Προς το περιεχόμενο

ΕΡΤ digital


bchris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Επιτρέψτε μου όμως να παρατηρήσω κάτι που δεν το κατάλαβα ποτέ μου' date=' πώς είναι δυνατόν μορφωμένοι και σπουδαγμένοι άνθρωποι (που λένε και στο χωριό μου) να βλέπουν πάνω από το 10% των εκπομπών που υπάρχουν στα ιδιωτικά κανάλια ([u']λαμπρή[/u] εξαίρεση το ΣΚΑΪ). Δεν το λέω επειδή δουλεύω στην ΕΡΤ. Και πριν πάω εκεί την ίδια απορία είχα από μικρός. Γούστα είναι αυτά αλλά πώς είναι δυνατόν να κάνει νούμερα ο Ρώμας, ο Φιλιππίδης κι ο Χαλκιάς, οι σειρές του ΑΝΤ1, οι "2 ξένοι", ο Μικρούτσικος και τα reality, τα πρωινάδικα και τα μεσημεριανά, ο Χαρδαβέλλας, οι επαναλήψεις των σειρών το καλοκαίρι και πόσα άλλα. Όλα αυτά όμως είναι μια άλλη ιστορία...

 

Την ίδια απορία έχω κι εγώ...Κατέληξα στο ότι ο περισσότερος κόσμος θέλει κάτι εύπεπτο, κάτι ελαφρύ...όχι κάτι που θα τον προβληματίσει, όχι κάτι που θα τον κάνει να σκεφτεί, να προβληματιστεί...

Και δυστυχώς και η ΕΡΤ αρχίζει να ολισθαίνει σ' αυτό τον δρόμο με μερικές εκπομπές και συμβάντα (π.χ. eurovision)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 361
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το cine+ είχε αγοράσει κάπου 300 ταινίες για να ξεκινήσει με 24ωρο πρόγραμμα χωρίς λούπες (αν και κάθε ταινία έπαιζε και παίζει 2-3 φορές τη βδομάδα) και έχει αρχίσει σιγά σιγά να επεκτείνει το πρόγραμμά του κυρίως με ντοκιμαντέρ. Γενικά τώρα παίζει -σαν ποσότητα- περισσότερες εκπομπές σε σχέση με πριν. Αλλά φυσικά χρειάζεται να βελτιωθεί περισσότερο. Στα συν ότι τώρα παίζουν τις ταινίες ό,τι ώρα θέλουν γιατί ξέφυγαν από τη λογική "οι ταινίες παίζουν στις 18.00, στις 20.00, στις 22.00 κλπ". Κι έτσι αν τώρα μια ταινία τελειώσει πχ στις 21.30 δεν χρειάζεται να καλύπτουν μισή ώρα με τρέιλερ, φιλεράκια κλπ αλλά ξεκινάνε την επόμενη ταινία το συντομότερο δυνατόν.

 

Το prisma+ ίσως μέσα στο καλοκαίρι επεκτείνει το πρόγραμμά του σε 10-12 ώρες από τις 8 που είναι τώρα, αλλά και πάλι δεν ξέρω να σας πω σίγουρα.

 

Το sport+ έχει δώσει ρέστα με τα τόσα παιχνίδια mundial που έχει δείξει, πολλή δουλειά και πολύ επανάληψη! Τον Αύγουστο θα δείξει τα περισσότερα (αν όχι όλα) τα παιχνίδια του Mundobasket στην Ιαπωνία αλλά και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Στίβου.

 

Για αναβάθμιση της ποιότητας ή για τα 2 νέα επίγεια ψηφιακά (που λένε ότι θα βγουν μέχρι το τέλος του χρόνου) δεν έχω ακούσει τίποτα.

 

Μεταξύ μας εγώ μόνο sport+ βλέπω, τα άλλα τα βαριέμαι. Αν θέλω να δω μια ταινία ή ένα ντοκιμαντέρ το βρίσκω και το κατεβάζω και τελειώνει η υπόθεση, δεν περιμένω από κανένα κανάλι να μου δείξει την τάδε ταινία. Τουλάχιστον στο cine+ δεν έχουν διαφημίσεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]

:)

Αυτό μου θυμίζει κάτι που μου είχε πει ένας δημοσιογράφος πριν μια βδομάδα. Είχε πάει προς Β.Π. μεριά σε μια καφετέρια, να δει ένα παιχνίδι του Μουντιάλ και έτυχε να είναι 2 μαγαζιά δίπλα δίπλα, το ένα με ένα τεράστιο προτζέκτορα και με διεθνή ήχο (χωρίς περιγραφή) ενώ το άλλο είχε απλώς σχετικά μεγάλες τηλεοράσεις και περιγραφή Βερνίκου. Και το πρώτο ήταν σχεδόν άδειο ενώ το δεύτερο γεμάτο.

 

Οπότε ο τύπος έβγαλε το συμπέρασμα ότι: α) τελικά ο Έλληνας έχει συνηθίσει και θέλει να ακούει κάποιο σχολιαστή κι ας λέει ό,τι να'ναι και β) γουστάρει να λέει βλακείες ο σχολιαστής για να τον κράζει!

