Προς το περιεχόμενο

Puppy Linux ---> boot από usb flash disk


sotris99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα κατέβασα το puppy linux για να το δοκιμάσω...

 

Αυτή η διανομή επειδή είναι minimalist χωράει σε ένα μικρό φλασάκι (έχει μέγεθος μόλις 60 mb). To Θέμα είναι ότι ενώ ακολούθησα τον οδηγό για μεταφορά από το live cd στο usb δεν μου φορτώνει από το usb... Φτάνει εκεί που λέει syslinux κάτι και μένει εκεί...

 

Το pc μου έχει την δυνατότητα να κάνει boot από το flashάκι έχω το dos 6.22 σε άλλο φλασάκι (έτσι για να θυμάμαι τα νιάτα μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν το φλασάκι είναι συμβατό με τη διανομή. Μου έκανε ακριβώς το ίδιο με Transcend 128 και 1GB, όταν διαπίστωσα ότι τα φλασάκια δεν τα αναγνώριζε όταν έτρεξε από το Live CD.

 

Το φόρτωσα σε Twinmos 512 και όλα καλά.

 

Hope it helps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα σε sandisk cruzer 512 και sandisk cruzer micro 128... To λειτουργικό τα βλέπει αφού αντέγραψε τα αρχεία και το syslinux.cfg γράφει σωστά το path /dev/sda1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Οι καινούριες εκδόσεις του puppy linux δεν έχουν πια το παραμικρό πρόβλημα και πλέον έχω ένα απίστευτα μικρό γρήγορο και σταθερό λειτουργικό.

 

Το θέμα που έχω τώρα είναι άλλο... Κατέβασα δύο διαφορετικές εκδόσεις του dosbox αλλά δεν μπορώ να τις τρέξω. Έκανα εγκατάσταση κανονικά αλλά δεν μπορώ να τις τρέξω. Αυτό το πρόβλημα δεν το έχω με το damn small linux...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...