Προς το περιεχόμενο

25 λόγοι για να επιλέξετε το Linux


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο λογος παντως που δεν κρατησα τo Linux που ειχα βαλει ειναι οτι δεν αναγνωριζαν το WiFi που εχω, αλλα μονο την on board ethernet μου. οποτε για συμβατοτητα ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα...

 

ps: ειχα κανει ποστ και σε αλλο thread, αλλα να ξαναρωτησω μια: μηπως ξερει κανεις πως μπορω να κανω το linux να αναγνωρισει το level1 wnc-0301 wifi moy? το εθερνετ το βλεπει αλλα το wifi οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

an kai kapws asxetos me leitourgika kai kurios ta linux...mporei opws lete na einai kalitera( kai sigoura tha einai),alla den einai user friendly pros ton meso user...ama den to lusoun auto oi linuxakides.....den prokeitai na piasoun perisotero....giat entaksei oloi edw mesa asxoloumaste me to pc...alla den vgazoume kai vazoume ta logismika opws ta loukoumakia sto nero....:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς να σημειώσω 2 πράγματα.

1. Αυτό το post είναι ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.

2. Δε θέλω να θίξω το παλικάρι του οποίου τα λόγια έχω στο quote ούτε και οποιονδήποτε πιστεύει ότι το hardware compatibility των windows είναι καλό.

 

Απλώς μου ήρθε στο μυαλό μια πολύ συνήθης αντίληψη του hardware compatibility.

 

 

 

 

Ναι όντως απίστευτη. Τον εκτυπωτή που το mac και το linux εντοπίζουν με τη σύνδεση αυτόματα και ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ τα windows απαιτούν cd εγκατάστασης' date=' σύνδεση όταν αυτά σου πουν αλλιώς θα παιχτεί μ@λ@κία με τους ενσωματωμένους drivers και θα ψάχνεσαι καθώς και 2 επανεκκινήσεις.

 

Επίσης για να δουν το κινητό μου (Siemens SX1) μέσω bluetooth δε γίνεται καν κουβέντα. Από την άλλη σε αντίθεση με την απίστευτη συμβατότητα των windows το mac το εντόπισε και μάλιστα χωρίς πρόσθετα (στα windows εξ΄ορισμού απαιτείται driver). Το linux από την άλλη κάνει μεταφορά αρχείων από/προς το κινητό.

 

Όσον αφορά το scanner ενώ το linux το δούλεψε out-of-the-box και το mac το ίδιο τα windows με την απίστευτη συμβατότητα απαίτησαν εγκατάσταση software από 2 cd και επανεκκίνηση του συστήματος.

 

H κάρτα ήχου μου (μια ταπεινή Audigy 1ης γενιάς) απαιτεί cd με drivers και 15' install σε P4, 1gb RAM, 120gb SATA HDD λόγω προφανώς της -πρωτοφανώς απίστευτης hardware συμβατότητας των windows. Από την άλλη μεριά το linux την εντόπισε στο πρώτο boot. Το ίδιο και την κάρτα γραφικών. Μου είπε βέβαια ότι χωρίς τον proprietary driver από την nVidia δε θα έχω 3D accellaration και με ρώτησε αν θέλω να τον εγκαταστήσω επί-τόπου. Απάντησα ναι, ο driver κατέβηκε αυτόματα από το νετ και εγκαταστάθηκε. Με ενημέρωσε το σύστημα ότι πρέπει να κάνω logout & login πάλι για να ενεργοποιηθεί και του είπα ΟΚ. Στο επόμενο login ο driver έτρεχε κανονικά.

Από την άλλη, λόγω της απίστευτης συμβατότητας τους, στα windows χρειάστηκε εγκατάσταση από το cd το οποίο μου βρήκαν outdated και έπρεπε να ψάξω μόνος μου να βρω το driver στο νετ και να τον εγκαταστήσω. Φυσικά μετά χρειάστηκε... [το μαντέψατε'] RESTART.

