Προς το περιεχόμενο

Goobuntu


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το google talk κυρίως γράφτηκε για να χτυπήσει το MSN messenger. Γι'αυτό και το έγραψαν για windows. Στο λίνουξ υπάρχει και το aMSN.

Τώρα για το google earth ναι θα μπορούσαν να βγάλουν και έκδοση για λίνουξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το google talk κυρίως γράφτηκε για να χτυπήσει το MSN messenger. Γι'αυτό και το έγραψαν για windows. Στο λίνουξ υπάρχει και το aMSN.

Τώρα για το google earth ναι θα μπορούσαν να βγάλουν και έκδοση για λίνουξ

 

Δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ ο client, όσο το voice support. Το πρόβλημα είναι ότι εξ αρχής δεν άνοιξαν το Voice extension που έχτισαν πάνω στο XMPP. Νομίζω ότι τώρα είναι open spec πλέον και θα υιοθετηθεί ως επίσημο voice component του XMPP, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ma to na xtypiseis ton msn shmainei na vgaleis axiologo client gia to linux (metaxy allon)

kai mhn mou peite oti o gaim kai o amsn einai axiologoi clients, einai aplos clients (deite tous mac clients na meinete me anoixto to stoma)

 

einai polysizitimeno oti megalo pososto efivon (kai oxi mono) den pernaei sto linux giati den yparxei enas oraios messenger (nai, na ypostirizei kai nudges kai eikones kai apola kat'epilogh, xero kosmo pou thn vriskei me ayta...)

 

pos loipon thelei me to talk na xtypisei ton msn otan ton vgazei:

a) mono gia win

B) mono me gmail account

c) xoris katholou custimization (mikro to kako edo)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

einai polysizitimeno oti megalo pososto efivon (kai oxi mono) den pernaei sto linux giati den yparxei enas oraios messenger (nai, na ypostirizei kai nudges kai eikones kai apola kat'epilogh, xero kosmo pou thn vriskei me ayta...)

 

Μου φαίνεται πολύ γελοίο !

Δε σε αμφισβητώ, απλά αυτοί που σκέφτονται έτσι, έχουν φιλοσοφήσει και έχουν κατασταλάξει σε όλα τα άλλα περί GNU/Linux και ο instant messenger τους άλλαξε τη γνώμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Google Earth υπήρχε χρόνια πριν γινει δίασημο, σαν Keyhole, αλλα το γνωριζαν ελάχιστοι επειδη λεγοταν Keyhole (μικρη εταιρεία), και επειδη ηταν shareware.

Οι Googlers απλά τους εξαγόρασαν και το έβγαλαν δωρεάν. δεν κάθησαν να φτιάξουν απ την αρχή λογισμικό. οτι ειχε η Keyhole εβγαλαν.

 

ισως αυτό αλλάζει... (wikipedia) :

The product was renamed Google Earth in 2005 and is currently available for use on personal computers running Mac OS X Tiger and Microsoft Windows 2000 or XP. (A Linux version was announced for 2006.)

 

Λες να εβγαζε linux version η keyhole αν δεν την εξαγόραζαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nomizo oti xorigos tou keyhole htan h nvidia, alla den thimame

 

NoD giati sou kanei entyposh? to linux apeythinete se ena idiaitera eyri koino, oi efivoi (h mallon oi neoi, xoris na thelo na parexigithei kanenas) exoun perissotero eleythero xrono (synithos) kai orexh gia na psaxoun alla leitourgika

alla oi neoi einai kai aytoi pou kanoun xrhsh tou instant messaging, kai pragmatika oso periergo kai an mou fenotan sthn arxh siga siga katalavaino oti theloun to instant messaging na einai eyxaristo/xavalentzidiko ktl ktl ktl

(edo kolaei to: peri orexeos...)

 

kai mhn xexnas oti den tous allazei gnomh o messenger, alla opos kai na exei einai enas anastaltikos paragontas (vale kai posoi akoma anastaltikoi patagontes yparxoun gia to linux... ola mazi kanoun thn zimia, oxi oi messengers)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Isws to Goobuntu na einai mia kalostimeni radio-arvula gia na sfigmometrisoun antidraseis. Pantws an to rixoun stin agora, pistevw oti tha piasei, giati i Google einai pleon gnwsti kai megali etaireia kai yparhei kai to proigoumeno me to gmail pou itan epityhes. Se kathe periptwsi tha itan eyharisto neo. An kai den xeroume poies tha itan oi praktikes tis google, pistevw oti ta monopolia den einai kalo pragma. To linux prepei na diadothei sto evty koino kai mia megali etaireia san tin Google tha boresei na peisei.

Eidwmen!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δωθεί στην αγορά το Goobuntu(που κατά τη γνώμη μου θα δωθεί σε 1-2 χρόνια) σίγουρα θα βοηθηθεί πολύ η κοινότητα του Linux.Πιστεύω ότι θα πειστούν και πολλές εταιρείες hardware να φτιάξουν καλούς drivers για το Linux(λόγω της δημοφιλίας της Google)οπότε θα βοηθηθεί αρκετά το όλο κλίμα υπέρ του Linux.

 

Υ.Γ.: Άγια αυτή η μέρα που το Linux θα πιάσει το 10% των desktop υπολογιστών.Τότε θα αλλάξουν τα πάντα πολύ γρήγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ χαρά χαζεύοντας σε διάφορα site,βρήκα αυτό!

http://www.computeractive.gr/default.php?pid=6&art_id=1328

 

Το συγκεκριμένο περιοδικό είναι η πρώτη φορά που προτείνει πρόγαμμα open source και με χαροποίησε πολύ!Μπράβο τους!

 

Υ.Γ.:Sorry για το offtopic!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα μου επιτρέψετε να είμαι καχύποπτος, και επειδή το Google έχει αποδειχτεί ότι μας παρακολουθεί , ποιος λέει ότι και το λαινοχιουειδές που θα μας πασάρει δεν θα μας παρακολουθεί; βέβαια αυτό μπορεί να γίνει και σε άλλες διανομές, απλά αυτή η περιπτωση χτυπάει καμπάνα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα μου επιτρέψετε να είμαι καχύποπτος, και επειδή το Google έχει αποδειχτεί ότι μας παρακολουθεί , ποιος λέει ότι και το λαινοχιουειδές που θα μας πασάρει δεν θα μας παρακολουθεί; βέβαια αυτό μπορεί να γίνει και σε άλλες διανομές, απλά αυτή η περιπτωση χτυπάει καμπάνα ....

εδω μας παρακολουθουσε η vodafone και την πληρωνουμε στο δωρεαν θα κολλησουμε....:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

έλαμουτο το καταπράσινο

mainrocketsplashsx9.th.jpg

http://www.thinkgos.com/index.html

λινουξια -βασισμένο στο ubuntu- εινα αλλα δεν φαινται να είναι ουτε gnome ουτε kde

gOS is not affiliated with Google or their partners.
αλλα γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι google η ολη φάση :P

 

* το google talk το εχει σαν ξεχωριστό πρόγραμμα. το έχει κανένας ; γιατι εγω το εχω ενσωματωσει στο jabber γιατι δεν το βρηκα ξεχωριστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...