Προς το περιεχόμενο

Τι LiNUx σε P2 - 233MHz;


Gantalf_4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω εναν Πεντιουμ 2 στα 233 με 64 RAM και 3 gb δισκο. Θελω να βαλω καποια διανομη κυριως για Torrent, αφου διαβαζω οτι ειναι γρηγοροτερα σε Linux. Το Router μου ειναι το USR 9107. (Ναι μπουκωνει). Εχει κανεις καμια προταση;

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι γρηγορότερα όπως το λες.Την ίδια ταχύτητα θα έχουν στο κατέβασμα,απλά έχεις καλύτερο έλεγχο στην όλη διαδικασία και δε θα σκας για ιούς και άλλα τέτοια.Τώρα δεν ξέρω και πολλά για να σου πω,περίμενε να σου απαντήσει κάποιος πιο γνώστης του αντικειμένου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο xaxa1982. Αν θέλεις όντως να βάλεις λίνουξ θα έλεγα slackware με ένα light window manager (blackbox?).

Αλλά ότι και να με ρωτήσεις σχετικά με διανομές πάλι slackware θα πρότεινα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο offtopic, το upload μου σε linux (Slackware) είναι καρφωμένο στα 150kbps ενώ σε Windows φτάνει μέχρι 120kbps (σύμφωνα πάντα με το speedtest της Forthnet.

Διαπιστώνω δηλαδή οτι το Internet πάει ελαφρώς καλύτερα σε Linux απ'ότι σε Windows αλλά όχι φοβερές διαφορές.

Αν μπορούσες να έβαζες λίγη μνήμη παραπάνω και σκληρό. Γιατί αν θελήσεις 1-1.5 GB για το λειτουργικό δε θα έχεις και πολύ χώρο για download. Εκτός και αν κάνεις μεταφορές καθημερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μπορεί κατευθείαν να φτιάξει τη samba και να τα αποθηκεύει κατευθείαν στον άλλο υπολογιστή του που θα έχει αρκετό χώρο!Αν θες να βάλεις Linux,υπάρχει τρόπος να τα λύσεις όλα τα προβλήματα!Αρκεί να ξέρεις γιατί το βάζεις!Αν το θες για μουλαρομηχάνημα,είναι η ιδανικότερη επιλογή το Linux με ένα ελαφρύ περιβάλλον όπως είπε ο Dimmu_Borgir.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω για ποιό λόγο έχεις πρόβλημα με το ποιά διανομή θα βάλεις. Οποια θέλεις βάλε, αρκεί να μην βάλεις KDE/Gnome που είναι "βαριά" περιβάλοντα. Πάντως άμα έβαζες Mandrake 8.0/8.2 θα είχες ΚΑΙ KDE. Θα πείς είναι παλιά έκδοση κτλ. ΔΕΝ την είπα τυχαία. Ήταν ίσως η λιγότερο προβληματική mandrake και πολλοί ΔΕΝ την άλλαξαν με την 9. Σε τέτοιο PC την είχα και πήγαινε σφαίρα.

 

Αυτά

Σίμος

 

ΥΓ : Να πω πως ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει, αλλά λογικά java και azureus θα τρέχει εύκολα. Παρακαλώ όποιος ξέρει πιό πολλά να με διορθώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://isolinux.xtec.es/ Κάπου στην μέση της σελίδας.

(3 λεπτά στο Google έκανα. Χάνω την φόρμα μου...)

 

ΑΝ ήμουν Θεσ/νίκη θα σου τα έδινα εγώ τα δισκάκια ;-).

Κατέβασε μονο το πρώτο για αρχή.

Βάλε και λιγουλάκι μνήμη στο PCάκι σου. Θα με θυμηθείς...

 

Σίμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off-topic: exo to idio laptop pano-kato kai thelo na to xrisimopoiiso gia ton idio skopo. Ta win2000 tha paizoun? (den exo sxesi me linux)

thanks!

 

Hardware requirements:

Windows 2000 Server: 133MHZ/128MB RAM/1GB HD

Windows 2000 Workstation: 133MHZ/64MB RAM/750MB HD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

insomnix πως και δεν πρότεινες το Damn Small Linux;

 

Το τσέκαρα από προηγούμενο post σου κι έχω ξετρελαθεί.

36mb ram μου τρώει όλη κι όλη! :)

Το μόνο μου πρόβλημα είναι το χαμηλό refresh rate που δεν μπορώ με τίποτα να βρω πως αλλάζει αλλά ας μην βγαίνω off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Για το refresh rate, σαν root ανοιξε το αρχείο /etc/X11/xorg.conf και σε κάποιο σημείο μέσα στο αρχείο θα έχει 2 γραμμές για το Horizontal και το vertical refresh rate. Βάλε τα σωστά νούμερα για την οθόνη σου (προσοχή γιατί μπορεί να σου χαλάσει την οθόνη) και αφού σώσεις, κάνε restart τον X Server. Δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...