 

^Εδώ πρέπει να πω ότι αν έχεις κάρτα ATI στο linux τα πράματα φαίνεται πως είναι αρκετά δύσκολα.^

 

Για το mac δε θα σχολιάσω γιατί έχει συγκεκριμένο hardware σε αυτούς τους τομείς και δεν μπορεί να παίξει δίκαια στην αρένα του internal hardware compatibility.

 

Α ξέχασα να πω πως για να εντοπιστούν όλες οι USB, ο RAID controller, το on-board ethernet chip, οι σένσορες της θερμοκρασίας του mainboard χρειάστηκαν επίσης εγκαταστάσεις driver και φυσικά το κλασσικό πλέον restart.

 

Στο linux, το οποίο δε διαθέτει την απίστευτη συμβατότητα των windows -το κακόμοιρο, δε χρειάστηκε να κάνω κάτι. Θεωρείται ΑΥΤΟΝΟΗΤΟΣ ο εντοπισμός τους.

 

Επιπλέον μια παλιά Creative webcam το linux την εντόπισε ενώ η απίστευτη hardware συμβατότητα των windows όχι μιας και η εταιρεία έχει σταματήσει την υποστήριξη. Υποθέτω πως η M$ ξέρει καλύτερα και θα με αναγκάσει να πάρω άλλη κάμερα δεδομένου ότι αυτή που έχω είναι πλέον μπανάλ.

 

Είδατε πώς μας φροντίζει ο Μπιλάκος;;; Φαντάσου να έφερνα καμιά κοπελιά σπίτι και να έβλεπε το παλιό pcάκι - το οποίο με άλλο OS θα δούλευε μια χαρά- και τα παλιά περιφερειακά -τα οποία επίσης θα δούλευαν μια χαρά.

Δε λέει...

 

Τώρα για να λέμε και του στραβού το δίκιο: όποιος προσπαθήσει να στήσει σύνδεση στο internet με PSTN/ISDN/ADSL θα διαπιστώσει ότι ΟΡΙΣΜΕΝΑ modems (δυστυχώς πάρα πολλά) δεν εντοπίζονται σωστά από το linux. Φυσικά αυτό οφείλεται στην άρνηση των εταιρειών που τα παράγουν να κυκλοφορήσουν linux driver.

 

Δηλαδή βλέπουμε ότι τελικά το hardware compatibility των windows είναι μύθος. Ενισχύεται από το γεγονός ότι το dial-up και το Intracom Netmod είναι πολύ συνηθισμένα ακόμα στη χώρα μας καθώς και τα USB-only ADSL modems - ειδικά το διαβόητο Crypto F200.

 

Απλά στα windows έχουμε συνηθίσει την κατάσταση του να βάλω το cd για να βρει το driver και να ελπίζω να μην μου τον βρει παλιό και χρειαστώ καινούριο από το νετ, μετά θα κάνω επανεκκίνηση και θα παίξει (ελπίζω).

 

Στο linux επειδή κανείς δε σου δίνει cdάκι με drivers λες γιατί δεν το βλέπει out-of-the-box | plug 'n' play το κ%#^$%#%^# λειτουργικό το τάδε πράμα. Τη στιγμή που ούτε τα windows το κάνουν. Απλά έτσι ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ γιατί έχουμε υποστεί την πλύση εγκεφάλου και κυρίως γιατί έχουμε εμείς οι ίδιοι σαν χρήστες ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΕΙ με τα τερτίπια μιας εταιρείας-τέρας που δεν κάνει αυτά που κάνουν οι λινουξάδες με μηδενικά μέσα ή η Apple με τα σαφώς λιγότερα - αλλά όχι λίγα - μέσα της.

 

Αντί να απαιτούμε καλύτερη ποιότητα κάνουμε το κορόιδο. Καλά να πάθουμε.

Έχει ο καιρός γυρίσματα.

 

ωραία η ιστορία σου μόνο που δεν είχε δράκο.

να ρωτήσω και εγώ κάτι?

για πες μου εσύ πώς γίνετε εγκατάσταση του μόντεμ crypto f200 σε linux...

έλεος πια και τα windows και τα linux έχουν τα θετικά και τα αρνητικά.

