Προς το περιεχόμενο

ΕΡΤ digital


bchris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο το Satleo.gr

 

Τα οικονομικά της ΕΡΤ

H μεγαλύτερη συνδρομητική τηλεόραση στην Ελλάδα!

Συντάκτης: Κώστας Πρέντας

 

Ζημίες 13,6 εκατoμμυρίων ευρώ θα εμφανίσει στο τέλος του 18μήνου (Ιούλιος 2006 - Δεκέμβριος 2007) η ΕΡΤ, σύμφωνα με τον προϋπολογισμό της διοίκησης. Τα έσοδα της από το ανταποδοτικό τέλος φτάνουν τα 450 εκατομμύρια ευρώ. Για την ψηφιακή τηλεόραση θα διαθέσει 33 εκατομμύρια ευρώ, το μεγαλύτερο μέρος των οποίων προβλέπεται να δαπανηθεί για αθλητικά γεγονότα. Σύμφωνα με υπολογισμούς, ανταποδοτικό τέλος στην ΕΡΤ (μέσω της ΔΕΗ) πληρώνουν σήμερα 5.950.400 νοικοκυριά, ενώ αναμένεται αύξηση κατά 4% την επόμενη διετία λόγω ανέγερσης νέων κατοικιών. 'Ετσι η ΕΡΤ αναδεικνύεται η μεγαλύτερη συνδρομητική τηλεόραση στην Ελλάδα.

(Παρόν)

 

Σχόλιο: Αν η κυβέρνηση σέβεται τα χρήματα των φορολογούμενων πολιτών, έχει υποχρέωση να λάβει άμεσα τα κατάλληλα μέτρα, ώστε:

α. To σήμα της επίγειας ψηφιακής πλατφόρμας της ΕΡΤ να φτάνει το 2008 σε κάθε ελληνικό σπίτι κι αν αυτό δεν είναι τεχνικά δυνατόν να βρεθεί τρόπος δωρεάν δορυφορικής λήψης.

β. Η ΕΡΤ να ξεκινήσει δοκιμαστικές εκπομπές επίγειου ψηφιακού ραδιοφώνου (Τ-DAB), καταρτίζοντας παράλληλα σχέδιο ψηφιακής πανελλαδικής κάλυψης των προγραμμάτων της ΕΡΑ (NET, ΔΕΥΤΕΡΟ, KOSMOS, ΕΡΑ3, ΕΡΑ ΣΠΟΡ, ΦΙΛΙΑ).

γ. Η κρατική ραδιοτηλεόραση να πραγματοποιήσει τα πρώτα της βήματα στον κόσμο της τηλεόρασης υψηλής ευκρίνειας (HDTV).

Τα ποσά που δαπανάει ο ελληνικός λαός για την ΕΡΤ είναι τεράστια, γι' αυτό και απαιτεί συνετή διαχείριση των οικονομικών της κρατικής ραδιοτηλεόρασης και επενδύσεις σε σύγχρονες ψηφιακές υπηρεσίες υψηλής ποιότητας... (Κώστας Πρέντας)

 

 

Τρελά λεφτά!

Συντάκτης: Satleo

 

Η δημιουργία της επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης έχει οδηγήσει την ΕΡΤ να… σπρώξει αρκετά λεφτά για την αγορά δικαιωμάτων αθλητικών γεγονότων. Περίπου 50 εκατ. ευρώ θα δαπανήσει συνολικά η κρατική τηλεόραση συνολικά σύμφωνα με την αποκάλυψη της εφημερίδας «Το Παρόν». Το μεγαλύτερο κομμάτι του προϋπολογισμού της επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης (13 εκατ. ευρώ από τα 33 εκατ. ευρώ συνολικά) θα καλύψει τα έξοδα των αθλητικών προγραμμάτων και τις αμοιβές όσων εργαστούν, ενώ το κονδύλι για τα αθλητικά γεγονότα της Γενικής Διεύθυνσης τηλεόρασης ξεπερνά τα 37 εκατ. ευρώ.

 

 

 

 

Προσφυγή στο Συνήγορο του πολίτη για την ΕΡΤ

Συντάκτης: Satleo

 

Στο Συνήγορο του πολίτη προσέφυγε η «Συσπείρωση Δημοσιογράφων - Δούρειος Τύπος», προκειμένου όπως αναφέρει σε σχετική ανακοίνωσή της να αποσαφηνισθεί «η κατάσταση χάους που οι κυβερνήσεις επιβάλλουν εσκεμμένα στη δημόσια ραδιοτηλεόραση», αφού «όχι μόνο δεν διευκρινίζεται η διαδικασία επιλογής των δημοσιογράφων της ΕΡΤ αλλά αποκρύπτεται συστηματικά και το είδος των συμβάσεων απασχόλησής τους».

