Προς το περιεχόμενο

Τι LiNUx σε P2 - 233MHz;


Gantalf_4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω οτι στο Damn Small Linux δεν μπορείς να αλλάξεις το refresh rate. Κάπου στα fora τους το είχα διαβάσει.

 

-[b}{d]- πες μας εντυπώσεις από DSL. Το έχω εδώ και 1-2 μέρες σε ένα παλιο pc αλλά δεν το έχω δουλέψει πολύ ακόμη. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για κατεβαστήρι (torrents - mule);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-']insomnix πως και δεν πρότεινες το Damn Small Linux;

 

Το τσέκαρα από προηγούμενο post σου κι έχω ξετρελαθεί.

36mb ram μου τρώει όλη κι όλη! :)

Ελα ντε!!! Καπου νομισα απο τα γραφομενα του φιλου οτι ενδιαφεροταν ζεστα για παλια mandrake.

 

Πληροφοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ayto to Damn Small Linux kanei gia katebastiri? Exei grafiko periballon? to Refresh rate den me endiaferei.

Jiakomo an ketabases tpt pes entiposeis...

 

Το DSL φυσικά και έχει γραφικό (fluxbox). Είναι (προφανώς) πολύ μικρό (<50ΜΒ) και πάρα πολύ ελαφρύ, ιδανικό για παλιούς υπολογιστές. Το τρέχω σε σύστημα Pentium MMX, 64MB RAM και πετάει! Μετά το boot χρησιμοποιεί περίπου 20 από τα 64 ΜΒ του συστήματος, τα υπόλοιπα είναι ελεύθερα.

 

Χρησιμοποιεί apt-get για τα πακέτα του (Debian-based).

 

Λοιπές εντυπώσεις όταν ασχοληθώ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είμαι super νέοπας στο linux και μπορεί να κάνω και λάθος αλλά δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν κατεβαστήρι.

 

Από ότι μπορώ να καταλάβω το DSL είναι πλήρως επεκτάσιμο απλώς ξεκινάς με minimal λογισμικό φορτωμένο. Ιδανικό για παλιά pc.

 

Μήπως γνωρίζει κανείς κάποια ανάλογη διανομή με Ελληνικά; Ή ζητάω πολλά; :)

Θέλω να ξαναζωντανέψω ένα αρχαίο amd για συγγενικό μου πρόσωπο άσχετο με PCs με σκοπό web surfing, doc viewing άντε και mp3 playback across wan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Αρχικό μήνυμα από Gantalf_4

...Xerei kaneis pos na allaxo to resolution?

 

Για αλλαγή refresh rate πρέπει να κατεβάσεις/στήσεις το freebsd μέσω του mydsl και μετά ψάξε στα φορουμ του dsl για επιπλέον πληροφορίες και ρυθμίσεις. Εκεί βρήκα αρκετά πράγματα με κυριότερο ότι ενώ έβλεπε την κάρτα δικτύου στο live όταν το έκανα install στον δίσκο παπαλα το νετ.

 

Υ.Γ: Σε pentium MMX @225MHZ με 128MB ram πάει τελείως σφαίρα και ας έχω 10 προγράμματα ανοιχτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...