Προς το περιεχόμενο

G3 ibook


sotoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yπαρχουν μερικα μεταχειρισμενα καταχωρημενα στις αγγελιες της systemgraph

 

http://www.systemgraph.gr/index.php?op=modload&modname=Classified

 

Στο ebay μπορει να βρεις και φθηνοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάτε.

Εσύ τι θες να λέει;

Είναι μηχανήματα του 1997- 98 με σχετικά αργούς _για την εποχή μας_ επεξεργαστές.

Κοίτα πριν αγοράσεις αν έχουν θύρες USB & FireWire, και ότι άλλο σε ενδιαφέρει (όπως το μέγεθος του δίσκου).

Για κείμενα πάντως είναι μία χαρά.

Έχω έναν 233Μhz στο εξοχικό για να τσεκάρω τα mail μου και τον έχω μόνιμα σε sleep mode. Δουλεύει άψογα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρεις ενα g3 το οποιο τρεχει στα 700-800Mhz ειναι μια χαρα για τις αναγκες του tiger αρκει το τιγκαρεις με μνημη (>=512ΜB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά το θέλω :

1.για μα δω αυτο το macOS επιτέλους

2.γιατι θελω κατι να ασχολούμαι όταν πάω στο χωριό μου :smile:

3.γιατί ειναι μουρή :smile: :smile: :smile:

 

θελω να περάσω κανα τραγουδάκι κανα video καμια foto κλπ.αντε να βαλω και μια airport να μπαίνω ιντερνετ όταν παω starbucks για καφε.ποσα λεφτα αξίζει?πσοα να δωσω να "παζαρίσω" δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σχολιάσω τους λογους που θέλεις το μηχάνημα.

Πες μας όμως τι διαθέτεις και κάπου θα βγάλουμε άκρη για το τι Mac μπορείς να πάρεις.

G3 με airport δε θα βρεις. Είπαμε, είναι παλιά μηχανήματα. Κάποιοι έχουν όμως slot pcmcia, οπότε παίρνουν κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομίζω ότι για να δεις την τελευταία έκδοση του λειτουργικού συστήματος της Apple θες επεξεργαστή από G4 κι απάνω. Kαι υπόψην καμία μα καμία σχέση δεν έχουν το mac OS9 με το OS X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den ksero tipota apo mac alla aksizei toso to x?thelo na doso kamia 350ara kai na paro kana notebook apple.airport merika pairnoun standard.gia tin douleia pou to thelo,os music video kai photos jukebox,kai san ekpedaiutiko ergaleio gia na matho to mac os ti mou proteinete?

 

mac os x requirements

 

# macintosh computer with a PowerPC G3, G4 or G5 processor

# Built-in FireWire

# DVD drive for installation

# 256MB of RAM

# 3GB of available hard disk space (4GB if you install the developer tools)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Nομίζω ότι για να δεις την τελευταία έκδοση του λειτουργικού συστήματος της Apple θες επεξεργαστή από G4 κι απάνω. [...]

 

Όχι, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Κι επεξεργαστής G3 κάνει άνετα, αρκεί να'χεις ένα αξιοπρεπές μέγεθος μνήμης - καλό είναι να πλησιάζει τα 512ΜΒ.

 

Εγώ τρέχω MacOS X 10.3.9 (δεν έχω τολμήσει να βάλω MacOS X 10.4) σε έναν Blue & White PowerMacintosh που φοράει επεξεργαστή G3 στα 333MHz και τρέχει ά-νε-τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
kai kati psiloasxeto:

exo parei to ondsl kit' date='tha mporo na mpaino kapos adsl me to modem tis sagem?[/quote']

 

Δεν ξέρω το modem της Sagem.

 

Αν έχει ethernet θύρα, πρέπει να μπορείς να μπαίνεις. Όλα τα Mac έχουν θύρα ethernet εδώ και πάρα πολλά χρόνια και γίνεται άνετα η σύνδεση PPoE.

 

Αν έχει USB θύρα, ίσως να χρειάζονται drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sotoman μας βάζεις δύσκολα :-)

Μας λες ότι:

---------

thelo na doso kamia 350ara kai na paro kana notebook apple.airport merika pairnoun standard.gia tin douleia pou to thelo,os music video kai photos jukebox,kai san ekpedaiutiko ergaleio gia na matho to mac os ti mou proteinete?

---------

 

Με 350 ευρά παίρνεις βέβαια ένα παλιό G3, αλλά,

αν και μπορείς να βάλεις καινούργιο λειτουργικό, θα σου σέρνετε,

θα αναγκαστείς να βάλεις λειτουργικό OS 9.2.2 οπότε μιλάμε και για παλιά προγράματα.

 

Αν θες τη γνώμη μου, μάζεψε λίγα λεφτάκια ακόμα, πάρε ένα μικρό mini με μία 500άρα, βρες και μία μεταχειρισμένη 17άρα οθόνη, από κάποιον θα περισεύει ένα USB πληκτρολόγιο και ένα ποντίκι, και είσαι μέσα.

 

Για modem κοίτα μόνο να έχει θύρα ethernet.

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...