Στόχος της προσφυγής, είναι να υποχρεωθεί ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της ΕΡΤ Α.Ε. Χρήστος Παναγόπουλος «να πράξει το καθήκον του δίνοντας χωρίς χρονοτριβή στην ΕΣΗΕΑ όπως του έχει ζητηθεί επισήμως και εγγράφως από τις 5/7/2006, όλα τα στοιχεία για το καθεστώς εργασίας στη δημόσια ραδιοτηλεόραση».

 

Στην επιστολή αυτή γινόταν έκκληση στον κ. Παναγόπουλο, να δώσει στοιχεία σχετικά με το εργασιακό καθεστώς των εργαζομένων δημοσιογράφων στη δημόσια ραδιοτηλεόραση -δημοσιοποίηση κάθε σύμβασης, του κάθε εργαζόμενου δημοσιογράφου, χωρίς βέβαια να αναφέρει οικονομικές απολαβές, οι οποίες συνιστούν προσωπικό τους δεδομένο- αφού όπως χαρακτηριστικά αναφέρεται αποτελεί «αναφαίρετο δικαίωμα του σωματείου των δημοσιογράφων, όπως άλλωστε και των μελών του Κοινοβουλίου αλλά και του κάθε Έλληνα πολίτη, να γνωρίζει το εργασιακό καθεστώς που υπάρχει σε κάθε δημόσια επιχείρηση και ειδικά στη δημόσια ραδιοτηλεόραση». (Nαυτεμπορική)

 

 

 

Σχολιο δικο μου:

 

Πιο πανω αναφερθηκε απο καποιο παιδι οτι πληρωνει το κτημα του για την ΕΡΤ.Αυτο ειναι λαθος γιατι μονο τα ρολογια που ειναι σε κατοικιες επιβαρυνονται με τελη ΕΡΤ εδω και χρονια.Το αγροτικο ρευμα για τα χωραφια δεν εχει ΕΡΤ (τουλαχιστον ετσι συμβαινει τα τελευταια 20 χρονια στην Κρητη (το αγροτικο που πληρωνουμε στα χωραφια εχει μονο την καταναλωση ρευματος) και δεν νομιζω να αποτελει εξαιρεση η υπολοιπη χωρα).

 

Επιπροσθετα θα συμφωνησω με τα 3 αρθρα που ποσταρω.Δεν ειναι δυνατον να πληρωνουμε χουντικα την κρατικη τηλεοραση η οποια επι δεκαετιες τρεφει αργοσχολους με παχυλους μισθους εχοντας στην ουσια με το ζορι συνδρομητικη τηλεοραση την οποια δεν ζητησαμε ποτε (ιδιως απο τη στιγμη που εγινε η ιδιωτικη τηλεοραση και ο Ελληνας ειχε εναλλακτικες το χαρατσι θα επρεπε να κοπει).

 

Δεν φτανει που την πληρωνουμε κερατιατικα, τωρα παει και πληρωνει χρυσαφι τις ΠΑΕ για να παρει τα τηλεοπτικα δικαιωματα δινοντας τους χρυσαφι(χωρις να το αξιζουν-θα θυμαστε ολοι τη φουσκα Nova και Alpha Digital που δινανε παχυλα συμβολαια και στο τελος ο Αλφα κλαταρε).

Το κακο ειναι οτι παρολο που θα γραψει τεραστιες ζημιες (ο ιδιος ο Αλφα με τα λεφτα που εδωσε περσι στον Ολυμπιακο εβγαινε οριακα σε καθε παιχνιδι απο τις διαφημισεις.Η ΕΡΤ πως περιμενει να βγει???Αρα θα εχει ζημιες) δεν προκειται να κλεισει γιατι θα συνεχισουμε να την συντηρουμε εμεις με το ζορι.

 

Και ποιος ειναι ο προεδρος της ΕΡΤ που χουντικα ξοδευει εκατ. ευρω για τον Ολυμπιακο και τις αλλες ΠΑΕ??Ρωτησε τον Ελληνα φορολογουμενο αν θελει να βλεπει τον Ολυμπιακο και τον καθε Ολυμπιακο (για να μην παρεξηγηθω ειμαι Ολυμπιακος,δεν σημαινει ομως οτι ειμαι και μ@λ@κας)???Με ρωτησε αν θελω να πεταξει τοσα λεφτα στο καρακιτσαριο της Eurovision για να δειξει τη Βισση να σφουγγαριζει τα πατωματα με φορεμα αξιας ενος διαμερισματος????

