Προς το περιεχόμενο

ΕΡΤ digital


bchris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί στα επίγεια αναλογικά να έχεις σήμα αρκετό

αλλά στα ψηφιακά χρειάζονται ποιο πολλές απαιτήσεις

γι αυτό κυκλοφορούν και κεραίες DVB

γιατί πολλές από τις παλιές δεν δουλεύουν καλά

Tο πάω πίσω και τελειώνει η υπόθεση. Ε πόσο πια η κεραία ρε παιδιά; Σχεδόν άριστα τα πιάνω τα αναλογικά. Το σχεδόν το βάζω γιατί έχει «χιόνια» μόνο η ΕΤ3 και κανά απάλευτο HIGH TV κλπ. Τα μεγάλα κανάλια τα πιάνω καμπάνα. Πόσο πια να φταίει η κεραία; Δεν είναι δικαιολογία αυτή. Και αν φταίει να φτιάξουν καλύτερα ψηφιακά μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 361
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το σήμα είναι απαράδεκτο σε εκπομπή,δεν φταίνε οι κεραίες.Εχω δοκιμάσει άπειρους συνδιασμούς κεραιών με δέκτες (με καλύτερους τον ενσωματωμένο της Sony Bravia και αυτόνομους των Siemens,Ηumax (80ε)) στα Νότια προάστια Αθήνας (Καλλλιθέα,Μοσχάτο,Πειραιάς,Κερατσίνι,Π.Φάληρο,Ελληνικό)....και είναι σαν βλέπεις από τα δωρεάν VCD των εφημερίδων του Σαββατοκύριακου.-Χώρια η επιλογή προγράμματος απαράδεκτη και χωρίς ενημέρωση,αν εξαιρέσει κανείς κάποια αθλητικά και ταινίες σαν μεμονομένες περιπτώσεις κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τον τελευταιο καιρο παντως τα πραγματα εχουν φτιαξει αρκετα, οσον αφορα την ποιοτητα της εικονας τουλαχιστον που ειναι πολυ καλυτερη απ'οτι στην αρχη. Ισως μετα απο τοσο καιρο δοκιμων να βρεθηκαν τα σωστα settings...

 

Το προγραμμα παντως απο τις 4/12 περναει απο την δοκιμαστικη, στην κανονικη φαση. Για να δουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία του τέλους της δοκιμαστικής φάσης της ΕΡΤ ψηφιακής εχτές, σας παραθέτω ολόκληρη τη συζήτηση που έγινε στο 8ο συνέδριο Info-Com σε video για κατέβασμα:

http://blog.saxtus.gr/archives/43-unknown.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί τέλος η δοκιμαστική φάση,βελτίωση καμία στην ποιότητα εικόνας,και όσο για το πρόγραμμα οι επαναλήψεις και η ξενέρωτη θεματολογία ενιδαφέροντος ,καλά κρατούν για προσέλκυση θέασης...

 

Καπου διάβασα ότι το Σκαι θέλει να κάνει δοκιμές ψηφιακής επίγειας με το υπάρχων πρόγραμμά του ,και ελπίζω να μην είναι φήμες όπως του Μega το καλοκαίρι...πάντως ενθαρρυντικό είναι ότι αναλογικά το Σκαι έχει ίσως την πιό ποιοτική εικόνα όπου λαμβάνεται χωρίς παρεμβολές,οπότε μάλλον προτιμούν να κάνουν καλή δουλειά εξ'αρχής.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Genika pezei koinotiki odigia pados kai ola ta kanalia prepei na ginoun psifiaka mexri to 2012 nomizo den eime siguros gia tin xronologia alla se kapia fasi tha ta kanun ola to zitima eine oti prepei na anevasun tis keraies giati i lipsi akoma den eine poli kali apo oles tis perioxes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Και εγώ την πάτησα μάλλον βρέ παιδιά.

Είχα την δίψα για NBA και πήρα τον DAEWOO DT2003 μπάς και δω τίποτε, αλλά που....

Έκανα την σύνδεση, βρήκε αμέσως τα κανάλια αλλά η εικόνα και ο ήχος είναι όλο διακοπές. Πάλεψα από εδώ, πάλεψα από εκεί αλλά τίποτε.

Η περιοχή μου είναι Γαλάτσι. Υπάρχει καμιά ιδέα ??

Η σύνδεση είναι σωστή, το σετάρισμα είναι σωστό, η κεραία βλέπει Υμητό, ένα καλώδιο χωρίς διακοπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την πάτησα μάλλον βρέ παιδιά.

Είχα την δίψα για NBA και πήρα τον DAEWOO DT2003 μπάς και δω τίποτε, αλλά που....

Έκανα την σύνδεση, βρήκε αμέσως τα κανάλια αλλά η εικόνα και ο ήχος είναι όλο διακοπές. Πάλεψα από εδώ, πάλεψα από εκεί αλλά τίποτε.

Η περιοχή μου είναι Γαλάτσι. Υπάρχει καμιά ιδέα ??

Η σύνδεση είναι σωστή, το σετάρισμα είναι σωστό, η κεραία βλέπει Υμητό, ένα καλώδιο χωρίς διακοπές.

 

Δες (κάπου στο μενού θα έχει πληροφορίες λήψης, δεν ξέρω τον δέκτη σου να σου πω που θα το βρεις, κοίτα το manual) η στάθμη του σήματος πόσο της εκατό είναι? Και το σημαντικότερο πόσο είναι η ποιότητα του σήματος. Αν είναι χαμηλά γι'αυτό έχεις σπασίματα στην εικόνα και ήχο, δεν έχεις καλή λήψη.

Τα αναλογικά τα βλέπεις καλά?

Ισως να έχεις πρόβλημα με την εγκατάσταση της κεραίας, όπως καλώδιο κομμένο. Ή να θέλει αλλαγή η κεραία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Το σήμα στα αναλογικά είναι άψογο.

Τα δεδομένα που μου δίνει στην λήψη είνα :

ΙΣΧΥΣ 58 %, ΠΟΙΟΤΗΤΑ 99 %

 

Καλημέρα.

Η λήψη σου είναι τέλεια. Πρέπει να είναι προβληματικός ο δέκτης σου, πήγαινέ τον πίσω και πες τους το πρόβλημά σου, πάρε κάποια άλλη μάρκα, όπως technisat digipal 2 (γύρω στα 75Ευρώ) που έχω και δουλεύει μια χαρά.

Και για να είσαι σίγουρος, δοκίμασε και με κάποιον άλλον δέκτη ή δοκίμασε τον δικό σου δέκτη σε κάποιον φίλο σου.

 

Edit: Και κάτι που μου έχει τύχει, αλλά με δορυφορικό δέκτη, αν έχεις ασύρματο τηλέφωνο κοντά στον δέκτη κλείστο να δεις αν φτιάξει η εικόνα, αν φτιάξει βάλε μακρυά την βάση του ασύρματου από τον δέκτη γιατί κάνει παρεμβολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...