστάρω.

 

τώρα είμαι χαρούμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia tha hthela mia xarh brhka odhgies gia n katebasw to latest beryl kai xgl gia to kubuntu 6.0.61 edw

http://forum.beryl-project.org/topic-689-xgl-kubuntu-automatic-xgl-installation

kai edw

http://forum.beryl-project.org/topic-74-1.html

 

epeidh eimai new sto leitourgiko de ta katafernw me apotelesma na krasarei kai na xanakanw egatastash...sto site dinei aples odhgies alla!!!!

mhpws kapoios tha mporouse na mou pei pws sto kalo ginete?

tha tou hmoun ypoxrews!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθα και εγώ στον εντυπωσιακό κόσμο του Linux(Ubuntu).Παιδιά είναι πραγματικά φοβερό!!!Και το πιο εντυπωσιακό είναι ότι καταναλώνει μόνο ~220ΜΒ ram...

Βέβαια παιδεύτηκα με το να βρώ τον σωστό τρόπο εγκατάστασης σε ATi καρτα αλλά χαλάλι...Τώρα πια μερικές ρυθμίσεις και προγράμματα ακόμα και windows bye bye.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως σε ubuntu dapper, Xgl και beryl δεν καταναλώνει πάνω από 100ΜΒ. Όσο για την εγκατάσταση ήταν παιχνιδάκι ακολουθώντας αυτό :

wiki.beryl-project.org/index.php/Install/Ubuntu/Dapper/XGL

Απλά μετά έκανα ξανά compile τους drivers της nvidia

Παλιότερα είχα δοκιμάσει με compiz και δεν δούλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το beryl χαρη στους beta drivers της nvidia μπορει να δουλεψει χωρις XGL/AIGLX στο συστημα. Οποτε γλυτωνεις πολυ RAM απο αυτο υποθετω. Αν κανω λαθος διορθωστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει σε arch linux beryl με beta nvidia drivers, αλλά έχω ένα μικρό προβληματάκι:) Δεν υπάρχει η title bar. Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα εντάξει τελικά, είχε ρυθμιστεί ο xserver σε λάθος βάθος χρώματος. Μόλις το έβαλα 24 όλα μια χαρά. Για την ακρίβεια δεν το περίμενα να δουλεύει τόσο καλά. Πολύ χαίρομαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει δοκιμάσει κανείς με κάρτα τηλεόρασης το xgl? όταν δοκίμασα πρίν από 4-5 μήνες μου δημιουργούσε πρόβλημα, δεν έδειχνε σχεδόν καθόλου εικόνα... μπορεί να μας πεί κάποιος που το χει στημένο αν του δουλεύει αψεγάδιαστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει δοκιμάσει κανείς με κάρτα τηλεόρασης το xgl? όταν δοκίμασα πρίν από 4-5 μήνες μου δημιουργούσε πρόβλημα, δεν έδειχνε σχεδόν καθόλου εικόνα... μπορεί να μας πεί κάποιος που το χει στημένο αν του δουλεύει αψεγάδιαστα;

Και εγώ είχα προβλήματα με το XGL και τα προγράμματα τηλεόρασης. Συγκεκριμένα χρησιμοποιούσα το tvtime και δεν έβλεπα τίποτα, παρ' όλο που η κάρτα τηλεόρασης μου δούλευε κανονικά.

 

Η λύση ήρθε με την εγκατάσταση των beta drivers της nVidia, οπότε και έβγαλα το XGL μια και καλή από το σύστημά μου. Από τότε βλέπω μια χαρά τηλεόραση στο PC και παράλληλα έχω και το Beryl να δουλεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι μόλις εγκατέστησα το beryl στο κubuntu 6.10 δουλεύει μια χαρά. Απίστευτο αν σκεφτέις οτι έχω αρκετά παλιό ΡΙΙΙ στα 1.2GHz με 512 μνήμη. Έχει ένα πολύ μικρό lag αλλά το περίμενα. Επίσης δε μου παίζει και το water plugin και μάλλον οφείλεται στην κάρτα που έχω intel i830 που μάλλον δε σηκώνει τέτοια !

Τι vista και βλακείες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...