Προς το περιεχόμενο

ΕΡΤ digital


bchris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι αυτές τις 3 μέρες θα δείξει 6 αγώνες ποδοσφαίρου, θα έχει έναν στις 18.30 περίπου και τον άλλον γύρω στις 22.00 κάθε μέρα. Και ίσως δείξει και την Κυριακή. Είναι και τα μόνα πράγματα που ξέρω για το σπορ+ γιατί προχωράει πολύ αργά, βλέπετε έχει μεγάλες απαιτήσεις και βρίσκεται σε νηπιακό στάδιο. Επιπλέον η πλειοψηφία των τεχνικών, όπως καταλαβαίνετε απασχολείται με τη Eurovision αυτόν τον καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 361
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά καλημέρα, μήπως γνωρίζει κανένας από εσάς γιατί έχει σταματήσει η μετάδοση της ψηφιακής από την Πάρνηθα ? τελευταία φορά που μπόρεσα να δω ήταν την Τετάρτη, από εκεί και πέρα βγάζει No signal. Θα μου πείτε στην Ελλαδαρα που βρισκόμαστε όλα είναι πιθανά, εκεί που περιμένεις μήπως και γίνει κάποιο θαύμα και δούμε ψηφιακή Eurovision βλέπουμε μόνο ΝΕΤ και μονοφωνικά. Μπράβο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ψάχνοντας βρήκα στον satleo κάτι σχετικό (H ΕΡΤ Ψηφιακή, από χθες το βράδυ έχει αλλάξει το GI Guard Interval από 1/16 σε 1/8, για την περιοχή της Αττικής. Έτσι, όσοι από εσάς έχετε χάσει τα κανάλια, θα πρέπει να ξανακάνετε χειροκίνητη αναζήτηση στο κανάλι 48 (συχνότητα 690MHz), δηλώνοντας πλέον GI 1/8.

Αν ο δέκτης σας δεν παρέχει την συγκεκριμένη δυνατότητα, κάντε αυτόματη αναζήτηση. Αν πάλι δεν κατέβουν τα κανάλια, τότε δοκιμάστηκε να αλλάξετε την τιμή του GI, με χειροκίνητη διόρθωση στην data base του δέκτη. Σε αντίθετη περίπτωση ο δέκτης σας θέλει αναβάθμιση... (Δορυφορικά Νέα).

Το θέμα είναι ότι μετά από αυτήν την αλλαγή που έκανε η ΕΡΤ το Signal quality από το 100 έπεσε στο 0-10 { γιατί το ανέβασμα του GI από το 1/16 στο 1/8 έχει επιπτώσεις στην ποιότητα του σήματος ( Longer guard periods allow more distant echoes to be tolerated. However, longer guard intervals reduce the channel efficiency. For example, in DVB-T, four guard intervals are available (given as fractions of a symbol period):1/32 ; 1/16 ; 1/8 ; 1/4 Hence, 1/32 gives lowest protection and the highest data rate. 1/4 results in the best protection but the lowest data rate.)}με αποτέλεσμα να έχει πολλά σπασίματα η εικόνα και παγώματα και ο ήχος να κάνει διακοπές. Ελπίζω αυτό να είναι κάτι προσωρινό. Ο αποκωδικοποιητής μου είναι Technisat Digipal 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πονεμένη ιστορία αυτό που λέτε. Σίριαλ κανονικό.

 

Απ'όσο γνωρίζω τα πειράματα με το G.I. και το FEC (Forward error correction) θα συνεχιστούν για λίγο ακόμα καιρό, μέχρι να επιτύχουν τον επιθυμητό συνδυασμό. Αρχικά (όταν λειτουργούσε μόνο ο Υμηττός) είχαν G.I. 1/16 και FEC 3/4 (με την κλασική διαμόρφωση 8k carriers OFDM).

 

Λίγο μετά "άναψε" και η Πάρνηθα και άρχισε να λειτουργεί πλέον το SFN δίκτυο (μονοσυχνικό δηλαδή), μετά από συνεννοήσεις με τους ανθρώπους της Tandberg γυρίσαμε δοκιμαστικά σε G.I. 1/16 και FEC 5/6. Ήταν η εβδομάδα που υπήρχαν μεγάλα προβλήματα στη λήψη σχεδόν σε όλο το λεκανοπέδιο (ακόμα και στην Αγία Παρασκευή, κάτω ακριβώς από τον Υμηττό). 400-500 τηλέφωνα τη μέρα.