 

Καποιος ειχε πει πολυ σωστα (νομιζω το εχω ποσταρει καπου αλλου) οτι μπορουμε αν θελουμε να παψουμε να πληρωνουμε ΕΡΤ.Αρκει να παμε στο Ταμειο Παρακαταθηκων και Δανειων νομιζω και να πληρωσουμε μονο το αντιτιμο της ΔΕΗ και των δημοτικων τελων και να μας κοψουν αποδειξη μονο για αυτο το ποσο.Η ΔΕΗ αφου θα πληρωθει δεν μπορει να μας κοψει το ρευμα.Η ΕΡΤ τι θα κανει???Θα μας κανει μηνυση γιατι δεν πληρωσαμε???Και με τι θα το στοιχειοθετησει στα αστικα δικαστηρια???Ποια υπηρεσια αγορασα με τη θεληση μου απο την ΕΡΤ την οποια αρνουμαι να πληρωσω???ΚΑΜΙΑ!!!

Ειδικα αν η κινηση ειναι καπως μαζικη θα κοπει το παραμυθι αυτο μια και καλη.

Και μετα να δειτε κλαμα εκει στην Αγια Παρασκευη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 361
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ο φιλος nzeppos δεν ξερω γιατι αισθανθηκε θιγμενος, αλλα η αληθεια ειναι οτι η ψηφιακη πλατφορμα ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ. Φυσικα δεν φταιει ο ιδιος, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να ειμαστε ευχαριστημενοι με αυτο το μαυρο χαλι που παρουσιαζεται ως "ψηφιακη τελειοτητα" και να γραφουμε post του στυλ μπραβο, πολυ ωραια, ευχαριστουμε.

 

Η ψηφιακη πλατφορμα σε ποιους απευθυνεται?

 

Στην γιαγια μου με την 14" που δεν ξερει (ουτε θελει να μαθει) πως λειτουργει ενα ακομα μαραφετι?

Στα ΑΜΕΑ τα οποια στην Ελλαδα ειναι πολιτες Ω' κατηγοριας και (καποια σαϊνια) νομιζουν πως δυο-τρεις ωρες προγραμματος του σαχλοκαναλου+ ειναι αρκετα για να ανεβει το βιοτικο τους επιπεδο, την ωρα που στην Αγγλια πχ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ της τηλεορασης ειναι υποτιτλισμενο?

Στους homecinemaδες που εδωσαν ενα σκασμο λεφτα για να βλεπουν καραpixelιασμενο 4:3 αδιαφορο προγραμμα σε 40" wide?

Στους Κυπριους που ζουν στην Αθηνα και δεν πιανουν ΡΙΚ στα UHF?

Στους πολυπληθεις φιλαθλους της Ισπανικης πελοτας και του χοκεϊ επι χορτου?

 

Οποιος θελει απανταει, με PM ή public...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την δορυφορικη (ERT Sat) και το αισχος που εγραψε ο Bliss ακριβως απο πανω, το μονο που εχω να πω ειναι οτι η NetMed και η ΕΡΤ ειναι συνεταιρακια στην Nova και αυτο τα λεει ολα...

 

Σκεφτειτε μονο οτι ο Τουρκος της Γερμανιας μπορει να δει 40+ Τουρκικα καναλια ΔΩΡΕΑΝ ενω ο Ελληνας γειτονας του πρεπει να δινει 65 ευρω το μηνα για να μην ξεχασουν τα παιδια του πως ειναι η πατριδα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΗDTV είναι το καλύτερο πρότυπο απ' όλα τα ψηφιακά πρότυπα.Μπορεί να εκπέμπει ένας σταθμός σε ψηφιακά αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα έχει αναλύσεις της HDTV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SupaCoopa, δεν μπορουμε να τους κατηγορουμε γιατι κανανε εκπομπες για ΑΜΕΑ και γιατι δεν κανανε την Ελλαδα παραδεισο των ΑΜΕΑ μεσα σε μια μερα.

Εκει ισως καλυψανε ενα κενο, βαζοντας καποιες ελληνικες σειρες (παμπάλαιες νομιζω) υποτιτλισμένες.Βεβαια αν μεινουν εκει για τα επομενα 10 χρονια,0 θα ειναι το πηλικον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι.

Εχω δει οτι ο αποκωδικοποιητης μου εχει μια λειτουργια που υποτειθεται σου δειχνει το προγραμμα του ψηφιακου καναλιου που παρακολουθεις, δηλαδη τις εκπομπες που ακολουθουν και τις ωρες προβολης. Εκει ομως δεν μου δειχνει τιποτα σχετικο...

