Προς το περιεχόμενο

OpenOffice 2... Πώς βάζω τόνους...


spymix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hi Guys.......

 

Μήπως μπορεί να μου πει κανείς πως μπορώ να βάζω τόνους στις ελληνικές λέξεις σε OpenOffice???????

 

χρησιμοποιώ Linux Mepis 3.4-3 and OpenOffice 2

 

Σημειώστε ότι ελληνικά γράφω κανονικά... Και σε όλες τις υπόλοιπες εφαρμογές (βλ. τώρα από Mozilla...) Μπορώ και βάζω κανονικά τόνους, με το ίδιο πλήκτρο το οποίο χρησιμοποιώ και στα Window$...

 

Τι πρέπει να κάνω??? (Please αναλυτικά καθότι είμαι και καινούριος στο σύστημα...)

 

THanks.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.......

 

ενώ εδώ τώρα μπορώ και βάζω κανονικά τόνους... στο OpenOffice ενώ γράφω ελληνικά, οι τόνοι δεν μπαίνουν...

 

Και το ακόμα πιο περίργο είναι ότι επειδή έχω εγκαταστήσει τον ελληνικό ορθογράφο, όλες τις άτονες λέξεις μου τις μαρκάρει, και όταν πάω να δω τα suggestions Μου βγάζει την λέξη κανονικά τονισμένη... πατάω να την αλλάξει και την αλλάζει κανονικά....

 

παρόλα αυτά εγώ από μόνος μου δεν μπορώ να βάλω τόνους....

 

Το κουμπί με το οποίο τους βάζω και στο M$ WORD στο OpenOffice δεν λειτουργεί....

 

έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους συνδιασμούς πλήκτρων, και με κανένα δεν μπορώ να βάλω τόνους........

 

Please Help ρε παιδιά γιατί είναι πολύ σπαστικό.... Και έχω να γράψω και μια πτυχιακή..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα και γω αυτό το πρόβλημα και είχα παρατηρήσει το εξής σε σλακ και openoffice 1:

Όταν ξεκινούσα το gnome στα ελληνικά (επιλογή γλώσσας στο gdm) έγραφα ελληνικά με τόνους κανονικά. Άρα είναι θέμα locale.

Με το 2 δεν έχω αυτό το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρόλα αυτά εγώ από μόνος μου δεν μπορώ να βάλω τόνους....

 

Το κουμπί με το οποίο τους βάζω και στο M$ WORD στο OpenOffice δεν λειτουργεί....

 

έχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους συνδιασμούς πλήκτρων' date=' και με κανένα δεν μπορώ να βάλω τόνους........[/quote']Egw vazw tonous sto openoffice, alla ginetai eterohronismos.Diladi o tonos den bainei panw sto fwnien, alla ligo prin.

 

Prepei na rythmiseis kai to pliktrologio, analoga me tin marka tou ypologisti:

 

Control center/Regional and accessibility/Keyboard layout: Keyboard model

 

Episis sto elliniko pliktrologio, des kai ti layout variant

 

Akoma sto Keyboard shortcuts/Modifier keys, des mipws se volevei na hrisimopoiiseis to pliktrologio macintosh.

 

Ypothetw oti paizei rolo kai to pliktrologio, giati egw to allaxa ki ehw ena karo provlimata. Ehw valei kanadeziko kai analoga me ti variant alla pliktra leitourgoun ki alla ohi. Mono me variant fr se syndiasmo me macintosh doulevoun ola, alla mou allazei ta modifier keys.

 

Merika de pliktra theloun kalo patima gia na piasoun i akoma kai diplopatima.

Ph me azerty o tonos accent circonflex pianei me tin prwti, enw me to kanadeziko thelei diplopatima. Dokimases mipws sou symvainei kati paromoio?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To problhma to exw k gw se debian sarge.

Me FC4 pou eixa den mou eixe symbei...

Ki egw ki o Spymix ehoume Mepis pou vasizetai stin Debian etch (testing). Les loipon?

 

-Tote kapoios me Debian (pou to ehei lysei) tha borouse na mas pei.

 

-Mia kali arhi isws einai edw: http://www.debian.gr/?q=node/24

 

-Kai mia alli, efoson sto Fedora Core 4 den eheis provlima, tha itan na metatrepsoume ta antistoiha paketa .rpm se .deb mipws lythei.

 

- Kai sto Ubuntu pool, pou hrisimopoiei .deb ki ehoun megali koinotita isws vrikan kai ti lysi.

 

Opoios to lysei prwtos as grapsei, please...

 

Thanks,orlonas gia tin pista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι συνδιασμούς και αν έχω κάνει με τις γλώσσες... (ελληνικά-αγγλικά)

 

Όποια πλήκτρα και αν πατήσω...

 

Ότι keyboard και αν επιλέξω το OpenOffice αρνείται πεισματικά να βάλει τόνους....

 

Μάλλον κάπου αλλού είναι το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατα πόσο έχει βάση αυτό που θα πώ αλλά ποτε δεν ξέρεις.

Έχεις βάλει το πακέτο openoffice.org-l10n-el (Description: Greek language package for OpenOffice.org);

Αν όχι, δε δοκιμάζεις να δεις μήπως βοηθήσει ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατα πόσο έχει βάση αυτό που θα πώ αλλά ποτε δεν ξέρεις.

Έχεις βάλει το πακέτο openoffice.org-l10n-el (Description: Greek language package for OpenOffice.org);

Αν όχι' date=' δε δοκιμάζεις να δεις μήπως βοηθήσει ;).[/quote']Το εγκατεστησα χθες βραδυ εγω. Δε βοηθαει δυστυχως. Ισως να εχει σχεση με τις ασυμβατοτητες απο την κινητικοτητα στο pool της Debian για τις οποιες μιλαγε ο Woodford. Τις προαλλες ειχα κανει update απο κει και μου παραμορφωσε το γραφικο περιβαλλον. Παρα το μυνημα που μας εστειλε στις 17 Φεβ. δεν ειναι και πολυ σιγουρο οτι εχουν επανελθει ολα. Τι ξερει ο Woodford απο ελληνικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα σε mandriva 2005, kde.

Στο firefox έφγραφε κανονικά με τόνους στο Kontact, openoffice τίποτα... Τελικά η λύση ήταν η εξής:

http://shmmy.ntua.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2144&highlight=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...