Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για αγορά ibook


xalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Διάβασα(νομίζω στο Macrumors) ότι ένας αγόρασε ένας Intel Core Dual 2.0 GHz και αντικατέστησε τον intel Core Dual 1.83 GHz στον καινούριο iMac του.Θα μπορούσε να γίνει κάτι ανάλογο σε έναν iBook καινούριο;;Π.χ.Να αντικαταστήσουμε τον Intel Solo με έναν Dual;;Με ενδιαφέρει πολύ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@ ManosBar13 και xalia: Σε ένα από τα άπειρα rumor sites για τα προϊόντα Apple διάβασα ότι οι Intel iBook θα φορούν έναν Intel Core Duo με τον ένα πηρύνα απενεργοποιημένο εκ κατασκευής και ότι θα είναι αδύνατη η ενεργοποίησή του. Οπότε η αντικατάσταση ίσως να είναι εφικτή.

 

Πάντως, άνευ παρεξηγήσεως βρε παιδιά, νομίζω ότι βιάζεστε πολύ - ας βγει πρώτα το iBook/MacBook και μετά τα συζητάμε. :)

 

Κι εγώ το περιμένω πώς και πώς... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα(νομίζω στο Macrumors) ότι ένας αγόρασε ένας Intel Core Dual 2.0 GHz και αντικατέστησε τον intel Core Dual 1.83 GHz στον καινούριο iMac του.Θα μπορούσε να γίνει κάτι ανάλογο σε έναν iBook καινούριο;;Π.χ.Να αντικαταστήσουμε τον Intel Solo με έναν Dual;;Με ενδιαφέρει πολύ.....

Στον iMac ο επεξεργαστής "κουμπώνει" πάνω στη motherboard. Έτσι, είναι εφικτή η αλλαγή που ανέφερες.

 

Στους φορητούς υπολογιστές όμως στο 99% των περιπτώσεων ο επεξεργαστής είναι κολλημένος πάνω στην motherboard. Σε αυτήν την περίπτωση είναι σχεδόν αδύνατον να τον αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ ManosBar13 και xalia: Σε ένα από τα άπειρα rumor sites για τα προϊόντα Apple διάβασα ότι οι Intel iBook θα φορούν έναν Intel Core Duo με τον ένα πηρύνα απενεργοποιημένο εκ κατασκευής και ότι θα είναι αδύνατη η ενεργοποίησή του. Οπότε η αντικατάσταση ίσως να είναι εφικτή.

 

Πάντως' date=' άνευ παρεξηγήσεως βρε παιδιά, νομίζω ότι βιάζεστε πολύ - ας βγει πρώτα το iBook/MacBook και μετά τα συζητάμε. :)

 

Κι εγώ το περιμένω πώς και πώς... :)

 

Δηλ, οτι δε θα ειναι Core Solo, αλλα Dual με απενεργοποιημενο το 1 core; Ρωταω γιατι οι Core Solo νομιζω παρουσιαζονται τελη Μαρτη - αρχες Απριλη, ενω αν ειναι ετσι οπως ειδες στα sites, τοτε οι πιθανοτητες να παρουσιαστει και να τον εχουμε νωριτερα, αυξανονται...

 

εγώ δε βιάζομαι! απο τη στιγμή που πήρα ibook ας τα βγάλουν όποτε θέλουν!

 

Εσυ βολευτηκες, εμεις τι κανουμε :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δηλ, οτι δε θα ειναι Core Solo, αλλα Dual με απενεργοποιημενο το 1 core; Ρωταω γιατι οι Core Solo νομιζω παρουσιαζονται τελη Μαρτη - αρχες Απριλη, ενω αν ειναι ετσι οπως ειδες στα sites, τοτε οι πιθανοτητες να παρουσιαστει και να τον εχουμε νωριτερα, αυξανονται...

 

Επαναλαμβάνω ότι κάπως έτσι το'χα διαβάσει σε κάποιο rumor site, δεν είναι απαραίτητα αλήθεια. Οι φήμες δεν επαληθεύονται πάντα!

 

[...'] εμεις τι κανουμε :mrgreen:

 

Υπομονή! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pare kai esu to iBook G4...den tha to metanoioseis.

 

Για την ωρα παιδευομαι μηπως βρω ακρη να παρω το MacBook Pro σε σχετικα καλη τιμη (?1650-?1700)... Αν δεν κατσει, αποφασισα να περιμενω το iBook intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε στην ερώτησή μου παιδιά...

Ένα iBook με 15,4 οθόνη θα ήταν ένα από τα πιο εμπορικά μοντέλα της Apple κατά τη γνώμη μου.Με τιμή κοντά σε αυτή του iMac 20" και επιδόσεις ελάχιστα μικρότερες απο το MacBook Pro (αναφέρομαι πιο πολύ στον επεξεργαστή και GPU) δεν ήταν πολύ βολικό;

 

Κατά τη γνώμη μου η Apple δεν προσφέρει μεσαίες λύσεις στα μοντέλα της...Μόνο μέτρια και pro...ένας φορητός στα 1600 Ευρώ δε βλάπτει ρε Jobs....!! :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συζητούσα με ένα πωλητή στα multirama σχετικά με mac. Αν και σπάνιο φαινόμενο ο άνθρωπος ήξερε τι πουλούσε και υπήρχε μια συνεννόηση. Στο ερώτημα μου για το πότε θα δούμε στην ελληνική αγορά τα νέα macintel μου είπε καλό καλοκαίρι! Λέτε να γίνει κάνα τέτοιο? Να περιμένουν να ξεστοκάρουν τα ppc και μετά να δούμε τα νέα mac?!?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τώρα έμαθα γιατί δε υπάρχουν οδηγίες για το setup του MacOS. 5 click είναι όλο το setup χωρίς υπερβολή! Το μόνο κακό είναι ότι μόνο το core system πιάνει κοντά στα 5giga! Από την άλλη έχεις ένα σύστημα πραγματικά φιλικό στο χρήστη και έτοιμο για χρήση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο να περιμένουμε ?

 

ούτως ή αλλως τα καινούρια φτηνά είναι ....

 

λέω να πάρω δύο....

 

http://www.systemgraph.gr/index.php?op=modload&modname=Price_List&action=pricelistview&pageid=623

 

κανένα παλιό μεταχειρισμένο με 12 άρα οθόνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μόλις χθες ανακοινώθηκε ότι το MacBook Pro δεν θα βγει τελικά σε έκδοση Intel Core Duo 1,67 GHz αλλά σε έκδοση 1,83 GHz και σε έκδοση 2,0 GHz. Όλοι όσοι προ-παρήγγειλαν την έκδοση 1,67 θα λάβουν δωρεάν την έκδοση 1,83. Κι όσοι προ-παρήγγειλαν την έκδοση 1,83, θα λάβουν δωρεάν την έκδοση 2,0 !!!

 

Αυτό, λένε, σημαίνει ότι το επερχόμενο (την άνοιξη) iBook-Intel (ή MacBook, αν ονομαστεί έτσι) ενδεχομένως να 'φορέσει' το Intel Core Duo 1,67GHz αντί κανενός Intel Core Solo...

 

Υπομονή μέχρι την άνοιξη... ;)

 

EDIT:

 

Μόλις είδα ότι, στα MacBook Pro, υπάρχει και η επιλογή Build-to-Order για επεξεργαστή Intel Core Duo 2,16GHz !!!

 

Πηγή: http://www.apple.com/pr/library/2006/feb/14macbookpro.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...