Φταιει ο αποκωδικοποιητης μου ή δεν εχει ενεργοποιηθει η λειτουργια απο την ΕΡΤ?

 

Γιατι στη σελιδα του προγραμματος (http://tvradio.ert.gr/digital/) ειναι λιγο χαλια , για παραδειγμα δεν λεει ποιους αγωνες θα δειξει:

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/09/2006

18:00 CHAMPIONS LEAGUE

22:00 CHAMPIONS LEAGUE

00:00 CHAMPIONS LEAGUE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι.

Εχω δει οτι ο αποκωδικοποιητης μου εχει μια λειτουργια που υποτειθεται σου δειχνει το προγραμμα του ψηφιακου καναλιου που παρακολουθεις, δηλαδη τις εκπομπες που ακολουθουν και τις ωρες προβολης. Εκει ομως δεν μου δειχνει τιποτα σχετικο...

Φταιει ο αποκωδικοποιητης μου ή δεν εχει ενεργοποιηθει η λειτουργια απο την ΕΡΤ?

 

Γιατι στη σελιδα του προγραμματος (http://tvradio.ert.gr/digital/) ειναι λιγο χαλια , για παραδειγμα δεν λεει ποιους αγωνες θα δειξει:

ΤΕΤΑΡΤΗ 13/09/2006

18:00 CHAMPIONS LEAGUE

22:00 CHAMPIONS LEAGUE

00:00 CHAMPIONS LEAGUE

 

Δεν έχει ενεργοποιηθεί η λειτουργία από την ERT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παρακολουθώ αρκετά το spor+.

Δεν βλέπω καλά ή τα μάτια μου έχουν πρόβλήμα;

Παρακολουθώ προτάθλημα σκωτίας ενώ (μάλλον) το σήμα που έρχεται είναι 16Χ9 στην οθόνη μου τα βλέπω 4Χ3 με αποτέλεσμα τους παίχτες να τους βλέπω ψυλόλιγνους.

Μα άν το αρχικό σήμα ειναι 16Χ9 γιατί δεν το μεταδίδουν έτσι ή δεν το επεξεργάζονται για 4Χ3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον αποκωδικοποιητή μου... Αγόρασα σήμερα αυτόν τον DAEWOO από eshop. Ενώ έχω πολύ καλό σήμα στην περιοχή μου (Αμπελόκηπους Αθηνών) δεν βρίσκει τίποτα ο αποκωδικοποιητής. :( Με ένα πρόχειρο ξεφύλλισμα των σελίδων εδώ βρήκα και έναν άλλο χρήστη με το ίδιο πρόβλημα.

εγώ πήρα σήμερα ένα daewoo δέκτη, τον συνδεσα σωστά, αλλά δυστυχώς όταν κάνει scan δεν βρίσκει τίποτα...ξαναλέω ότι έσω κάνει σωστή σύνδεση...τι μπορεί να φταίει??

Η λύση ποια είναι τελικά; Επιστρέφουμε πίσω τον δέκτη; Αν ναι, πουλάνε αποκωδικοποιητές στην Ελλάδα, που δεν κάνουν για τα ελληνικά κανάλια; Τότε τι τα πουλάνε; Τι άλλη ρύθμιση θέλει; :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον αποκωδικοποιητή μου... Αγόρασα σήμερα αυτόν τον DAEWOO από eshop. Ενώ έχω πολύ καλό σήμα στην περιοχή μου (Αμπελόκηπους Αθηνών) δεν βρίσκει τίποτα ο αποκωδικοποιητής. :( Με ένα πρόχειρο ξεφύλλισμα των σελίδων εδώ βρήκα και έναν άλλο χρήστη με το ίδιο πρόβλημα.

 

Η λύση ποια είναι τελικά; Επιστρέφουμε πίσω τον δέκτη; Αν ναι, πουλάνε αποκωδικοποιητές στην Ελλάδα, που δεν κάνουν για τα ελληνικά κανάλια; Τότε τι τα πουλάνε; Τι άλλη ρύθμιση θέλει; :???:

 

Η κεραία σου φταιει

δεν βγάζει την απαιτούμενη στάθμη σήματος μάλλον

δοκίμασε τον δέκτη κάπου αλλού για να το σιγουρέψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί στα επίγεια αναλογικά να έχεις σήμα αρκετό

αλλά στα ψηφιακά χρειάζονται ποιο πολλές απαιτήσεις

γι αυτό κυκλοφορούν και κεραίες DVB

γιατί πολλές από τις παλιές δεν δουλεύουν καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...