Προς το περιεχόμενο

XGL Φοβερο!


ntg_net

Προτεινόμενες αναρτήσεις

SabayonLinux

http://www.sabayonlinux.org/'>http://www.sabayonlinux.org/

 

Ειναι το 1ο Live DVD που μπορεις να εχεις ενα Linux με XGL\Beryl μαζι και να μπορεις να το κανεις απευθειας install στο δισκο ? δεν ξερω ρωταω ?

(σχετικο αρθρο που διαβασα την τελευταια βδομαδα σε Ελληνικο περιοδικο πληροφορικης)

 

Αν υπαρχουν αλλα , ποια ειναι ?

 

SabayonLinux

http://www.sabayonlinux.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πέρασα και εγώ το Beryl χωρίς XGL στο Arch (με Drivers Nvidia Beta). Το μηχάνημα είναι PIII @ 900 MHz και 384 Mbytes RAM και gpu Nvidia FX 5200 agp με 128 Mbytes RAM. Μπορώ να πω ότι πάει αρκετά καλά χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ακουσα οτι βγηκαν μερικες installation εκδοσεις τελευταια με ενσωματωμενο και το XGL.

Iσχυει ?

Αν ναι ποιες ειναι αυτες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι καρτα εχεις?αν εχεις nvidia η εγκατασταση του aiglx-beryl ειναι πανευκολη.αν εχεις ati εχει λιγο παραπανω προσπαθεια.

αν ειναι να βαλεις linux μονο για το beryl αστο καλητερα μην σπαταλας το χρονο σου μεινε στα windows το linux δεν ειναι μονο για να γυρνας τον κυβο αλλα για πιο σοβαρα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nvidia εχω. δεν ειμαι εντελως ασχετος , και απο linux τι βρισκεις την ακρη.

pc ειναι την ιδια φιλοσοφια εχει. εξαλλου το 1ο μου ΛΣ ηταν τo dos και unix

το οτι κατεληξα στο dos και μετα windows95, 98 , XP δεν σημαινει οτι αυριο 8α χρησιμοποιω vista

 

Απλα το καλυτερο ειναι τα XP pro :P

 

Ωστοσο ξαναρωταω

Ακουσα οτι βγηκαν μερικες installation εκδοσεις τελευταια με ενσωματωμενο και το XGL.

Iσχυει ?

Αν ναι ποιες ειναι αυτες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

beryl kai xgl einai diaforetika? h to beryl einai manager pou xrisimopoiei to xgl?

 

opos kai na exei gia to beryl des edo

http://wiki.beryl-project.org/wiki/Main_Page

 

ego xthes to evala sto laptop (me i810 karta grafikon) kai paei mia xaroula

kai den exo kai kana laptop xthesino (1.6ghz,1gb ram, intel graphics)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι αρχάριος σε linux δεν έχω καταλάβει χριστό από όλα αυτά.Μπήκα στο link που έχει στην αρχή του θέματος κατέβασα κάποια αρχεία άλλα δεν ξέρω τι να τα κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

beryl kai xgl einai diaforetika? h to beryl einai manager pou xrisimopoiei to xgl?

Ναι, ο XGL ή το AIGLX είναι το back-end μέρος που παρέχει ό,τι χρειάζεται σε window managers όπως ο Beryl ή ο Compiz για να σχεδιάζουν τα διάφορα effects τους μέσω του OpenGL. Το AIGLX είναι προτιμότερο από τον XGL αυτή τη στιγμή.

 

Johnyboy δοκίμασε να κάνεις αναζήτηση για distribution-specific tutorials, ανάλογα ποια διανομή έχεις. Π.χ. δίνοντας στο google ως keywords "gentoo+aiglx+howto" τα 2 πρώτα αποτελέσματα οδηγούν σε step-by-step tutorials για το πως να εγκαταστήσεις/ενεργοποιήσεις τον AIGLX και τον Beryl (τις 2 απαιτούμενες εφαρμογές) στο gentoo. Κάτι αντίστοιχο υπάρχει για όλες τις δημοφιλείς διανομές. Πάντως μπορείς να εφαρμόσεις τα howto του gentoo σε οποιαδήποτε διανομή, αν εξαιρέσεις το μέρος που απευθύνεται στην εγκατάσταση των πακέτων το οποίο απαιτεί απλά εξοικίωση με τον Package Manager της διανομής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα ειναι παντος πως θα τον ενσωμματωσεις ... και ειμαι περιεργος ,, ειναι τοσο δυσκολο να βγαλουν διανομη ετοιμη και να διαλεγεις τι θελεις ? οπως σε πολλες διαλεγεις KDE ή καποιον αλλο ετσι επρεπε να ειναι... tsp θελει καμια 5 χρονακια και 8α ανεβει το (linux) αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ώριμα projects και έχουν αρκετές ατέλειες. Ο XGL ειδικά αυτή τη στιγμή έχει την προχειρότητα ενός demo. Γι αυτό καμία λογική διανομή δε θέλει να επωμιστεί το βάρος της "επίσημης υποστήριξης", θα γέμιζε δυσεπίλυτα bug reports και θα κινδύνευε να χαρακτηριστεί η ίδια ως προβληματική από χρήστες που δεν συνειδητοποιούν ότι τα προβλήματα είναι αναμενόμενα σε τόσο καινούριες εφαρμογές. Όταν ωριμάσουν τα σχετικά projects σίγουρα θα συμπεριληφθουν με οργανομένο τρόπο σε πολλές διανομές.

 

Είναι πολλά και πολύ πιο χρήσιμα/επαναστατικά projects που περιμένουν στην ουρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...