Προς το περιεχόμενο

ΕΡΤ digital


bchris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην περιμένετε όμως να δείτε Champions' League ή F1 αποκλειστικά στο Σπορ+ γιατί πολύ απλά κοστίζουν ο κούκος αηδόνι (η ΕΡΤ και το Mega μπαίνουν μέσα 2-3 εκατομμύρια ευρώ το χρόνο από τα δικαιώματα του Champions' League' date=' να ένας λόγος που το Mega δεν θα έχει CHL από τη νέα σεζόν).

[/color']

 

Δεν συμφωνώ μαζί σου σ' αυτό...Αν ήταν έτσι δεν θα σκοτώνονταν να αποκτήσουν τα δικαιώματα του CL και δεν θα έριχναν μαύρο δάκρυ εκεί στο MEGA...Λίγη προσοχή σ' αυτά που λέμε... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 361
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μα ακριβώς το ίδιο πράγμα λέμε, ότι το CL είναι το μήλον της έριδος και ότι το θέλουν όλοι. Ακόμα και μέσα να μπαίνουν, είναι ένας τρόπος να "βαράνε" 20άρια και 30άρια στις μετρήσεις. Οπότε δεν τους ενδιαφέρει που χάνουν λεφτά. Η ΕΡΤ πέρσι μπήκε μέσα κάτι λιγότερο από 1 δις εξαιτίας του CL, πώς αλλιώς όμως θα μπορούσε να κάνει νούμερα κάποιες μέρες? Το Mega που έχει πιο σφιχτό προϋπολογισμό και δεν μπορούσε πλέον να αντέξει το κόστος του CL έκανε πισω (δυστυχώς, αν θέλετε τη γνώμη μου, καλύτερα στο Mega παρά στη Nova).

 

Κατά τ'άλλα ξεκίνησε το Cine+ και το πρόγραμμά του είναι πολύ δυνατό, καιρός για αποκωδικοποιητή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τ'άλλα ξεκίνησε το Cine+ και το πρόγραμμά του είναι πολύ δυνατό, καιρός για αποκωδικοποιητή!

πηρε φωτια η καρτα τηλεορασης μου, εστρωσε και ο ήχος που απο χτες ήταν ψιλοχάλια στο cine+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε πολλά παράπονα για τον ήχο και τελικά έφταιγε το audio processor της κονσόλας ροής (Leitch), με ένα reboot έστρωσε. Το κακό ήταν ότι όλοι νόμιζαν ότι έφταιγε το monitor ήχου, γιατί στους πιο πολλούς δέκτες δεν ακουγόταν κανένα πρόβλημα. Και δεν ακουγόταν το πρόβλημα γιατί έπαιρναν κατευθείαν γραμμή από το master (μέσω του bypass της κονσόλας), οπού εκεί δεν υπήρχε πρόβλημα...τραγελαφικό.

 

Κατά τη γνώμη μου έπρεπε να καθυστερήσει λίγες μέρες ακόμα το cine+ γιατί λόγω Πάσχα (άρα και αδειών) είχε μείνει πίσω η δουλειά, ακόμα και το animated logo (αρέσει σε κανέναν?) χθες βράδυ μου το έφεραν και το πέρασα στο σύστημα, αφού πρώτα έπρεπε να βρούμε κανα γενικό διευθυντή για να προχωρήσει την κατάσταση.

 

Όπως και να'χει ξεκίνησε. 22 Μάη ξεκινάει και το spor+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω ούτε έναν υπεύθυνο του spor+, δεν νομίζω καν να υπάρχει ακόμα (εκτός από τους δημοσιογράφους (Περπερίδη, Μπότσα, κλπ) και καναδυο παραγωγούς που είχαν ασχοληθεί με την χειμερινή ολυμπιάδα του Τορίνο).

 

Οπότε δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά, θα ρωτήσω αύριο κανένα chief μπας και έχει ιδέα (που αμφιβάλλω). Αν ζητάς τη γνώμη μου, νομίζω ότι τελικά κάποιους αγώνες θα τους δείξει μέσω live αναμετάδοσης από ΕΤ-1 και ΝΕΤ. Για να κάνουν και καλή αρχή, γιατί οτιδήποτε άλλο να βρουν να δείξουν μέσα στον Ιούνιο αμφιβάλλω. Υπ'όψιν ότι το spor+ δεν θα έχει αθλητικά νυχθημερόν αλλά το βραδινό πρόγραμμα μάλλον θα καλυφθεί με μουσικά video clips και ό,τι άλλο σκεφθούν οι υπεύθυνοι προγράμματος. Κάτι ακούγεται και για live αθλητικές εκπομπές αλλά αυτά μάλλον θα αργήσουν λίγο ακόμα, θα περιμένουν να φτιαχτεί το κτίριο της ψηφιακής με τα νέα studio και τους θαλάμους μοντάζ και να μεταφερθούν όλα τα...ψηφιακά εκεί.

 

Μόλις έχω νεότερα θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα υπήρχε μονο με το σινε+,

 

να κάνω και την θεική ερώτηση τώρα..... epg ποτε προβλέπεται να μπεί?

 

μιας και ανήκει στην οικογένεια προβλέπεται να δούμε και κανα MotoGP η τίποτα suberbikes απο sport+ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα υπήρχε μονο με το σινε+' date='

 

να κάνω και την θεική ερώτηση τώρα..... epg ποτε προβλέπεται να μπεί?

