Προς το περιεχόμενο

ΕΡΤ digital


bchris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα τσεκάρω αύριο αυτό με το θόρυβο που λες και θα σου πω, πρόβλημα της κονσόλας μου μυρίζει (ως συνήθως). Το έκανε σήμερα τουλάχιστον μια φορά στο δελτίο ειδήσεων αλλά εκεί μάλλον έφταιγε το video της ίδιας της ΝΕΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 361
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φαντάζομαι, χωρίς να έχω ακούσει κάτι συγκεκριμένο, ότι δεν θα έχει την αποκλειστικότητα το σπορ+ μέχρι να αναβαθμιστούν οι αναμεταδότες της ΕΡΤ και να αποκτήσει πανελλαδική εμβέλεια (της τάξης του 70-80% του πλυθυσμού).

 

Οι αναμεταδότες, σύμφωνα με όσα έχω ακούσει, θα αρχίσουν να αναβαθμίζονται προς το τέλος του 2006, αφού γίνουν οι σχετικοί διαγωνισμοί για την προμήθεια εξοπλισμού κλπ. Αυτό μου λέει ότι τον Ολυμπιακό (τουλάχιστον για το 2006-7) λογικά θα τον δείχνει η ΝΕΤ (και ίσως και το σπορ+) ενώ από το 2007-08 που θα "παίζουν" πια και οι δύο ομάδες στην ΕΡΤ θα τις αναλάβει το ψηφιακό μόνο. Μέχρι τότε έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑ καλο!οταν σε κανα 3αρι και βαλε χρονια δειχνει η ετ1 hd τοτε να πας να παρεις δεκτη με hdmi.τα 80-100 ευρω δωστα τωρα και παρε μια skystar2 ενα πιατο 1.2 και δεν τωρα true hd.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει αποκωδικοποιητής ο οποίος θα μπορεί να λαμβάνει τα ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ και παράλληλα να λαμβάνει και τα αναλογικά κανάλια UHF? Θέλω να τον συνδέσω σε projector και κάτι τέτοιο θα μου είναι πολύ χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑ καλο!οταν σε κανα 3αρι και βαλε χρονια δειχνει η ετ1 hd τοτε να πας να παρεις δεκτη με hdmi.τα 80-100 ευρω δωστα τωρα και παρε μια skystar2 ενα πιατο 1.2 και δεν τωρα true hd.:-D

100 eurw skystar+piato?apo pou?h egkatastash einai eukolh?pws tha vrw doruforo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αναλογική λήψη δεν θα καταργηθεί σύντομα ,ούτε ξαφνικά θα γεμίσει ο τόπος μόνο με ψηφιακά κανάλια και "αποκλειστικά" προγράμματα.

 

Λόγω εξέλιξης και οικονομίας εκπομπής ,συμφέρει ν'ακολουθήσουν και τα ιδιωτικά κανάλια ,κάποια στιγμή,αλλά μόνο αν γίνει ξεκαθάρισμα συχνοτήτων ,και ήδη μερικά γνωρίζω ότι κάνουν μικρή προμήθεια εξοπλισμού για δοκιμές.

 

-Υπάρχει και μια ημερομηνία το 2012 ,για εφαρμογή της ψηφιακής επίγειας,η οποία δεν είναι καταλυκτική για την Ελλάδα,αλλά για άλλες χώρες της ΕΕ που έχουν ήδη αρχίσει το project κοντά 5ετία..... (πχ στην Ιταλία και Γαλλία δόθηκαν κίνητρα σε ορισμένες περιοχές,προφανώς με κάποια κριτήρια,ίσως τουριστικά ή άλλα, για προμήθεια ψηφιακού δέκτη,αλλά μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν πιό πολλά ιδιωτικά συμφέροντα,καθώς είναι πολύ μεγαλύτερες χώρες σε πληθυσμό, δηλ.πελάτες, από την Ελλάδα-Οταν υπάρξει απόφαση για γενίκευση μόνο της ψηφιακής επίγειας,σίγουρα θα υπάρξει και δώ κάτι ανάλογο,όσο το μεγαλύτερο μέρος των τηλεοράσεων είναι ,και θα είναι, για αρκετά έτη ώσπου να αντικατασταθούν,αναλογικές)

 

Πάντως υπάρχει μια μελέτη από το αρμόδιο Υπουργείο,για κεντρική λήψη των πολυκατοικιών με είδος διαχωριστή ,ώστε το σήμα των ψηφιακών να μετατρέπετε για όλους,και να καταβαίνει είτε αναλογικά,είτε μόνο ψηφιακά ,ανάλογα τι δέκτη θα΄χουμε-Στις αναλογικές τηλεοράσεις ψηφιακό σήμα με κεντρική μετατροπή μπορεί να ληφθεί στις συχνότητες καλωδιακής S ,όπως γίνεται με τα ψηφιακά κανάλια δορυφορικής λήψης στα ξενοδοχεία.

 

Οπότε αναμένουμε τις εξελίξεις,και μην βιαζόμαστε ώσπου (και αν) ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο εξωτερικό ηδη έχει ξεκινήσει το triple play με μετάδοση εικόνας μεσω ιντερνετ αλλα αυτό ειναι εκτός θέματος.