 

Στη συνέχεια ξαναγύρισαν σε G.I. 1/8 και FEC 5/6 με απώτερο σκοπό κάποια στιγμή να γίνει FEC 3/4, G.I. 1/8 (μάλλον αυτό έγινε χθες βράδυ). Σε γενικές γραμμές όποτε χάνετε χωρίς προφανή λόγο το σήμα σας, κάντε ό,τι είπε ο φίλος rivol πιο πάνω και δεν θα έχετε πρόβλημα.

 

Για την Αίγινα, είχα ακούσει ότι ξεκίνησε πριν 2 βδομάδες περίπου (το βράδυ της 9ης Μαϊου) αλλά ίσως είχαν κι εκεί προβλήματα, δεν γνωρίζω ακριβώς τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης Eurovision από τα ψηφιακά προφανώς και δεν πρόκειται να βγει, γιατί δεν "παίζουν" χορηγοί εκεί. Και τα λεφτά από τους χορηγούς είναι πολύ περισσότερο και από το Champions' League. Είχε ακουστεί ότι ίσως τελικά την έβγαζε στερεοφωνικά η ΝΕΤ, αλλά δεν προλάβαιναν να αναβαθμίσουν τους πομπούς (το βάρος είχε πέσει στα ψηφιακά...) Όπως και να'χει είναι σίγουρα η τελευταία φορά που ακούμε μονοφωνικά τη Eurovision, αρχές καλοκαιριού κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει στερεοφωνική και η ΝΕΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω ότι χαίρομαι που σε αυτό το forum υπάρχει και κάποιος που μπορεί να δώσει απαντήσεις για τα της ΕΡΤ έκτων έσω και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον φίλο nzeppos για τις κατατοπιστικές απαντήσεις που δίνει.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με τις τελευταίες ρυθμίσεις που έκανε η ΕΡΤ αυτές τις δυο μέρες είναι αδύνατον στην Βούλα τουλάχιστον να παρακολουθήσει κανείς ψηφιακή, η εικόνα κάνει σπασίματα και ο ήχος διακόπτεται συνέχεια, το signal quality είναι σχεδόν μηδέν το περισσότερο διάστημα ενώ το signal level παραμένει στα ίδια επίπεδα με πριν, γύρω στο 70%.

Εν αναμονή λοιπόν να δούμε που θα καταλήξει όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το βράδυ πάντως που χάζευα τον δέκτη στη δουλειά, έκανε συνέχεια παγώματα ή πέταγε ακόμα και μπάρες. Και στο cine και στο prisma, μας πήραν τηλέφωνο και από τους πομπούς να μας ρωτήσουν πως βλέπουμε. Κι αν είναι έτσι στην Αγ. Παρασκευή (signal quality 70%, signal level 100% συνήθως), δεν θέλω να φανταστώ πως θα είναι στην Βούλα.

 

Μετά από ένα σημείο (κατά τις 2πμ) όμως έφτιαξε. Χρειάζεται λίγος καιρός μέχρι να λυθούν αυτά τα προβλήματα. Είναι τα παρατράγουδα του ψηφιακού σήματος. Ή θα τα πιάνει όλα τέλεια ή δεν θα πιάνει καθόλου. Έχει όμως το πλεονέκτημα ότι "κλειδώνει" στον αποκωδικοποιητή ακόμα και σε πολύ χαμηλές -έως εξωπραγματικές- στάθμες (32dB), εκεί που το αναλογικό θέλει τουλάχιστον 50dB. Και θεωρητικά πιάνουν ακόμα και μέχρι το Αίγιο χωρίς αναμεταδότη.

 

Επίσης άκουσα ότι σύντομα θα αναβαθμιστεί το εύρος ζώνης εκπομπής από τα 17-18 mbps, που είναι τώρα, στα περίπου 25+ άρα θα βελτιωθεί ακόμα περισσότερο η εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα να συνδέσω τον technisat πάλι σήμερα μπας και πιάσω Αίγινα και με μεγάλη μου χαρά διαπίστωσα ότι ξεκίνησε. Signal quality 100%, signal level 65%. Εδώ και 2 ώρες που παρακαλουθώ δεν έχω δει κάποιο πάγωμα ή κάτι παράξενο. Μακάρι να συνεχίσει έτσι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

me apokodikopoihth gia filmnet (tous palious) mporeis na piaseis ert digital? as to eksigisei kapoios pou gnwrizei, poli mperdemeno akougetai.

 

Mipws exei asxolithei kaneis me ayto to thema ? exw enan comcrypt 4000 apo palio filmnet ...alla den thymamai an htan psifiakes oi ekpompes ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω ότι χαίρομαι που σε αυτό το forum υπάρχει και κάποιος που μπορεί να δώσει απαντήσεις για τα της ΕΡΤ έκτων έσω και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον φίλο nzeppos για τις κατατοπιστικές απαντήσεις που δίνει.

