Προς το περιεχόμενο

Big problem here! Printing from DOS to HP Officejet 7310


harryal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Apo laserjet mono ta modela apo 1160 kai pano ektyponoune ellinika se DOS.

Episima kanena neo modelo deskjet den ypostirizei ektyposi se DOS.

Pare to help desk support tis HP 801-11-CALLHP gia na bebaiotheis..an kai den nomizo na sou ektyponei ellinika se DOS apo tin mana tou to modelo afto

Se online chat pou eixa me salesman ths HP mou eipan oti ta mona montela inkjet pou upostirizoun DOS einai ta 1200, 2300 kai 2800 :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

harryal, Από ποιό πρόγραμμα τυπώνεις ;

Αν δεν κάνεις δουλειά σου με αυτά που σου πρότειναν να ψάξω να βρω ένα shareware πρόγραμμα που κάνει τη δουλειά που ζητάς.

Αν θυμάμαι καλά το κόστος του είναι κοντά στα 30$ και παίζει άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

harryal' date=' Από ποιό πρόγραμμα τυπώνεις ;

Αν δεν κάνεις δουλειά σου με αυτά που σου πρότειναν να ψάξω να βρω ένα shareware πρόγραμμα που κάνει τη δουλειά που ζητάς.

Αν θυμάμαι καλά το κόστος του είναι κοντά στα 30$ και παίζει άψογα.[/quote']

Εϊναι ένα λογιστικό πακέτο που παίζει σε DOS.

 

Αν μπορείς πες μου αυτό το προγραμματάκι πως το λένε για να το δοκιμάσω.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DOSPRN

Μπορείς να το δοκιμάσεις και αν σου κάνει να το αγοράσεις.

 

Έχεις πάνω στο λογιστικό πακέτο ΕΑΦΔΣΣ ;

Αν ναι τότε μάλλον θα έχεις πρόβλημα γενικό.

Δεν το έχω δοκιμάσει με κάτι τέτοιο, αλλά λόγω της φύσης της λειτουργίας των ΕΑΦΔΣΣ μάλλον θα έχεις πρόβλημα στην δημιουργία των αρχείων txt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To DOSPRN το χρησιμοποιούμε στην εταιρία που δουλεύω, καθώς και στην προηγούμενη τράπεζα που ήμουν. Κάνει καταπληκτική δουλειά, αφού η λειτουργία του είναι να "πιάνει" οποιαδήποτε εκτύπωση απο DOS και να την γυρνάει σε Windows περιβάλλον, οπότε τυπώνει σε οποιοδήποτε εκτυπωτή που έχεις σετάρει στα Windows.

 

Το συνιστώ με το παραπάνω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To DOSPRN το χρησιμοποιούμε στην εταιρία που δουλεύω' date=' καθώς και στην προηγούμενη τράπεζα που ήμουν. Κάνει καταπληκτική δουλειά, αφού η λειτουργία του είναι να "πιάνει" οποιαδήποτε εκτύπωση απο DOS και να την γυρνάει σε Windows περιβάλλον, οπότε τυπώνει σε οποιοδήποτε εκτυπωτή που έχεις σετάρει στα Windows.

 

Το συνιστώ με το παραπάνω!!![/quote']

Έκανα την εξής απλή δοκιμή.. εγκατέστησα το DOSPRN στον υπολογιστή μου και μετά άνοιξα ένα παράθυρο DOS... Έκανα edit και μέσα από το edit έκανα print.. δεν είχα καμμία ανταπόκριση...

 

Τέλος πάντων.. θα το δοκιμάσω στον υπολογιστή που τρέχει το λογιστικό πρόγραμμα και θα σας πω για τα αποτελέσματα!

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια το καθένα ξεχωριστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά το μόνο πρόγραμμα που έκανε δουλειά ήταν το DOS2USB. Το μόνο κακό είναι ότι όταν το εγκαθιστώ μπορώ να δίνω εκτυπώσεις στον Inkjet αλλά όχι πλέον στον κρουστικό EPSON... δε βγάζει κανένα error απλά δεν εκτυπώνει καθόλου... τέλος πάντων..δε μπορούμε να τα έχουμε και όλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για το DOSPRN. To εγκαθιστώ και μετά ανοίγω με cmd ένα παράθυρο DOS, όπου ανοίγω με edit τον editor και μέσα από εκεί κάνω print.. απόκριση καμμία...

 

Επίσης δοκίμασα να κάνω και print /D:LPT1 enaarxeio.txt αλλά και πάλι καμμία απόκριση.

 

Να σημειώσω ότι το δοκιμάζω σε μηχάνημα με XP και σαν printer βάζω το Microsoft Office Document Image Writer.

 

Κάνω κάτι λάθος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι το δοκιμάζω σε μηχάνημα με XP και σαν printer βάζω το Microsoft Office Document Image Writer.

 

Γιατί ορίζεις αυτόν τον (εικονικό) εκτυπωτή; Πρέπει να επιλέξεις τον Officejet 7310. Εννοείται οτι τα Windows πρώτα θα μπορούν να τυπώσουν σε αυτόν (πχ μέσα απο Word).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στον υπολογιστή που κάνω τις δοκιμές δεν έχω τον εκτυπωτή συνδεδεμένο.

 

Λογικά θα έπρεπε να δίνει κανονικά την εκτύπωση στον εικονικό εκτυπωτή όμως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην Ασχοληθής περισότερο με το θέμα.ΔΕΝ Γίνεται!

Και να μπορέσης να το Στείλης Στο PRN ( = LPTx) O printer δεν θα εχει

Greek Fonts Native.Tα ελληνικά που Βλέπεις από το λειτουργικό οταν τυπώνει τα χρωστά στα Windows........(Category = WinPrinter) σε κατάσταση DOS-PRINT Θα τυπώνη το Δευτερο set Χαρακτήρων της ΙΒΜ,Στην καλύτερη!

Α Ρε τι Μου θύμησες τώρα...............Καταραμένα Code Page Dos GR =437-737

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηarryal κάνε αυτό που θα σου πω: Πήγαινε στον Η/Υ που θες να τυπώσεις την DOS εφαρμογή. Εγκατέστησε τον shared εκτυπωτή απο τον άλλο Η/Υ, έτσι ώστε τα windows να μπορούν να τυπώνουν σε αυτόν. Δοκίμασε όπως είπα και πριν απο το Word. Εγκατέστησε το DOSPrn, κάνε το register (αλλιώς δεν δουλεύει), όρισέ του τον εκτυπωτή που θες και θα τυπώσει μια χαρά!

 

 

Ρε varthol τι λες τώρα; :-? Μα για ακριβώς αυτό το λόγο χρησιμοποιείς το DOSPRN. Γιατί μετατρέπει την εκτύπωση σε WinPrinter και δεν χρησιμοποιεί καμία LPTx. Αφού είπα και μεγάλη τράπεζα το χρησιμοποιεί και στην εταιρία που είμαι το έχουμε και δουλεύει τζάμι. Στο IT Department δουλεύω, λες να μην το έχουμε δοκιμάσει; Εξάλλου έχει ρύθμιση το πρόγραμμα που του ορίζεις το fonts encoding (το 737 είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...