μακάρι τα υπολοιπα κανάλια να ξεκινήσουν για ψηφιακά γιατι θα είναι καλυτερα για ολους μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το θέμα δεν είναι τόσο το αν και πότε θα μεταπηδήσουν τα ιδιωτικά κανάλια στην DVB-T πλατφόρμα, αλλά το τι υπηρεσίες θα προσφέρουν. Αν όλη η ιστορία γίνεται για να μοιραστούν και να συμπυκνωθούν οι UHF συχνότητες θα έχουμε πάλι τα ίδια, τις ίδιες ειδήσεις τις πλάκας, τις ίδιες εκπομπές που δεν βλέπονται, τα ίδια πρωινάδικα κλπ.

 

Αν όμως δούμε το θέμα διαφορετικά και πούμε "Έχω το τάδε κανάλι, μου αντιστοιχεί εύρος ζώνης 7-8 MHz (άρα περίπου 30Mbps), τι υπηρεσίες μπορώ να προσφέρω? Θα έχω ένα σκέτο EPG ή θα βάλω πραγματικές interactive υπηρεσίες, θα δώσω internet, θα νοικιάσω κάποια Mbps στον τάδε ιδιώτη για να παρέχει τις δικές του υπηρεσίες κλπ"

 

Πολύ φοβάμαι ότι αυτά τα πράγματα είναι επιστημονική φαντασία για την Ελλάδα γιατί πολύ απλά η αγορά δεν "σηκώνει" τέτοιες επενδύσεις. Πόσες και πόσες αναλύσεις δεν έχουν γίνει στην Ελλάδα για την συνδρομητική τηλεόραση και όλοι καταλήγουν στο γεγονός ότι πρακτικά άλλο κανάλι πέρα από το Nova δεν έχει μεγάλες πιθανότητες βιωσιμότητας, γιατί δεν υπάρχει μεγάλη αγορά, είναι απλό το θέμα. Ακόμα και σε χώρες όπως η...Μάλτα, που η cable tv ήταν στα πάνω της εδώ και χρόνια, το πέρασμα σε συνδρομητική DVB-T ήταν απολύτως φυσιολογικό και οι interactive υπήρεσίες ήταν αυτονόητες. Για την υπόλοιπη Ευρώπη τα ξέρετε καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάει το σπορ+. Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη την ερχόμενη εβδομάδα από τις 18.00 μέχρι τις 24.00 θα δείξει ζωντανούς αγώνες και...άλλα (δεν γνωρίζω ακόμα λεπτομέρειες). Για την Παρασκευή 26/5 όμως νομίζω δεν θα έχει πρόγραμμα και θα παίζει πάλι το promo dvd. Ό,τι νεότερο μάθω θα σας πω. To μουντιάλ, πάντως, απ'ότι φαίνεται θα το δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάει το σπορ+. Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη την ερχόμενη εβδομάδα από τις 18.00 μέχρι τις 24.00 θα δείξει ζωντανούς αγώνες και...άλλα (δεν γνωρίζω ακόμα λεπτομέρειες). Για την Παρασκευή 26/5 όμως νομίζω δεν θα έχει πρόγραμμα και θα παίζει πάλι το promo dvd. Ό,τι νεότερο μάθω θα σας πω. To μουντιάλ, πάντως, απ'ότι φαίνεται θα το δείξει.

αυτα ειναι.

αντε με το καλο να το δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας γράψω κι εγώ κάποια σχόλια για τον δέκτη DVB-T Technisat Digipal 2.

 

Η ποιότητα της εικόνας είναι αρκετά καλή. Βέβαια στην αρχή σαν default τιμή στη "Ρύθμιση SCART" ήταν επιλεγμένη η "RGB", κάτι το οποίο δεν έδινε τόσο καθαρή εικόνα, αλλά με την αλλαγή της τιμής σε "CVBS" η ευκρίνεια βελτιώθηκε αισθητά. Βέβαια αυτό μπορεί να διαφέρει από TV σε TV.

("Βασικές ρυθμίσεις" -> "Ρυθμίσεις ήχου/εικόνας" -> "Ρύθμιση SCART")

 

Το teletext του δέκτη *δεν* υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες (τουλάχιστον ως την έκδοση 2.22.0-325 του software). Σε σχετικό e-mail μου προς την εταιρεία μου απάντησαν πως ετοιμάζουν νέα έκδοση software, χωρίς να μου δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες. Πάντως όποιος διαθέτει τηλεόραση με ελληνικό teletext, μπορεί να παρακολουθήσει το teletext των ψηφιακών καναλιών με ελληνικούς χαρακτήρες μέσω του πλήκτρου της τηλεόρασης, παρακάμπτοντας έτσι αυτό του ψηφιακού δέκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάει το σπορ+. Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη την ερχόμενη εβδομάδα από τις 18.00 μέχρι τις 24.00 θα δείξει ζωντανούς αγώνες και...άλλα (δεν γνωρίζω ακόμα λεπτομέρειες). Για την Παρασκευή 26/5 όμως νομίζω δεν θα έχει πρόγραμμα και θα παίζει πάλι το promo dvd. Ό,τι νεότερο μάθω θα σας πω. To μουντιάλ, πάντως, απ'ότι φαίνεται θα το δείξει.

 

 

file mou mporeis na matheis an tha exei kai tennis sygekrimena to Roland Garros pou arxizei tin alli ebdomada:confused: :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...