Προς το περιεχόμενο

XGL Φοβερο!


ntg_net

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είδα/χρησιμοποίησα σε ubuntu 6.06 και πωρώθηκα τελείως. Σε λίγο θα το βάλω στo suse μου. Επίσης για suse10 xgl how-to απο το οποίο θα οδηγηθώ και μου φαίνεται καλό: http://www.netlife.co.za/content/view/49/36/

 

τα πακέτα όμως τα κατέβασα απο http://en.opensuse.org/Using_Xgl_on_older_versions_of_SUSE_Linux

 

Καλή μου επιτυχία με το xgl :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

k_antoni δοκιμασε το Xawtv.Εμενα μου παιζει τελεια.Γενικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος αν και εχω λιωσει για να τα κανω ολα να δουλευουν. Το μονο που δεν εχω καταφερει ακομα ειναι το Screen Saver να ξεκιναει μονο του... Αν μπορει καποιος να βοηθησει.Εχω Kubuntu 6.06 με xgl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα τελικά δεν τα κατάφερα...Εγκατέστησα το xgl αλλά δεν μπορώ να βάλω το compiz (αυτό για τα εφφε). Το έχει κάνει κανείς σε suse10;; αν ναι, ας βοηθήσει γιατί κόλλησα. Στο πρώτο λινκ που έδωσα πιο πάνω έχει ένα compiz.rpm (το οποίο είναι ανενεργό το λινκ για κατέβασμα δυστηχώς) αλλά εγώ έχω ένα compiz-cvs.rpm(το κατέβασα απο το 2ο λινκ και νομίζω είναι για suse10.1) το οποίο για να το βάλω απαιτεί 4 βιβλιοθήκες τις οποίες δεν βρίσκω κιόλας...

 

 

καμία βοήθεια πλζ; (εκτός του να βάλω suse10.1 γιατι τώρα είναι λίγο δύσκολο να το βρω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά τα κατάφερα (εν μέρει)..

 

Έστησα xgl & compiz σε suse 10.1 (gnome δυστηχώς).Η διαδικασία ως εξής:

 

Συνδεόμαστε σε gnome και ακολουθούμε τις οδηγιες.Σε κde δεν θα δουλέψει.

Εάν έχετε απορίες feel free to ask..

 

Υ.Γ.Γαμάει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το εγκατέστησα εδώ και 2 μέρες και λειτουργεί μια χαρά!!:-D

'Εχω τα suse 10.1 το gnome και το KDE λειτουργούν μια χαρά!! :-D

 

Το μόνο μικρό προβληματάκι που αντιμετωπίζω είναι οτι ενώ εχώ εγκαταστήσει σώστα τους drivers της nvidia καρτας γραφικών και έχει ενεργοποιηθεί η επιτάχυνση της κάρτας με την εγκατάσταση του Xgl στα παιχνίδια μου αναφέρει οτι δεν υπάρχει επιτάχυνση ενώ σβήνονται οι επιλογές απο τα settings της κάρτας....:-|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς έτσι ακολούθησα τις οδήγιες μέσα απο αυτό το link

http://www.novell.com/coolsolutions/feature/17174.html.

Φίλε μου σ'ευχαριστω πολύ.. Το μόνταρα και έχω πορωθεί τρελλά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

επειδή εγώ τώρα το πήρα χαμπάρι και δυστυχώς:

Xgl Live CD

Wednesday, August 16, 2006, 12:33

The Kororaa Xgl Live CD has been taken offline due to GPL violation by distributing the ATI and nVidia drivers with the Linux kernel.

 

We would like to apologise to the Linux developer community and thank everyone for their support, especially the end users who have loved our Live CD.

 

υπάρχει άλλο λινκ ή άλλο live cd με xgl ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Transparency, shadows, fading, zoom, τα εφφέ στο minimize, task switcher με live thumbnails, scale windows (που δείχνει όλα τα παράθυρα με το πάτημα ενός κουμπιού) παίζουν σε MacOS. Άνετα. Εγγενώς.

Sorry, τίποτα καινούργιο δεν είδα σε αυτά, τα κάνω και στον iMac μου.

 

To virtual desktop παίζει (όταν αλλάζεις user) στο MacOS. Χωρίς όμως μεταφορά folder από το ένα virtual desktop στο άλλο, στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι εντυπωσιακό.

 

Το video rendering είναι πολύ ωραίο, δεν γνωρίζω για άλλα συστήματα.

 

paredwse για ρωτα τον iMac σου απο που τα πήρε :P ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή εγώ τώρα το πήρα χαμπάρι και δυστυχώς:

Xgl Live CD

Wednesday, August 16, 2006, 12:33

The Kororaa Xgl Live CD has been taken offline due to GPL violation by distributing the ATI and nVidia drivers with the Linux kernel.

 

We would like to apologise to the Linux developer community and thank everyone for their support, especially the end users who have loved our Live CD.

 

υπάρχει άλλο λινκ ή άλλο live cd με xgl ?

 

Για ψάξε στο linuxtracker.org κάτι υπάρχει.

http://linuxtracker.org/torrents-search.php?search=Kororaa+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα και γω το XGL σε FC5+KDE.

 

2 προβληματακια αν μπορει να μου απαντησει καποιος που το χρησιμοποιει με KDE

 

1ον: Δεν λειτουργει πλεον η εναλλαγη γλωσσας με alt+shift

2ον: Οταν παω να βαλω εικονα στο background, top και bottom του κυβου ενω δειχνει οτι παιρνει τις ρυθμισεις δεν εμφανιζεται τπτ οταν περιστρεφω τον κυβο.

 

Ειχε κανεις αλλος με KDE αυτα τα προβληματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 4 μέρες έχω εγκαταστήσει στο laptop μου X.Org 7.1 με AIGLX, την εναλλακτική πλατφόρμα επιταχυνόμενου έμμεσου GLX. Σε αντίθεση με το XGL, το AIGLX είναι μέρος του X.Org 7.1 και δεν τρέχει ως ξεχωριστός server. Επίσης απαιτεί opensource drivers για να παίξει, το οποίο σημαίνει ότι παίζει μόνο σε Intel GMA (i810 driver) και σε ATi Radeon μέχρι R280 (9250 δηλαδή, με τον radeon driver του X.Org). Κατά τ' άλλα συνεργάζεται με τον compiz μια χαρά και μέχρι στιγμής στο laptop με μια «ταπεινή» Intel 915 «πετάει». Πηγαίνει πολύ καλύτερα απ' ότι το GLX σε 3-4 PC's «επιδόσεων» που το έχω δοκιμάσει.

 

Όσοι λοιπόν έχετε laptops με Intel Onboard Graphics, ρίξτε του μια ματιά ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...