(τα ίδια που γίνονται και στο ραδιόφωνο στις αθλητικές εκπομπές που επί μία ώρα δεν χτυπάει το τηλέφωνο αλλά μόλις ο παραγωγός πει ένα όνομα λάθος αμέσως σκάνε 20 τηλέφωνα απανωτά για να κράξουν).

 

Απολύτως φυσιολογικό αν σκεφτείτε ότι αυτά που απομένουν από τις περιγραφές δεν είναι τα...ποιήματα και τα ευφυολογήματα του Σπυρόπουλου στο CH-L, ούτε οι ιστορικές αναδρομές του Σωτηρακόπουλου αλλά οι απίστευτες βλακείες που εκτοξεύουν οι Σεφτελογερακάρηδες και σία!

 

(- το γκολ έβαλε ο παίκτης με το νούμερο 7

- βρέχει μέσα στο γήπεδο βρέχει κι απ'έξω

- κόρνερ από καλή θέση

- τώρα θα το λήξει! (Κατσαρός στο Μπάρτσα-ΠΑΟ 3-1 όταν οι καθυστερήσεις ήταν 7' και ο Κατσαρός έλεγε από το 91' "τώρα θα το σφυρίξει")

- και είναι το τέλος του Κολίνα (Μαυρομμάτης στον τελικό του Euro 2000)...

- η μπάλα είναι ιδρωμένη (αθάνατε Φίλιππα)

...και χιλιάδες άλλα που τα θυμάστε καλύτερα από μένα)

[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nzeppos asto, einai megalo thema ton speaker.

o monos pou aksize na akouseis se metadosi itan o kostavaras sto feteino mundial. apo kei kai pera to xaos.

 

oso gia to motogp, timi ston randy mamola kai sto aggliko eurosport. to elliniko einai ena vima piso se metadosi eno i ert3 einai gia ta panigiria.

ston agona tis katalonias pou egine ena apisteyto skiniko, mas edeixnan ta palikaria na milane kai na lene paparies eno sto piso meros eixe ena monitor pou edeixne to replay tou atiximatos apo 15 diaforetikes kameres. tosi anagi exoun na vgaloun tis fatses tous sto gyali pou kovoun to kikloma etsi oste na xanoume ta kalitera?

 

gia ta legomena tous de arkei mia volta apo motosikletistika forum gia na paroun geusi tin ektimisi pou exoun.

 

 

ps. mias kai exeis kone, zita tous na deixnoun kai ta ypoloipa 125,250 WSBK apo sport+

yparxei etoimo koino.

esto kai magnitoskopisi ta superbike na deixnei tha exoun tiletheasi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το πω στους παραγωγούς αύριο αλλά το τι θα κάνουν δεν περνάει από το χέρι μου. Αυτές τις μέρες πάντως έχει ιππασία μέχρι τελικής πτώσεως ενώ ήθελαν να πάρουν και κάτι america's cup στην ιστιοπλοΐα αλλά δεν τα βρήκαν με το Nova. Όχι ότι έχουν ιδιαίτερη τηλεθέαση αλλά αν μη τι άλλο δείχνει ότι υπάρχει ενδιαφέρον να επεκτείνουν το πρόγραμμα με διάφορα αθλήματα πέραν της μπάλας. Δίνουν βάση στο ότι υπάρχουν συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων που έχουν πάρει αποκωδικοποιητές πακέτο για να βλέπουν κάποια...άλλα αθλήματα (ιστιοπλοΐα, στίβο, τρίσποντο μπιλιάρδο, ιππασία, beach soccer, beach volley κλπ). Οπότε κάποιες κατηγορίες wsbk θα ήταν ίσως εφικτό να τις δείξουν. Θα σε ενημερώσω Δημήτρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Να κάνω μια ψιλο-ασχετη ερώτηση.Άν έχω τον ψηφιακό δέκτη και θέλω να εγγράψω κάποιο πρόγραμμα από εκεί αυτό μπορώ να το κάνω από το βίντεο ή από επιτραπέζιο dvd???

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα που εκπέμπεται δεν έχει κάποια προστασία οπότε δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα να το γράψεις. Αρκεί να τραβήξεις καλώδιο από την έξοδο του αποκωδικοποιητή σου (είτε scart είτε composite video, συν τα καλώδια του ήχου) και να το στείλεις στο VCR/DVD-R σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον αποκωδικοποιητή της ΕΡΤ μπορώ να βλέπω και τα υπόλοιπα ελληνικά κανάλια ή πάλι τα βλέπω μέσω της κεντρικής κεραίας που υπάρχει. Ρωτάω γιατί τον τελευταίο καιρό μου έχουν χαλάσει ορισμένα κανάλια και έλεγα μήπως μπορώ να τα πιάνω καλύτερα μέσω αυτού του αποκωδικοποιητή.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...