Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή δίσκου σε ibook G4 12"


69eyes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάση του οδηγού απο το ifixit έκανα αντικατάσταση του 40αρη δίσκου που φοράει το ibook με έναν 80άρη, όλα καλά μέχρι εδώ, η εγχειρηση πέτυχε, ο ασθενής έζησε.

Πάω λοιπόν ωραία και καλά να περάσω το λειτουργικό στον νέο δίσκο αλλά...να'σου το ερωτηματικό (όσο και αν πάταγα το c ήταν σαν να μην υπήρχε) και δεν πήγαινε παρακάτω. Να σημειώσω οτι κρατώντας το option πατημένο για να τσεκάρει το hardware δεν μου εμφάνιζε καν δίσκο, tpt (ίσως βέβαια αυτό να μην έχει σχέση γιατί ο δίσκος ήταν ολοκαινουργιος και αφορμαριστος, λέω τώρα...) Τελικά αναγκάστηκα να βάλω πάλι τον 40άρη...

Και θέλω να ρωτήσω υπάρχει κάποια ιδιαίτερη προεργασία για να πέρασει κάποιος λειτουργικό σε νέο δίσκο, μήπως δεν έκανα κάτι? μήπως το dvd με το os που δίνουν δεν είναι bootable? μήπως ο δίσκος δεν είναι συμβατός (hitachi) με αυτόν που έχει απο τη μάνα του το ibook? (toshiba)

 

Μήπως κάποιος καλός άνθρωπος εκέι έξω έχει την απάντηση? Ευχαριστώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι πατωντας το c δεν bootare!

επρεπε να το κανει!αρα μηπως εβγαλες καταλαθος το καλωδιο του dvd?φοβαμαι οτι θα χριαστει να το ξαναανοιξεις!εγω το powerbook χριαστηκε να το ανοιξω 4 φορες προχτες..δραμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι πατωντας το c δεν bootare!

επρεπε να το κανει!αρα μηπως εβγαλες καταλαθος το καλωδιο του dvd?φοβαμαι οτι θα χριαστει να το ξαναανοιξεις!εγω το powerbook χριαστηκε να το ανοιξω 4 φορες προχτες..δραμα

 

Tο dvd παίζει μια χαρά στο OS. Μάλλον δεν βρίσκει κάποιο partition στο νέο δίσκο...θα κοιτάξω να το κάνω proper με το disk utility ή με image...

 

Μέχρι στιγμής το έχω κάνει βίδες (καταλαβαίνεις...) 3 φορές...keep walking...;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katharise kai thn nv ram,kathws kai ola ta ypoloipa,pare kai ena link me syntopmeyseis

http://www.macephemera.gr/viewpage.php?page_id=15

exw ypopsia pws olo sou to problhma einai kapoio mikro kalwdiaki pou den ebales kala ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vale mesa to diskaki tou leitourgikou kai molis akousis to xaraktiristiko NTANNN!!! kratas patimeno to c kai otan anoiksi ksekinas tin egatastasi epilegis glosa continue meta epilegeis apo tin mpara disk utility kaia apo ekei mesa formareis ton disko gia na mporei na ton dei to sistima sou!!! kai fisika meta sinexizeis tin egatastasi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δισκάκι αρνείται να bootarei, ενώ όταν μπαίνω στο OS ανοίγει κανονικά. Επιλέγω να κάνει install to OS, ζητάει restart αλλά μετα το reboot δεν ανοίγει ο installer, τελικά διαβάζει από το δίσκο και αυτά...μάλλον πρέπει να φταίει το δισκάκι...γενικά κυκλοφορεί εκεί έξω να το κατεβάσω new?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βάζοντας το DVD του OSX και εκκινώντας με πατημένο το C θα έπρεπε να εκκινήσει ο υπολογιστής από το DVD έστω κι αν δεν υπήρχε καθόλου σκληρός συνδεμένος. Αρα δεν φταίει ο σκληρός, εκτός κι αν τον έβαλες τα jumperakia λάθος και δεν βλέπει ούτε το σκληρό ούτε το DVD. (Τα τζαμπεράκια και στις δύο συσκευές πρέπει να είναι στο CS ή cable select και όχι στο Master-Slave).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

69eyes εβγαλες καποια ακρη ή όποιος αγοραζει ibook παντρευεται και το δισκο του?(κακο αυτο)

Κολλάς στη μια αρνητική περίπτωση και δε λαβαίνεις υπ' όψη τις εκατοντάδες θετικές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεις οτι η μικρη περιπετεια που αναφερθηκε εδω στην αλλαγη δισκου, απλά έτυχε?

Αφού σου αρέσει τόσο να google-άρεις, δοκίμασε κι αυτό. :)

 

Πάντως κι εγώ όταν έβαλα δίσκο 7200rpm στο Mac Mini, δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...