Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η καλυτερη διανομη για εναν αρχαριο?


trizoni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@trizoni:

Υποστιριζεις οτι το λινουξ ειναι ενα αλλα στο τελος δινεις και την προσωπικη σου προτιμηση. Δεν αντιφασκεις;

 

Δεν εχω την αποψη οτι υπαρχει αντιφαση Dimmu_Borgir. Λεω οτι το Linux ειναι ενα και εαν καποιος θελει να ασχοληθει σε βαθος με αυτο μπορει να το κανει με οποιαδηποτε διανομη (στον βαθμο που γνωριζω φυσικα). Απο την αλλη λεω οτι σαν ξεκινημα για εναν αρχαριο προτεινω το Mandriva γιατι αυτο θα τον βαλει πιο ομαλα στο χωρο του Linux (αυτο αλλωστε ζητανε και οι ιδιοι οι αρχαριοι εαν δεις τα ερωτηματα τους). Το να προτεινεις μια διανομη σαν πιο ευκολο δρομο για το Linux δεν σημαινει οτι το Linux δεν ειναι ενα!

Μηπως κανω καποιο λαθος συλλογισμο και δεν το εχω καταλαβει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RE paidia telika ti na balo?Eimai arxarios!!!Thelo na matho linux alla thelo na exo grafika kai fisika mp3 player kai adsl internet!!

 

Είναι πολύ σημαντικό να δεις αρχικά ποια διανομή θα δουλέψει καλύτερα με το hardware σου.Επίσης πες μας πώς συνδέεσαι στο Internet,για να δούμε αν με το Linux καταφέρεις να έχεις Internet.Για παράδειγμα να σου πω,εγώ έχω μια Wireless κάρτα δικτύου η οποία δουλεύει μόνο σε Mandriva!Έχω δοκιμάσει και 2-3 άλλες διανομές και δεν έχω καταφέρει να την κάνω να δουλέψει.Το συστημά σου λοιπόν από τι υποσυστήματα αποτελείται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RE paidia telika ti na balo?Eimai arxarios!!!Thelo na matho linux alla thelo na exo grafika kai fisika mp3 player kai adsl internet!!
Vre, file, akoma paidevesai? toses protaseis ehoun akoustei...mandriva, ubuntu, kubuntu, mepis, suse klp An i mia den kanei, i alli den kanei, tote egw lew na kanei i manna. :mrgreen: Kolokythia thymizei i oli ypothesi.

 

An den boreis na apofasiseis rixe kliro kai xekina me kati. Den einai kai apofasi zwis. An den sou kanei tin allazeis. Ypothesi dyo wrwn einai kai katevazeis dwrean apo to internet opoia dianomi thes.

 

Filika panta :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ontos to linux ena einai Linux = Kernel, ta distro einai polla, gnwmi mou gia logous ekmathiseis kalo ine na pesei sta diskola me tin proti an ta vrei ola etoima pios o logos na katsei na psaxtei?Pios o logos na paei se mia linux dianomi kai na min afisei to idi iparxon OS pou exei sto pc tou?

Kai na ksekathariso kati LInux != magkia, to na exeis linux sto pc sou den se kanei magka min pas na valeis linux epidei akouses apo kapion oti gamane i oti mporeis na gineis hacker me linux(to exo akousei arketes fores).Gia na paratiseis to idi iparxon leitourgiko sou kalo tha einai na deis ti tha sou prosferei to neo:

1) exei ta ergaleia pou xriazome san developer?

2) apo updates ti leei ? tha exo support oti kai an patho?

3) tha diskolefto sto settarisma tou hardware?(winmodems no brand webcams etc etc.)

 

afta apo mena.

 

Regards Spyros

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

ακούω συνέχεια "είμαι αρχάριος και θέλω να μάθω linux". πρόταση μου είναι να πάρεις κάποιον που γνωρίζει και μετά να ξεκινήσεις να μαθαίνεις το λειτουργικό. Έτσι δεν μάθαμε όλοι μας και τα windows? να σκεφτείς ότι ακόμα και χρήστες με λίγη εμπειρία βρίσκουν ακόμη πρόβλημα. φυσικά τα προβλήματα είναι σε επίπεδο αναγνώρισης συσκευών όπως και το να βρουν το κατάλληλο πρόγραμμα για να τους κάνει την δουλειά.

Η συμβουλή μου? βρες κάποιον να στο εγκαταστήσει και να δουλεύουν όλα, πάρε ένα backup και ξεκίνα να πειραματίζεσαι και καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με όλα όσα πρόκειται να αντιμετωπίσει ένας νέος χρήστης, η εγκατάσταση νομίζω (menu/wizzard based και με αναλυτικές οδηγίες στις περισσότερες διανομές) είναι το πιο εύκολο μέρος. Και η ρύθμιση του internet και του γραφικού περιβάλλοντος είναι επίσης αρκετά απλή πλέον. Το μόνο που χρειάζεται κατά τη γνώμη μου -πέρα από την όρεξη- είναι αυτό: ένα στοιχειωδώς λειτουργικό περιβάλλον με πρόσβαση στο internet, ώστε οι πληροφορίες να πηγαίνουν κατευθείαν από την παραγωγή στην κατανάλωση :) Tα άλλα καλύτερα μάλιστα να μην παίζουν μόνα τους για να έχει κίνητρο να τα φτιάξει όπως πρέπει (ούτως ή άλλως μπροστά του θα το βρει αργά η γρήγορα)!

