Προς το περιεχόμενο

25 λόγοι για να επιλέξετε το Linux


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά, κόψτε το θέμα με τον κώδικα των Windows γιατί ξεφεύγει πολύ και το λουκετάκι είναι δελεαστικό. Μην ξεχνάμε ότι η κυκλοφορία του κώδικα αυτού δεν είναι νόμιμη. Δε θα σχολιάσω όσα γράφτηκαν, αν και αυτό είναι επίσης πολύ δελεαστικό ;-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

me to teleutaio post sou sugoruyo me kalypses peripou :D

pantws egw vlepw arketa megathiria na kalokoitazoun to linux....

epishs gia kainourgies syskeues epimenw oti ta windows tha vgaloun

prwta upostiriksi pou mporei na einai xalia alla molis doulepsei sto linux

tha einai safws kalyterh!as mhn ksexname oti oloklhrh h biomhxania hardware exei symfwnia me micr0s0ft....vlepe apaithseis vista....

sto linux den exeis provlima alla giati mia etairia na orizei to hardware???alhtheia me th fhmh gia OS apo thn google ti pisteuete???

na ta dekaxiliaseis mod :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dimmu_Borgir an mou ton deixeis auton ton kwdika mporw na sou pw an einai ali8inos....

mono kai mono apo thn syntaxh kai fysika 8a ton dokimasw san autoteles kommati h san embeded se allo na dw an kanei kati.....

 

;-)

 

Tελικά σε όποιο πόστ και να μπώ, θα σε δω μέσα... Υπάρχει ενας όρος στο λεξικό που λέγεται περιαυτολογία. Προτείνω να το κοιτάξεις. Στο φορουμ εδω υπάρχουν εκατοντάδες προγραμματιστές, και σπάνια κάποιος επιδεικνύεται τόσο πολύ όσο εσύ. Εντάξει, εισαι νέος εδω αλλά δεν έχεις να αποδείξεις κάτι, οπότε προτείνω να βαλεις το κεφάλι κατω και να γίνεις ένας απο εμας, παρά να προσπαθείς (υπερπροσπάθεια θα έλεγα) να ξεχωρίζεις ώς ο "super-wow" παντογνώστης.

 

Ναι, ο κώδικας έχει ακουστεί ότι έχει διαρρευσει, και πολλά από αυτά τα δηθεν αρχεια κωδικα ειναι fake όντως. To θεμα μας εδω ειναι οι 25 λογοι που καποιος πρεπει να προτιμήσει λινουξ.

 

 

Γιατί λοιπόν αφού είναι ΤΟΣΟ καλό και συμβατό με όλα επιμένει να μην κυκλοφορεί ευραίως? Γιατί ο απλός χρήστης θέλει το pc του να ειναι ΠΟΡΤΑΤΙΦ, το ανοιγω, αναβει, το κλείνω, σβηνει. Γιατι ναι μεν τα windows θελουν drivers, αλλά και τo linux θέλει libraries, χωρις φυσικά να σημαίνει οτι ειναι το ίδιο. Και εγω υποστηρίζω το linux και κάθε open source πρόγραμμα, αλλά πιστεύω πως ακόμα έχει δρόμο μπροστά του μέχρι να μπορέσουμε να το χαρακτηρίσουμε entry level user friendly. Φυσικά ειναι θεμα συνήθειας, οπως οι αμερικάνοι εχουν γεννηθεί γνωριζοντας το macOS γιατι χρησιμοποιούνε παρα πολυ τους mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mac είναι μια άλλη ιστορία.

 

Εγώ δε θα αναφερθώ στα θέματα χρηστικότητας ή ποιότητας το μόνο που θα πω τώρα είναι ότι η Apple μου αρέσει γιατί παρ' όλο που είναι μια εταιρεία με εμπορικούς σκοπούς και χρησιμοποιεί αντίστοιχες μεθόδους. Όμως:

 

Ότι φτιάχνουν έχει ποιότητα.

Έχουν σχεδιασμό και επιπλέον έχουν εύχρηστα προϊόντα.

Δε βγαίνουν να κάνουν εξαγγελίες ΘΑ κάνουμε ΘΑ δείξουμε και άλλα τέτοια όταν δεν έχουν κάτι να πουν.

Όταν έχουν κάτι να πουν λένε κάτι πρωτότυπο ή καινοτόμο ή έξυπνο γενικώς.

Δεν αντιγράφουν τους άλλους αλλά οι άλλοι αντιγράφουν αυτούς.

Έχουν διορατικότητα και όραμα. Κυρίως χάρη στον Steve Jobs.

 

Δηλαδή σαν εταιρεία σου δίνουν την αίσθηση ότι ναι ρε γαμώτο τα λεφτά που έσκασα πιάνουν τόπο, δεν πήρα μπουρούχα.

 

Έχουν κάποιον παραπάνω σεβασμό στον πελάτη (εξαιρείται η γνωστή RC). Δεν είναι άγιοι αλλά σίγουρα είναι καλύτεροι (από πλευράς ηθικής/συμπεριφοράς) από κάποιους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια συγνωμη αλλα γιατι τα εχετε βαλει ολοι με τον ban-man?