Η μόνη διαφορά είναι οτι εμείς τα διαλέγουμε για το σκοπό που τα θέλουμε και οχι αυτά. ευχαριστώ.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πες μου εσύ πώς γίνετε εγκατάσταση του μόντεμ crypto f200 σε linux...

 

μόνο που το μόντεμ που αναφέρεις δεν είναι κάτι σοβαρό κ ο κόσμος της πληροφορικής θα ήταν πολύ καλύτερος χωρίς κάτι τέτοιες λαμακίες ή το αποτυχημένο netmod του "Θείου" που ακόμα κ στα win εαν δεν κάθονταν με την πρώτη έπρεπε να κάνεις φορμάτ (στο linux ήθελε μόνο μια ρύθμιση)... τουλάχιστον στο linux μπορείς να δοκιμάσεις κ κανα 2 drivers παραπάνω...

 

το σημαντικότερο: να σταματήσουν επιτέλους οι εταιρίες hardware να φτιάχνουν πρόχειρες υλοποιήσεις και τσαπατσουλιές στο hardware και να βγούν επιτέλους από το βρακί της M$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που δεν κράτησα το suse είναι ότι το linux δεν βλέπει το σκανεράκι μου (hp deskjet 4470c) και δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώνω τσάμπα λεφτά για νέο scanner... Η HP βλέπετε δεν πολυενδιεφέρεται για εναλλακτικά os...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που δεν κράτησα το suse είναι ότι το linux δεν βλέπει το σκανεράκι μου (hp deskjet 4470c) και δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώνω τσάμπα λεφτά για νέο scanner... Η HP βλέπετε δεν πολυενδιεφέρεται για εναλλακτικά os...

Ε μην τα παραλέμε τώρα :evil:

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1259038&postcount=19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που δεν κράτησα το suse είναι ότι το linux δεν βλέπει το σκανεράκι μου (hp deskjet 4470c) και δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώνω τσάμπα λεφτά για νέο scanner... Η HP βλέπετε δεν πολυενδιεφέρεται για εναλλακτικά os...

 

Σοφη κινηση...

Εγω ο ανοητος αντι να πεταξω το Suse πεταξα το scanner. Και οχι μονο αυτο αλλα πεταξα και το Crypto. Και πληρωσα για να παρω ethernet!

Ενω η λυση ηταν μπροστα μου. Να πεταξω το Suse και να βαλω windows!

 

Απο την αλλη βεβαια, τωρα που το σκεφτομαι, εαν κρατουσα το scanner και εβαζα windows (για να δουλεψει επιτελους) επρεπε να παρω καινουριο PC. Γιατι στο celeron 633 με 320 RAM τα windows σερνονταν-κολλουσαν και ολα αυτα τα σχετικα. Το Suse ομως δεν κολλαει ουτε σερνεται.

Οποτε οικονομικα μαλλον κερδισα. Θα εκφρασω μαλιστα και την λυπη μου προς την HP για την αναγκαστικη κινηση να πεταξω το scanner. Το ιδιο θα κανω και στην Crypto. Γιατι ειναι πραγματικα κριμα τοσο ποιοτικα υλικα να μην χρησιμοποιουνται εξαιτιας καποιων βαρεμενων κομπιουτερακηδων που ασχολουνται με βλακειες τυπου GNU/Linux και δεν δινουν λιγο κοπο να βρουν τροπο να λειτουργησουν τα υλικα αυτα. Και οχι μονο αυτο, αλλα κρατουν δεσμιους κατι ανοητους φτωχους σαν εμενα που δεν εχουν την δυνατοτητα να αλλαζουν PC καθε 2 χρονια, και ειμαστε υποχρεωμενοι να χρησιμοποιουμε τα λειτουργικα τους πετοντας αξιολογα και συγχρονα υλικα!

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λογος παντως που δεν κρατησα τo Linux που ειχα βαλει ειναι οτι δεν αναγνωριζαν το WiFi που εχω' date=' αλλα μονο την on board ethernet μου. οποτε για συμβατοτητα ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα...