 

συμφωνώ και επαυξάνω!! μπράβο και στον nzeppos. πλζ zeppo να βάλλεις λίγο πιο σκούρα γράμματα όταν γράφεις το κείμενο γιατί το γκρί με το γαλάζιο φόντο του φόρουμ δεν κάνει και τον καλύτερο συνδιασμό.

 

Δυτική αττική εδώ και έχει χαθεί το σήμα εδώ και μέρες... σώνει και καλά έπρεπε να δούμε eurovision δηλαδή;?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mipws exei asxolithei kaneis me ayto to thema ? exw enan comcrypt 4000 apo palio filmnet ...alla den thymamai an htan psifiakes oi ekpompes ...

 

Μην μπερδεύεστε παιδιά, άλλος ο decoder του Filmnet κι άλλος της επίγειας ψηφιακής. Η δουλειά που πρακτικά κάνει ο Comcrypt είναι να "ξεκλειδώνει" το αναλογικό σήμα εικόνας/ήχου που λαμβάνει, εφόσον μέσα στην πληροφορία αυτή συμπεριλαμβάνεται ο κωδικός χρήστη που εκπέμπει το Filmnet. Και τον εκπέμπει αν έχουμε πληρώσει τη συνδρομή μας (τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει τεχνικοί εργαζόμενοι στη Nova, δεν έχω ασχοληθεί από μόνος μου κι ας έχω έναν σπασμένο comcrypt).

 

Ο DVB-T decoder κάνει...παπάδες μπροστά στον Comcrypt, δεν έχω πρόχειρο ένα block διάγραμμα να σας δείξω, αλλά επιγραμματικά οι λειτουργίες του, σύμφωνα με τον ETSI, είναι οι εξής:

 

  • Front-end and ADC: the analog RF signal is converted to base-band and transformed into a digital signal, using an analog-to-digital converter (ADC).

  • Time and frequency synchronization: the digital base band signal is searched to identify the beginning of frames and blocks. Eventual problems on the frequency of the components of the signal are corrected, too.

  • Guard interval disposal: the cyclic prefix is removed.

  • OFDM demodulation

  • Frequency equalization:the pilot signals are used to equalize the received signal.

  • Demapping

  • Internal deinterleaving

  • Internal decoding: it uses the Viterbi algorithm.

  • External deinterleaving

  • External decoding

  • MUX adaptation

  • MPEG-2 demultiplexing and source decoding

 

(από wikipedia ως συνήθως)

 

Παιδιά, συγγνώμη για το χρώμα των fonts αλλά στη δική μου οθόνη φαίνονταν μια χαρά και δεν ήξερα ότι υπήρχε πρόβλημα, τα άλλαξα.

 

Όσο για την ερώτηση που έκανε ο φίλος gherudos, πότε θα επεκταθεί το δίκτυο και στην υπόλοιπη Ελλάδα... Προς το τέλος του χρόνου, φαντάζομαι (και έχω ακούσει από γενικό διευθυντή που ασχολείται με τα τεχνικά της ψηφιακής).

 

Γιατί ναι μεν λόγω των ιδιοτήτων της ψηφιακής εκπομπής θα χρειάζεται να δουλεύουν πολύ λιγότεροι αναμεταδότες (και σε σημαντικά μικρότερη ισχύ) αλλά πρέπει να γίνει από την ΕΡΤ η προκήρυξη του διαγωνισμού για προμήθεια των υλικών/μηχανημάτων για την αναβάθμιση. Πρέπει να μείνει 50+ μέρες δημοσιευμένη εκεί που...δημοσιεύονται αυτοί οι διαγωνισμοί, να γίνουν οι προσφορές, να εγκριθούν, να γίνει η αποστολή και η παραλαβή, να γίνει ποσοτικός και ποιότικος έλεγχος από τις αρμόδιες τεχνικές επιτροπές και τέλος με τα πολλά να αναβαθμιστούν οι πομποί. Ξέρετε πως είναι αυτά τα πράγματα, ειδικά όταν εμπλέκονται δημόσιοι φορείς και οργανισμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εδώ στην Βούλα με τις τελευταίες αλλαγές του Guard Interval από 1/16 σε 1/8 τα πράγματα παραμένουν τραγικά σε βαθμό που να μην μπορείς να παρακολουθήσεις τίποτα το signal quality παραμένει κοντά στο μηδέν, ελπίζω οι τεχνικοί της ΕΡΤ να κάνουν κάτι για αυτό σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...