Προς το περιεχόμενο

Big problem here! Printing from DOS to HP Officejet 7310


harryal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους..

 

Έχω το εξής πρόβλημα...

 

Έχω έναν οfficejet 7310 εγκατεστημένο στο δίκτυο... Οι drivers του εκτυπωτή δεν υποστηρίζουν DOS οπότε όταν του δίνω εκτύπωση μέσα από DOS πρόγραμμα δεν κάνει τίποτα..

 

Προσπαθώ να σκεφτώ ένα τρόπο να ξεπεράσω τελικά αυτό το πρόβλημα και να καταφέρω να εκτυπώσω...

 

Έψαξα για τίποτα drivers από τρίτους για τον 7310 ώστε να εκτυπώνει και από DOS αλλά τίποτα...

 

Και σκέφτηκα το εξής... αν μπορούσα να δώσω την εκτύπωση στον εικονικό printer "Microsoft Office Document Image Writer" που εγκαθιστάται μαζί με το office, τότε θα μπορούσα σε δεύτερο στάδιο να εκτύπωνα στον HP...

 

To δοκίμασα και αυτό αλλά τζίφος... λέει printing και δεν κάνει τίποτα...

 

Έχει κανείς καμμιά άλλη ιδέα;;; Λογικά δε θα πρέπει να υπάρχει κάποιος τρόπος;;; π.χ. ένα virtual printer ο οποίος να "καταλαβαίνει" τις εκτυπώσεις από DOS.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

steile ena mail sto support tis hp kai rota. kati tha sou poune. an kai nomizo pos diskola pleon tha katafereis na tiposeis apo dos. an itan parallilos isos kati na ekanes.

H HP και στην επίσημη σελίδα αναφέρει ότι δεν υποστηρίζει DOS...

 

Για το λόγο αυτό ψάχνω κάτι ενδιάμεσο... να δίνω δηλάδή το print σε έναν virtual printer των windows που να καταλαβαίνει Dos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δημιουργήσεις ένα map για μια virtual port π.χ. LPT1: σε συγκεκριμένη δικτυακή διεύθυνση. Η εντολή για να το κάνεις αυτό είναι η net use από command prompt. Τώρα την σύνταξη της εντολής δεν την θυμάμαι ακριβώς γιατί αυτά τα δουλεύαμε σε εποχή Windows 95, πάντως νομίζω πως είναι "net use LPT1: \\computer name\share". Βέβαια, αφού ο εκτυπωτής σου είναι δικτυακός τότε δεν θα έχεις κάποιο computer name. Παλιότερα το είχα ξεπεράσει και αυτό αλλά τώρα δεν θυμάμαι να σε βοηθήσω. Ίσως αν κάνεις ένα search στο google να βρεις κάτι σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δημιουργήσεις ένα map για μια virtual port π.χ. LPT1: σε συγκεκριμένη δικτυακή διεύθυνση. Η εντολή για να το κάνεις αυτό είναι η net use από command prompt. Τώρα την σύνταξη της εντολής δεν την θυμάμαι ακριβώς γιατί αυτά τα δουλεύαμε σε εποχή Windows 95, πάντως νομίζω πως είναι "net use LPT1: \\computer name\share". Βέβαια, αφού ο εκτυπωτής σου είναι δικτυακός τότε δεν θα έχεις κάποιο computer name. Παλιότερα το είχα ξεπεράσει και αυτό αλλά τώρα δεν θυμάμαι να σε βοηθήσω. Ίσως αν κάνεις ένα search στο google να βρεις κάτι σχετικό.

Φίλε το έχω κάνει ήδη το net use....

 

Το πρόβλημά μου δεν είναι η επικοινωνία με τον εκτυπωτή μέσω DOS... αλλά το ότι ο εκτυπωτής δεν καταλαβαίνει την εκτύπωση του DOS....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το σκέφτομαι, δεν ξέρω πόσο συχνά τυπώνεις στον συγκεκριμένο εκτυπωτή από DOS και αν το πρόγραμμα που δουλεύεις σου δίνει αυτή τη δυνατότητα, αλλά θα μπορούσες να στείλεις την εκτύπωση όχι σε printer αλλά σε TXT αρχείο (συνήθως τα προγράμματα DOS έχουν τέτοια επιλογή). Μετά το ανοίγεις από το Word και τυπώνεις κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είδα την απάντησή σου (γράφαμε ταυτόχρονα απ' ότι φαίνεται). Για virtual printer θα σου πρότεινα να πειραματιστείς με τον εκτυπωτή που φτιάχνει το Acrobat Pro της Adobe. Αυτόν τον εκτυπωτή χρησιμοποιεί το σύστημα για να φτιάξει pdf αρχεία από άλλες εφαρμογές, οπότε αν έστελνες κάποια εκτύπωση εκεί θα μπορούσες ίσως να βγάλεις ένα pdf και μετά να το τυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το σκέφτομαι, δεν ξέρω πόσο συχνά τυπώνεις στον συγκεκριμένο εκτυπωτή από DOS και αν το πρόγραμμα που δουλεύεις σου δίνει αυτή τη δυνατότητα, αλλά θα μπορούσες να στείλεις την εκτύπωση όχι σε printer αλλά σε TXT αρχείο (συνήθως τα προγράμματα DOS έχουν τέτοια επιλογή). Μετά το ανοίγεις από το Word και τυπώνεις κανονικά.
Δεν έχει τέτοια επιλογή το συγκεκριμένο πρόγραμμα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είδα την απάντησή σου (γράφαμε ταυτόχρονα απ' ότι φαίνεται). Για virtual printer θα σου πρότεινα να πειραματιστείς με τον εκτυπωτή που φτιάχνει το Acrobat Pro της Adobe. Αυτόν τον εκτυπωτή χρησιμοποιεί το σύστημα για να φτιάξει pdf αρχεία από άλλες εφαρμογές, οπότε αν έστελνες κάποια εκτύπωση εκεί θα μπορούσες ίσως να βγάλεις ένα pdf και μετά να το τυπώσεις.

Το δοκίμασα και αυτό.... δυστυχώς ούτε αυτό σκαμπάζει από Dos... :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apo laserjet mono ta modela apo 1160 kai pano ektyponoune ellinika se DOS.

Episima kanena neo modelo deskjet den ypostirizei ektyposi se DOS.

Pare to help desk support tis HP 801-11-CALLHP gia na bebaiotheis..an kai den nomizo na sou ektyponei ellinika se DOS apo tin mana tou to modelo afto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...