 

ps: ειχα κανει ποστ και σε αλλο thread, αλλα να ξαναρωτησω μια: μηπως ξερει κανεις πως μπορω να κανω το linux να αναγνωρισει το level1 wnc-0301 wifi moy? το εθερνετ το βλεπει αλλα το wifi οχι.[/quote']

 

Και ναι, Forensick, η κάρτα σου απ' ότι φαινεται έχει Ralink chipset και υπάρχουν drivers για Linux.

http://wlan.iiit.ac.in/wlan_gen/tools.cgi

http://ralink.rapla.net/

http://rt2x00.serialmonkey.com/wiki/index.php/Downloads

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κανει κρεμαστάρια...

Το να μην ξέρεις πως βάζεις ή βγάζεις ένα driver στο Linux όπως και στο Windows είναι βασική γνώση. Τώρα αν δεν ψάξεις να βρεις αν υπάρχει driver και με κλειστά τα μάτια περιμένεις και παρακαλάς να επικοινωνήσει το hardware με το λειτουργικό το οποιοδήποτε λειτουργικό δε θα σου κάνει τη χάρη.

Κι εγώ έχω modem 56k usb που δουλεύει μόνο σε Windows αλλά προτιμώ Linux και εξωτερικό 33600...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγοι που τα Windows θα συνεχίοσουν να υπάρχουν

1. Διαφήμιση

2. Αυτό ξέρουν οι περισσότεροι

3. Όλο και κανας γνωστός θα ξέρει πως λύνεται το Χ πρόβλημα

4. Μίζες (συγνώμη, προμήθειες ήθελα να πω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MODEM CRYPTO F200

καταρχην ποιος ειπε οτι δεν αναγνωριζετε?απο ubuntu με το που μπαινεις μεσα συνχρονιζετε χωρις να χρειαστει να βαλεις τους driver αφου τους driver τους εχει μεσα

το μονο που χρειαζετε ειναι μια ρυθμιση του που μπορεις να την βρεις εδω

http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=69941&hl=crypto+f200

και οταν συνδεθεις δεν σου φενεται περιεργω οτι με το που μπαινεις δεινεις μια εντολη sudo pon και εισαι μεσα

στα windows ρωταω ποση ωρα κανεις για να συνδεθεις με το modem?

περιμενεις να φωρτοσουνε οι driver αντε και το anivirus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι' date=' Forensick, η κάρτα σου απ' ότι φαινεται έχει Ralink chipset και υπάρχουν drivers για Linux.

http://wlan.iiit.ac.in/wlan_gen/tools.cgi

http://ralink.rapla.net/

[/quote']

 

αυτα τα 2 τα ειχα βρει ηδη, αλλα τα λινκ που εχει εχουν πεθανει. το 3ο δεν το ειχα δει. ισως και να μου λυθει το προβλημα. παντως, αν εισαι ασχετος απο linux και γενικα δεν εισαι και computer freak(για μενα λεω), ναι, δεν μπορεις να κανεις install ενα driver sto linux γιατι δεν εχω ΙΔΕΑ πως δουλευουν. ευχαριστω για τα λινκς παντως:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπε κανεις οτι φταιει το λειτουργικο. απλα δεν ειναι τοσο user friendly οπως τα windows για εναν αρχαριο χρηστη σαν και μενα. και απλα εκει χανει λιγο. γιατι αν δεν εχεις χρονο να ασχοληθεις πολυ με αυτο και δεν μπορεις να κανεις βασικες λειτουργιες αρχικα( οπως το ιντερνετ που θελω), τοτε χανει λιγο. δεν χανει σαν λειτουργικο, αλλα σαν "φιλοξενια". anyway.

 

 

offtopic

ακολουθησα αυτο το λινκ (http://forums.fedoraforum.org/forum/showthread.php?t=60081&highlight=wireless) και δεν μπορω να παω μετα το βημα 3. το θεμα ειναι οτι λεω να ελεγξω για προηγουμενους drivers αλλα δεν μου φαινεται να εχει. επισης καποια στιγμη στο step 5 λεει να πληκτρολογισω "make" και να πατησω εντερ. εμενα μου βγαζει οτι δεν υπαρχει τετοια εντολη. αν μπορει κανεις να με βοηθησει...

offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...