 

Καλό είναι να έχεις έναν "πιο παλιό" γνωστό να σου δείξει την κατεύθυνση άμα τυχόν φτάσεις σε προσωρινό αδιέξοδο -όχι για να του βγάζεις την ψυχή με το παραμικρό :P- αλλά ακόμη καλύτερο να έχεις έναν γνωστό στην ίδια φάση και με την ίδια όρεξη. Είναι πολύ καλύτερο όταν ασχολείσαι ανάμεσα σε παρέα κολλητών με το ίδιο ενδιαφέρον όπου υπάρχει και (ευγενής) ανταγωνισμός, ομαδικά project-άκια, διαφωνίες κλπ.

 

Αυτό που δε συνειδητοποιούν οι περισσότεροι νέοι χρήστες είναι ότι το ζητούμενο δεν είναι να μάθουν κάποια standard πράγματα, αλλά το να μάθουν να ερευνούν με το σωστό τρόπο ό,τι τους προκύψει. Άπαξ και μπεις στη λογική τέλειωσε! Δυστυχώς τα windows βλάπτουν σοβαρά στον τρόπο σκέψης... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια δεν μπορούμε να ισοπεδώνουμε τα πάντα. Ναι, το GNU/Linux είναι ένα, αλλά ο τρόπος που το προσεγγίζεις εξαρτάται άμεσα από τη διανομή που χρησιμοποιείς και για να πεις «ξέρω Linux» πρέπει να περάσει πολύς καιρός και πολλές διανομές. Και δεν είναι τυχαίο το ρητό που υπάρχει εδώ και πολύ καιρό: «If you need help with your Linux box, find a Slackware user. He is more likely to fix the problem than a user familiar with any other distribution.»

 

Όταν ξεκινούσα και εγώ με Mandrake έλεγα: «αηδίες, το Linux είναι ένα». Όταν πέρασα από το slackware, κατάλαβα ότι αυτός που το είπε είχε δίκιο :wink:

 

 

Γειά σου ρε apoiko αρχηγέ!

 

Πριν από 4 χρόνια,είχα την τιμή να είμαι συμμαθητής με έναν από τους κορυφαιότερους προγραμματιστές πανελληνίως και όχι μόνο. ( 3d animation με κώδικα (!),δικιά του 3d engine,και το πιο κουλό.. assembly guru).

Oταν τον ρώτησα για το linux,δεν μου είπε πολλά απλά μου είπε τα εξής.

-Οτι είναι να μάθεις θα το μάθεις μόνος σου.

Και μου έδωσε τα 3 cds mandrake 8.2.

Aυτό ήτανε! Το σκουλήκι του tux...είχε δημιουργήσει ήδη τα .conf files..

Eμεναν τα επόμενα χρόνια για το configuration.

Μετά από 2 ψήφιες διανομές τεσταρίσματος,και πάμπολλα ζωντανά cdia...

μια μέρα κάθεται η φάση να συναντυθούμε για καφέ.

 

Οταν μου είπε ότι στο Linux έγραφε dvd,άκουγε μουσικη,και προγραμμάτιζε χωρίς γραφικό περιβάλλον,τότε κατάλαβα τι σημαίνει να "κατέχεις" το linux.

 

Θα μου πείτε τώρα...-Ρε trospe,δεν μας g@*@#$ με τα παραμυθάκια σου..

 

Απλά ήθελα να πώ και εγώ την άποψη μου στην insomniaki κοινότητα του Linux,περί διανομών και ποιο distro να αποφασίσω κλπ κλπ.

 

Οπως "είπε" και ο apoikos... πρέπει να ξέρεις τι θέλεις,να περάσεις από αρκετά distros,και να έχεις γερό στομάχι για να μάθεις την ιδεολογία του tux.

 

Μαθαίνοντας Linux...μαθαίνεις (χωρίς να το καταλάβεις) πολλά πράγματα για τους υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, να πω και γω τη γνώμη μου, ακολουθώντας μια διαφορετική προσέγγιση του θέματος.

Ο πιο εύκολος τρόπος να γνωρίσει ο αρχάριος το linux είναι να χρησιμοποιήσει μια διανομή livecd , που να τα έχει όλα. δηλαδή εφαρμογές γραφείου (openoffice) υποστήριξη multimedia (mp3, κλπ), να γράφεi cddvd, να κατεβάζει προγράμματα peertopeer κλπ

και να είναι και ελληνική και φιλική

 

Επομένως ας διαλέξει knoppel (0.5,0.6) (http://www.knoppel.org) και

Slackel-1.0.1 , Slackel-1.0 (http://www.tetradio.gr)

Μην σας φοβίζουν τα ονόματα slackel (slackware) Αφου είναι έτσι δημιουργημένες ώστε ο χρήστης το μόνο που χρειάζεται είναι να πατάει με το ποντίκι και να τρέχει ότι εφαρμογή θέλει. Επίσης αυτόματα οι δίσκοι γίνονται mount με full ελληνική υποστήριξη(unicode)

Εχω δοκιμάσει άπειρες linux διανομές,(τα 13 τελευταία χρόνια που ασχολούμαι με linux) και livecd και βλέπω ότι οι ελληνικές αυτές διανομές είναι καλύτερες από τις ξένες...

Livecd ελληνικά λοιπόν και μετα εφόσον γουστάρει μπορεί να προχωρήσει σε εγκατάσταση (πανεύκολη είναι) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...