 

μιας και ανήκει στην οικογένεια προβλέπεται να δούμε και κανα MotoGP η τίποτα suberbikes απο sport+ ?[/quote']

 

Ναι, όπως είπα είχε πρόβλημα η -αρκετά προβληματική- κονσόλα ροής Leitch Iconmaster αλλά διορθώθηκε κάποια στιγμή το μεσημέρι. 4 μήνες τώρα προσπαθούμε να την στρώσουμε αλλά επειδή η ΕΡΤ πήρε τα πρώτα 5-6 κομμάτια που έβγαλε η εταιρία, θέλοντας και μη κάνουμε και...beta testing στον αέρα.

 

EPG και λοιπά interactive ξεχάστε τα προς το παρόν, το μόνο διαδραστικό που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι κάποιες εκπομπές του πρίσμα+ όπου υπάρχει δυνατότητα επιλογής υποτίτλων μέσω teletext (σελίδα 888 ). Όταν στελεχωθεί το τμήμα teletext θα προχωρήσει η ολη ιστορία. Δυστυχώς όμως στα 7 περίπου χρόνια που η ΕΡΤ βγάζει teletext δεν πήραν ποτέ ζεστά την όλη ιστορία με αποτέλεσμα να μην υπάρχει το ανάλογο ανθρώπινο δυναμικό. Πράγμα παράδοξο αν σκεφτούμε ότι από Χρηματιστήριο και ΟΠΑΠ η ΕΡΤ βγάζει από το teletext κέρδος κάπου 800.000 ευρώ το χρόνο.

 

Όσο για τα motogp και σία, σε ερώτηση μου σε παλιό αθλητικογράφο του καναλιού πριν λίγους μήνες (που είχε ασχοληθεί με το σπορ+) μου είχε πει ότι σταδιακά όλα τα αθλήματα που έχει η ΕΡΤ θα μεταπηδήσουν στο σπορ+. Όταν ρώτησα αν ξέρει τίποτα και για F1 (για να μπορώ επιτέλους να το βλέπω χωρίς διαφημίσεις) μου απάντησε ότι είναι πιθανό, αλλά όλα τα άλλα μηχανοκίνητα αθλήματα που έχει η ΕΡΤ σίγουρα θα μεταφερθούν στο σπορ+. Φυσικά μη με ρωτήσετε πότε θα γίνει αυτό. Αυτή τη στιγμή το μόνο που τους ενδιαφέρει όλους είναι η Eurovision!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τα motogp και σία, σε ερώτηση μου σε παλιό αθλητικογράφο του καναλιού πριν λίγους μήνες (που είχε ασχοληθεί με το σπορ+) μου είχε πει ότι σταδιακά όλα τα αθλήματα που έχει η ΕΡΤ θα μεταπηδήσουν στο σπορ+. Όταν ρώτησα αν ξέρει τίποτα και για F1 (για να μπορώ επιτέλους να το βλέπω χωρίς διαφημίσεις) μου απάντησε ότι είναι πιθανό, αλλά όλα τα άλλα μηχανοκίνητα αθλήματα που έχει η ΕΡΤ σίγουρα θα μεταφερθούν στο σπορ+. Φυσικά μη με ρωτήσετε πότε[/i'] θα γίνει αυτό. Αυτή τη στιγμή το μόνο που τους ενδιαφέρει όλους είναι η Eurovision!

makari tipota allo makari,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κάποιος πότε επιτελούς θα ξεκινήσει η μετάδοση της ψηφιακής τηλεόρασης από την Πάρνηθα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

exthes evala ton dekth ths technisat digipal 2 o opoios exei peripou 69 euro apo ena katasthma ths stournari (yparxei kai sto plaisio me 74)

 

1364.jpg

 

http://www.technisat.com

 

o dekths exei kai ellhniko menu kai einai ypervolika efkolos

molhs ton syndeseis psaxnei ta kanalia kai vriskei ta exeis

prisma+ (gia osous exoun provlhmata akohs kai orashs

paizei ellhnikes seires ths ert me megala grammata)

cine+ apo to martio me tainies ellhnikes kai xenes (oxi tipota to idietero)

sport+ apo aprilio me athlitika

PIK (kypros)

 

h eikona pou erxete einai mpeg2 kai o hxos mpeg1 l2

mporeis na deis to bitrate ths eikonas eno paizei

 

h piothta ths eikona den me enthousiase katholou

mias kai stis grhgores skhnes exei tetragonisma

den xerw an fteei o dekths h einai h provolh tou etsi

pantos den exei kamia sxesei me to doriforiko

h tv mou einai lcd 37ara kai to tetragonisma einai

para poly aisthito

tha dw an pairnei kanena update o dekths kai tha epanelthw

me perisotera....

 

Ερώτηση...

Έχουμε την σειριακή που φεύγει απο το απο το κουτί και πάει στον η/υ και λογικά θα πρέπει να δούμε εικόνα,με ποιο πρόγραμμα θα δούμε??

Και πως θα μπορέσουμε να γράψουμε την εκπομπή που βλέπουμε στον η/υ μας?

 

Εννοείται πως ρωτάω τόσα πολλά γαιτί έχω μια winfast xp 2000 και θέλω να παίξω λίγο μαζί της....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ τον ίδιο αποκωδικοποιητή Digipal 2 και δεν έχω καταφέρει μέχρι σήμερα να δω κάτι γιατί η κεραία μου βλέπει Πάρνηθα και προφανώς δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα την εκπομπή. Όσον αφορά το firmware έχει βγει ποιο καινούργιο από αυτό που είχε επάνω αν και αυτό είναι σχετικά παλιό 3/05, αυτό που έχω παρατηρήσει στην εγκατάσταση είναι ότι δεν έχει επιλογή της Ελλάδας για την ρύθμιση της ώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...