Προς το περιεχόμενο

ΕΡΤ digital


bchris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως έχω πει πιο πάνω το ASI που "φεύγει" από την ΕΡΤ είναι 720x576, οποιαδήποτε μεταβολή σε αυτές τις γραμμές οφείλεται στους πομπούς και τις δοκιμές που ενδεχομένως κάνουν. Αν βέβαια με τις 720 γραμμές εννοούμε το κλασικό 720p format (1280x720) αυτό είναι HDTV type και φυσικά για την Ελλάδα είναι μακρινό μέλλον αυτά τα πράγματα. Παρ'ολ'αυτά μεγάλο μέρος του εξοπλισμού μετάδοσης είναι λίγο ως πολύ HDTV ready και η αναβάθμιση πρέπει να γίνει σε άλλους τομείς (π.χ. τρόποι παραγωγής HDTV σήματος με τις αντίστοιχες κάμερες κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 361
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ξέρει κανείς εάν όλοι αυτοί οι αποκωδικοποιητές digital "βγάζουν" και τα αναλογικά κανάλια; Δηλαδή εάν συνδέσω απλά έναν τέτοιο σε προτζέκτορα, θα πιάνω και τα κανονικά κανάλια και την ΕΡΤ digital ή μόνο την digital;

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ θα μεταδίδονται σε 14:9 (όχι 16:9). Αυτό το τελευταίο θέλω να το δω για να το πιστέψω.

 

Κάποια από τα φιλικά που δείχνει η αναλογική, τα δείχνει ήδη σε 14:9 (letterboxed).

 

Άσχετο... η ΕΤ1 έχει πλεόν Nicam ήχο ή με κοροϊδεύει η TV μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια από τα φιλικά που δείχνει η αναλογική' date=' τα δείχνει ήδη σε 14:9 (letterboxed).

 

[/color']

na kanw mia erotisi giati eimai teliws asxetos?gia na diksei sima 14:9 i hd tv mou tha prepei na kanw kapoia rithmisi i rithmizete aftomata mono tou?

(mesw analogikou pada kathws psifiako apodikopiiti den exw parei akoma)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους, διαβασα στο site της ερτ οτι οι αποδικοποιητες παιζουν σε ολες τις τηλεορασεις, στην περιπτωση που η τηλεοραση δεν εχει scart δεν παιζει? (γινεται λογος για το μοντελο digipal 2)

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει μια χαρα η ψηφιακή στους Ταγαραδες Θεσ/νικης..

 

χθες μονο ειχαμε καποιο προβλημα πανω που ξεκινουσε να παιξει τον αγωνα της Γερμανιας.. κολλουσε η εικονα.. μετα διορθωθηκε και ολα μια χαρα..

 

Βλεπω μεσω μια καρτας pci-express Terratec Cinergy 2400 στον Υπολογιστη μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που μεταδίδουν το mudial σε 14:9 κάδρο

ούτε άυτοί που έχουν widescreen 16:9 βολεύονται ούτε αυτοί που έχουν κλασσική 4:3 οθόνη

nzeppos ευχαριστώ για όλλες τις πληροφορίες που μας δίνεις για τα ψηφιακά μπορείς να μου το εξηγήσεις το 14:9 κάδρο πού χρησημεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να δω ψηφιακο ΕΡΤ μεσω του tv-tuner του υπολογιστη χωρις ψηφιακο επιγειο δεκτη??

Και αν ναι σε πιο καναλι πιανει στον Πειραια???

!!!

 

H κάρτα TV πρέπει να υποστηρίζει DVB

αν είναι μόνο αναλογική, όχι δεν μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έμαθα ότι οι Γερμανοί μας το στέλνουν σε HDTV 16:9 και το επανεκπέμπει η ΝΕΤ σε 14:9. Κι έτσι το παίρνουμε κι εμείς στα ψηφιακά και το δείχνουμε σε μαγνητοσκόπηση. Αυτό που δεν κατάλαβα (ούτε εγώ αλλά ούτε και ο αρχισυντάκτης που μου το είπε) είναι το γιατί δεν κρατάμε το 16:9. Μάλλον το 14:9 είναι μέση λύση για όσους έχουν τις παλιές καλές τηλεοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έμαθα ότι οι Γερμανοί μας το στέλνουν σε HDTV 16:9 και το επανεκπέμπει η ΝΕΤ σε 14:9. Κι έτσι το παίρνουμε κι εμείς στα ψηφιακά και το δείχνουμε σε μαγνητοσκόπηση. Αυτό που δεν κατάλαβα (ούτε εγώ αλλά ούτε και ο αρχισυντάκτης που μου το είπε) είναι το γιατί δεν κρατάμε το 16:9. Μάλλον το 14:9 είναι μέση λύση για όσους έχουν τις παλιές καλές τηλεοράσεις.

 

Βεβαια η ποιοτητα εικονας (για εμενα τουλαχιστον που δεν χρησιμοποιω ψηφιακο δεκτη, καθοτι δεν πολυβλεπω τηλεοραση) ειναι χαλια... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια η ποιοτητα εικονας (για εμενα τουλαχιστον που δεν χρησιμοποιω ψηφιακο δεκτη, καθοτι δεν πολυβλεπω τηλεοραση) ειναι χαλια...

Πάλι καλά που δεν το έχω παρατηρήσει μόνο εγώ... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

544x576, 14:9 (φοβάμαι μην είναι και 4:3 και καλύπτουν εικόνα με τις μπάρες)

και bitrate peak γύρω στα 5.5Μ νομίζω -κανα 4άρι πές average- , και αυτό σε

real time encoding φαντάζομαι.

 

Στα trailer παλιά ήταν 6-7M το bitrate, το ρίξανε λόγω που δέν έχει απαιτήσεις

το ποδόσφαιρο και δέν υπάρχει πολύ κίνηση στην εικόνα...... (ειρωνικό είναι αυτό).

Κάνει μπάμ στην εικόνα. Περίμενα καλύτερα πράγματα.

 

Κόψτε αυτό το φαεινό δημιούργημα των broadcasters (14:9), δείξτε 4:3 στην

αναλογική και 16:9 στη ψηφιακή με παραπάνω bitrate... Δε χρειάζεται να ακολουθούμε

την κάθε ξενόφερτη χαζομάρα μερικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το πως ακριβώς ήταν 6-7Μ το bitrate για καθένα από τα 4 κανάλια όταν το σύστημα αναμετάδοσης υποστήριζε 12Mbps συνολικά (και αναβαθμίστηκε σχετικά πρόσφατα σε 18 περίπου MBps) δεν μπορώ να το καταλάβω. Οσες φορές έχω τσεκάρει τους real time encoders πάντα γύρω στο 3 - 4.5 έπαιζαν οι τιμές τους. Οπως και να'χει σύντομα θα ανέβει κι άλλο το συνολικό bitrate μέχρι να φτάσει τα 30MBps και τότε θα αυξηθεί κι άλλο η ποιότητα (που θα συμφωνήσω ότι δεν είναι και η καλύτερη δυνατή).

 

Για την περίπτωση "16:9 μόνο στα ψηφιακά" (να παίρνουμε καθαρό το σήμα των Γερμανών) θα σας πω αύριο. Δεν είναι άσχημη ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...