Προς το περιεχόμενο

New MAC Mini Intel Dual Core!


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

@ thessalonikios: Για το πότε θα έρθει στην Ελλάδα δεν ξέρω, αφού είναι άμεσα διαθέσιμο στην Αμερική, δεν θα αργήσει πάντως. Μέσα με τέλη του μήνα; Εκεί το υπολογίζω.

 

Όσο για τα ελληνικά, απ' όπου και να το πάρεις μπορείς να βάλεις ελληνικά μενού (αν αυτό εννοείς) με ένα απλό patch που είναι δωρεάν. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

thssalonikios όσοι πήραμε mac από ελλάδα δεν έχουμε βάλει το ελληνικό patch του macOSX! μπορείς να έχεις κανονικά υποστίριξη ελληνικών, αν τώρα θες ελληνικά menu αυτό είναι μια άλλη ιστορία, και λογικά ναι μπορείς! απλά θα πρέπει να πάρεις το patch απο τη rainbow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μπήκα στο site της rainbow για να δω πόσο θα κάνουν τα νέα mac. Τι 800$ λέγανε...Η κορυφαία έκδοση με ΦΠΑ βγαίνει στα 1000 ευρώ! Τόσο ακριβοί είναι στην rainbow?

 

Aν δειτε στο site της rainbow λέει Ελληνική και Αγγλική εκδοση με την Ελληνική να είναι πιο ακριβή. Αν πάρω την Αγγλική μετά θα μπορώ να μεταπηδήσω στην Ελληνική? Αυτο εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THESSALONIKIOS: στην Ελλαδα λογο rainbow ειναι ασχημα τα πραγματα. Εαν δεν σου χρειαζονται τα ελληνικα καλυτερα να παρεις το αγγλικο μοντελο.

Και θα μπορεις να γραφεις και να διαβαζεις και απο ολα. Τσαμπα λεφτα παραπανω ειναι. πολυ εκμεταλευση στην Ελλαδα . Καλυτερα να το παραγγειλεις απο εξωτερικο εαν μπορεις, θα σου ερθει πολυ φτηνοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα άσε την rainbow να το πουλάει όσο θέλει!

οι μεταπωλητές fnac, multirama και άλλοι τα έχουν σε πιο χαμηλές τιμές απο τις επίσημες της rainbow!

thanx paredwse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό είναι για την δουλειά που θέλω εγώ?

 

Aν δειτε στο site της rainbow λέει Ελληνική και Αγγλική εκδοση με την Ελληνική να είναι πιο ακριβή. Αν πάρω την Αγγλική μετά θα μπορώ να μεταπηδήσω στην Ελληνική? Αυτο εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ξέρω για ποιά δουλειά το θέλεις, δεν μας είπες. :-D

 

Αυτό το ΔΩΡΕΑΝ patch (το X-Greek) προσθέτει εξελληνισμό στα μενού του συστήματος και των εφαρμογών. Το ίδιο κάνει και το "ελληνικό" σύστημα της Rainbow αλλά το πλερώνεις.

 

Αλλιώς, ελληνική υποστήριξη υπάρχει εγγενώς στο MacOS X. Αυτή τη στιγμή γράφω από MacOS X 10.4.5 χωρίς να έχω περασμένο κάποιο patch. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πέρνω ένα mac mini απο το εξωτερικό πχ Αγγλία και του περνάω αυτό το patch για να είναι όλα στα ελληνικά. Έτσι?

 

Είμαι τελείως άσχετος ή μου φαίνεται:)

 

edit Και κάτι ακόμα. Υπάρχει περίπτωση να υπάρξουν ασυμβατότητες προγραμμάτων για mac με τους νέους intel ΜAC? Η να μην εκμεταλλεύονται πλήρως τις δυνατότες των νέων επεξεργαστών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

1. Ναι, παίρνεις ένα Mac από Αγγλία, του περνάς το patch κι είναι όλα ελληνικά. Τόσο απλό.

 

2. Κοίτα, αρκετά προγράμματα βγαίνουν πλέον σε έκδοση για PowerPC και Intel (τρέχουν, δηλαδή, και στους δύο επεξεργαστές). Αυτά έχουν την ένδειξη Universal Binary.

 

Από τα υπόλοιπα προγράμματα, ένα μεγάλο ποσοστό (γύρω στο 95%) τρέχει σε Intel επεξεργαστές αλλά δεν εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες των Intel. Μην ανησυχείς, κάθε μέρα βγαίνουν όλο και περισσότερα Universal Binaries.

 

Ασυμβατότητες υπάρχουν αλλά είναι ελαχιστότατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εν τω μεταξύ πληθαίνουν τα μηνύματα που λένε ότι ίσως τα νέα mini θα μπορούν να αναβαθμιστούν με καλύτερες cpu!

http://www.paulstamatiou.com/2006/03/02/intel-mac-mini-is-upgradable/

 

Το μόνο πρόβλημα ίσως να είναι η αύξηση της θερμοκρασίας στο εσωτερικό!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ πληθαίνουν τα μηνύματα που λένε ότι ίσως τα νέα mini θα μπορούν να αναβαθμιστούν με καλύτερες cpu!

http://www.paulstamatiou.com/2006/03/02/intel-mac-mini-is-upgradable/

 

Το μόνο πρόβλημα ίσως να είναι η αύξηση της θερμοκρασίας στο εσωτερικό!

 

:)

 

 

Aν γίνει και αυτό τα mini θα πουλήσουν ακόμα περισσότερο. Απο ότι διάβασα όμως δεν ξέρει αν οι duo επεξεργαστές με τους solo έχουν την ίδια Motherboard.

 

@paredwse Σε ευχαριστώ φίλε:-D

 

edit Αν βάλω 300άρη sata δίσκο θα έχω πρόβλημα? Παίζει ρόλο η μάρκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

@paredwse Σε ευχαριστώ φίλε:-D

 

Να'σαι καλά. Αν δεν βοηθάμε τους Mac-όφιλους' date=' ποιούς θα βοηθάμε; :)

 

edit Αν βάλω 300άρη sata δίσκο θα έχω πρόβλημα? Παίζει ρόλο η μάρκα?

 

Τσέκαρε λίγο το παρακάτω link, βοηθάει πολύ. ;)

 

http://forums.xlr8yourmac.com/drivedb/search.drivedb.lasso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reader report: 1080p 24fps playback on Mac mini Core Duo plays fine

 

και σε ένα από τα comments στο ίδιο άρθρο.

 

Well, I have a 2.0 GHz MacBook Pro, and I can attest that using only one core, it chokes on 1080 playback. [...]

 

With both going, it handles 1080 just fine (as it should, since the 1.66 does,) but with only one core, it only manages about half framerate on the BBC Motion Gallery 1920x1080, 24fps movies. Since this is a 'single-core' 2.0 GHz at this point, there is no way the 1.5 GHz Core Solo should be able to do it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...