εγω βλεπω οτι το κομματι ξερει τα απειρα και βοηθαει και πολυ κοσμο

συμφωνουμε σε αυτο καμποσοι φιλοι μου μεσα στο φορουμ!

 

τελικα ξερετε τι βλεπω?

μια ζηλοφθονια του στυλ κοιτα ρε τον ετσι που απο το πουθενα ηρθε και ξερει τα τοσα και τοσα και εμεις που το παιζαμε οι καλοι και ωραιοι μας πηρε την δοξα...(ποια δοξα?)

 

ε μα ρε παιδια?

 

ε ειστε πολυ ζηλοφθονες δεν βοηθατε και δεν σαw αρεσει να βοηθατε.

τελικα εχει ενα δικιο. διαβαzω τα ποστ του και βλεπω ενα κλιμα μοχθηροτητας απεναντι του.

ολοι κανετε λες και εχετε να χωρισεται τα χωραφια.

και δεν σας ζητησε τιποτα.

και εχει και ενα αλλο δικιο. πολλοι πεταγονται και λενε αρλουμπες ενω αυτος οταν δεν ξερει κατι το λεει η απλα δεν λεει κατι...

 

για συνηδητοποιηθητε!

σιγουρα ειμαι πολυ πιο μικρος ισως απο αλλουσ εδω μεσα αλλα νοιωθω οτι καποιοι εδω αν και ειστε μεγαλυτεροι ειστε αμυαλλοι

 

φιλικα papastroumf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδί μου, πραγματικά βοήθησε άπειρο κόσμο με τις φοβερές γνώσεις του. Το φοβερό ήταν ότι δεν κατέκρινε κανέναν, όσο θεμελιώδης και να ήταν η απορία του. Κρίμα που τον αποπήραμε, πραγματικά ρίξαμε το επίπεδο του φόρουμ.

 

Να σου πω εγώ αγορίνα μου τι ξέρεις; Τίποτα απολύτως! Και είσαι και καγγούρι από πάνω. Πάρε το κουβαδάκι σου και άντε σε άλλη παραλία να παίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mouse gestures υποστηρίζονται γενικά. Επίσης υπάρχουν αρκετοί browsers, μεταξύ των οποίων ο Firefox, ο Netscape, ο Opera για κάθε γούστο :-) Αλλά μάλλον θα συναντήσεις σημαντικότερα προβλήματα από την έλλειψη αυτών των βοηθημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω εγώ αγορίνα μου τι ξέρεις; Τίποτα απολύτως! Και είσαι και καγγούρι από πάνω. Πάρε το κουβαδάκι σου και άντε σε άλλη παραλία να παίξεις.

Να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου τώρα...

Γιατί μαστρο-apoiko τον διώχνεις το νεο?

Ασε τον στην παραλία μας εδώ που τον συνηθίσαμε ποιά.

μην μου ξανααλλαξει username και μετά αντε να τον ξετρυπώσω πάλι...

Κατι σα λερναια υδρα ένα πράμα.Κόβεις το ένα κεφάλι(=banman) και ξεφυτρώνει άλλο ένα (=παπα...ταδε)

Οφείλετε όμως πέραν της πλάκας μια εξήγηση στους σοβαρούς του insomnia.

Μπορεί ο κάθε ένας που τρώει μπαν,να ξανακάνει έτσι εύκολα επαναείσοδο με αλλο username?Δεν υπάρχει κάποιας μορφής προστασία από τέτοιου είδους e-ληθιους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου τώρα...

Γιατί μαστρο-apoiko τον διώχνεις το νεο?

 

Παραβίασε μια σειρά κανόνων, σημαντικότερος εκ των οποίων ότι απαγορεύονται οι 2οι λογαριασμοί (μιλάω για την περίπτωση του papastroumf).

 

@Dimmu_Borgir: προφανώς κάτι έκανε... ψάξε τα posts του και θα δεις.

 

Το θέμα έληξε, ας μην αναστατώνουμε όλο το φόρουμ. Αν ικανοποιηθήκατε με τις απαντήσεις, θα ήθελα να καθαρίσω λίγο το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλά, το συγκεκριμένο άρθρο είναι πραγματικά για τα πανηγύρια, σα να λέμε "όσοι δουλεύετε σε window$ είσαστε βόδια ενώ εμείς έχουμε πιάσει το νόημα της ζωής και το λένε Linux".

 

Όσα χρόνια είναι το Linux μπροστά από τα Windows (σαν λειτουργικό), τόσα κι άλλα τόσα χρόνια θα χρειαστούν για να αποκτήσει το Linux συγκρίσιμο μερίδιο στην πίτα. Σκεφτείτε γιατί... (όχι, ΔΕΝ είναι μόνο θέμα marketing όπως πολλοί πιπιλάνε την καραμέλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...