Προς το περιεχόμενο

New MAC Mini Intel Dual Core!


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

WoW! Nice.....

 

Το μόνο κακό που είδα είναι οτι πλέον απουσιάζει η R9250 και στη θέση της είναι ενα τσιπάκι της intel με shared μνήμη για τα γραφικά

 

600€ εχει τώρα η φτηνή έκδοση αλλα που θα πάει δε θα κατέβει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4x.... σύμφωνα με την apple

 

Δες το site της apple καλύτερα! Έβγαλε 2 νέα μοντέλα: Core Solo και Core DUO που είναι μέχρι και 5.5χ faster!

 

Επίσης: 600$ το Solo και 800$ το Dual

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει διαφορες δυνατοτητες επεκτασης κατα την παραγγελια του με κυριοτερες αυτες της μνημης και του σκληρου αποτι ειδα...με το αζημειωτο φυσικα...

δεν εχω ασχοληθει ποτε με mac αλλα μαλλον ηρθε η ωρα....οταν βγηκανε τα πρωτα μηχανηματα με intel απλως περιμενα την αντιστοιχη εκδοση για το mini και να που ηρθε

ψηνομαι τρελλα να το παρω (αν κ δεν ξερω ακομα ποια εκδοση....)

ποτε αραγε θα ερθει ελλαδα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ ότι εντυπωσιάστικα από τα νέα, εγώ μόλις πήρα το "παλιό"... Αλλά και πάλι ευχαριστημένος είμαι γιατί δεν είχα ξαναέρθει σε επαφή με Mac και γουστάρω τρελά..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για να πω την μαυρη αληθεια δεν εντυπωσιαστηκα και πολυ.

Εαν παρεις για αρχη την θηκη για το iPod που κοστιζει 100 δολλαρια τοτε αστα να πανε. Ποιος θα δωσει τοσα χρηματα για αυτο? Μετα εχουμε αυτο το "κασονι" που εβγαλε παλι για το iPod. Προς τι αυτο? Εαν απομακρυνθεις πανω απο 2 μετρα τι ηχο θα ακους? στερεο, μονο, αχταρμα? τι απο ολλα? Ασε και η τιμη παλι.

Οσο αναφορα το mac mini αυτο με το shared memory μου κανει καπως, πως να το πω. ουφφφφ αστο καλυτερα.

Παντως εχω παψει να κοιταζω για νεα προιοντα απο την apple. Αντι να παμε μπροστα παμε προς τα πισω.

Καλα ειμαι και με τον G5. Δυναμη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά η ιδέα του Mac Mini μου άρεσε από την αρχή, παρόλα αυτά δεν αγόρασα γιατί αφ'ενός δεν διέθετα το χρήμα (ένανα αναβάθμιση στο Pc μου) και αφ'ετέρου το παλίο G4 δεν είχε κάποια χαρακτηριστικά που ήθελα, πέριμενα πάντως τα νέα Mac mini ιδίως από τη στιγμή που ανακοινώθηκε η στροφή στους intel επεξεργαστές.

Η ανακοίνωση των νέων mini δεν μου προκάλεσε ενθουσιασμό για τους εξής λόγους:

1) Η κάρτα γραφικών (που δεν έχει δηλαδή) είναι απαράδεκτη, 64 mb shared ούτε στο πιο φτηνό laptop δεν βρήσκεις πιά.

2) Ο δίσκος είναι για κλάματα... 5400 στροφές, για ποιό λόγο και χωρητικότητες 60 και 80 gb ανάλογα με το μοντέλο, γιατί;

3) Από ότι κατάλαβα δεν έχει 5.1 ήχο (αδιανόητο)

4)Έπρεπε και το "φτηνό" να έχει superdrive

5) O 1,5 Pentium M πόσο ταχύτερος είναι από τον 1,24 G4; Ιδίως στις εφαρμογές που απαιτούν Rosetta...

 

Τι μου άρεσε:

1) gigabit Lan (καλή κίνηση).

2) dual core επεξεργαστές (υποθέτω ότι θα υπάρξει και μια αντίστοιχη υποστήριξη από το software, μεγαλύτερη από τα windows, αλλίως, βράστα).

3) Το Software

4) 110 Watt

5) To κουτί φυσικά!!!

 

Συμπέρασμα: Ακόμα δεν κάνει για media center pc καθότι είναι αδύναμο (bye bye HDTV), με κάρτα γραφικών που καλύτερα να μη την χαρακτηρίσω και με ήχο απλά stereo...

Είναι ακριβό (μήπως έδατε πόσο κάνει ένα laptop με Pentium M 1,6 που είναι και comple).

Και τέλος δεν μπορεί να τρέξει αξιοπρεπώς τα vista (κάτι που όλοι έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας αγοράζοντας αυτούς τους MAC με intel).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εγω για να πω την μαυρη αληθεια δεν εντυπωσιαστηκα και πολυ.

Εαν παρεις για αρχη την θηκη για το iPod που κοστιζει 100 δολλαρια τοτε αστα να πανε. Ποιος θα δωσει τοσα χρηματα για αυτο? Μετα εχουμε αυτο το "κασονι" που εβγαλε παλι για το iPod. Προς τι αυτο? Εαν απομακρυνθεις πανω απο 2 μετρα τι ηχο θα ακους? στερεο' date=' μονο, αχταρμα? τι απο ολλα? Ασε και η τιμη παλι.

Οσο αναφορα το mac mini αυτο με το shared memory μου κανει καπως, πως να το πω. ουφφφφ αστο καλυτερα.

Παντως εχω παψει να κοιταζω για νεα προιοντα απο την apple. Αντι να παμε μπροστα παμε προς τα πισω.

Καλα ειμαι και με τον G5. Δυναμη :)[/quote']

 

To mac mini δεν έγινε για να υποκαταστήσει τους G5 κλπ! Αν είχε super κάρτα γραφικών κλπ θα κόστιζε όσο και ένας imac!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ για το θέμα της κάρτας γραφικών. Η λύση της intel με shared memory δεν είναι ότι φανταζόμασταν. Αν το καλοσκεφτούμε όμως, και η Ati9200 με τα 32MB του παλιού Mac Mini δεν είναι και ό,τι πιο γρήγορο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μια έχει πλέον Gigabit Ethernet, οπτικές εισόδους/εξόδους ήχου, 2 memory slots (που όμως είναι κατειλημένα και τα 2 με 2x256MB μνήμες), 4 usb και τηλεκοντρόλ.

 

Από την άλλη, έχει κάρτα γραφικών χωρίς δικιά της μνήμη αλλά που χρησιμοποιεί μνήμη από το σύστημα (εντάξει, και η κάρτα που είχε το παλιό δεν ήταν ό,τι πιο γρήγορο κυκλοφορούσε).

 

Ακόμα, είναι πιο ακριβό από το παλιό. Το επιπλέον κόστος αντισταθμίζεται από την ύπαρξη του WiFi και του BlueTooth αλλά στο κάτω-κάτω, ας τα είχε ως έξτρα και ας τα έπαιρνε μόνο όποιος τα χρειάζεται (και εκτός από αυτό, αφαίρεσαν και το 56k modem που σε χώρες όπως η ελλάδα είναι ακόμα πολλές φορές απαραίτητο).

 

Γενικά, εμένα μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...