Προς το περιεχόμενο

E-Mac.Απορίες,συμβουλές,links.


kaly13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

EIxa tin entuposi oti den kukloforei pleon eMac...pou ton eides? Tha sou protina na pareis Mac Mini kai mia othoni analoga me tis anagkes sou. Ta 2 USB ports einai liga, alla mporeis na vreis keyboard pou exei ensomatomes USB ports kai kaluptesai. Allios, external USB hub.

To oti einai ksexorista othoni, tower (MINI), keyboard kai mouse einai kalo pistevo giati mporeis na pareis o,ti sou aresei/voleuei. An epairnes PCx86 ta idia tha ekanes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Genika auti i seira apo tin Apple exei stamatisei. Tora, an to sugkrineis me to mesaio Mini, i diafora einai stin karta grafikon (9200 32mb vs 9600 64mb) kai sti Ram (Mb, Hz). Episis, an exeis idi diki sou othoni, tote mallon se symferei na ta doseis gia to Mini.

An den exeis othoni diki sou, tote to eMac einai mia arketa kali lusi. Thes omos ena upgrade sti Ram na paei toulaxiston 512Mb. Prosopiki empeiria den exo, alla i alitheia einai pos gia 600kati E den einai kai asximi lusi gia kapoion pou thelei mac.

 

Episis to Mini exei bluetooth kai Wifi ensomatomena, alla den ksero kata poso se endiaferoun auta. Afou milame gia desktop, emena de tha me endieferan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψη μου είναι οτι ο Mac mini είναι πολύ καλός για κάποιον που κάνει τα πρώτα του βήματα στον χώρο των Mac γενικότερα.

Επίσης το οτι θέλει ξεχωριστά νομίζω οτι είναι και απο μια μεριά καλό,καθώς μπορείς να τον συνδέσεις σε κάποια παλιά οθόνη ή σε αυτήν που χρησιμοποιείς ηδη,έτσι δεν χρειάζεται να δώσεις απο την αρχή παραπάνω λεφτά για καινούργια οθόνη.

Απο εκει και πέρα είναι οτι σ αρεσει περισσότερο και καλύπτει τις ανάγκες σου καλύτερα. :smile:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο πλεον ειναι να βρεις eMac. Το συγκεκριμενο μοντελο δεν υπαρχει καν πλεον στο store του (http://www.apple.com)

 

Δεν ξερω αν εχει στοκ η Rainbow ή εχει καποιο τροπο και βρισκει καποια κομματια.Συμφωνω με την απαντηση του φιλου παραπανω , o eMac ειναι πολυ καλη επιλογη (ειδικα αν δεν εχεις και μονιτορ) , διαφορετικα αν εχεις μονιτορ και ενα usb πληκτρολογιο και mouse αγορασε το μινι. Δεν φτανει βεβαια τις δυνατοτητες του emac αλλα ειναι πολυ κοντα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To eMac όντως έχει σταματήσει από την apple,γιατί θέλουν το αγοραστικό κοινό να αγοράζει μόνο το iMac.Το eMac το διαθέτουν μόνο για αμερικάνικα σχολεία και διάφορους εκπαιδευτές.Δεν γνωρίζω πώς βρίσκει κομμάτια η Rainbow,αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας,αφού το θέμα μου είναι άλλο.Κι εγώ λέω σχεδόν σίγουρα ότι θα αγοράσω eMac,αλλά δεν ξέρω κιόλας.Είμαι σε δίλλημα (σωστά το γράφω?).Θέλω τη γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Rainbow προφανώς ή έχει καιρό να ανανεώσει το site της ή προσπαθεί πάλι να βγάλει από τη μύγα ξύγκι πουλώντας ένα discontinued μοντέλο στην τιμή που είχε όταν ήταν διαθέσιμο!

 

Πράγματι ο eMac είναι καλή ευκαιρία: τα έχει όλα σε ένα και συμφέρει. Εμείς έχουμε έναν eMac πρώτης γενιάς (με 700MHz επεξεργαστή) και δεν υπολογίζουμε να τον αντικαταστήσουμε γιατί κάνει πολύ καλά τις δουλειές του και είναι εύκολος στη μετακίνηση και στο ξεσκόνισμα. :)

 

Ρώτα την Systemgraph και την Apple Piraeus αν έχουν σε στοκ κάποιον eMac. Θα μπορούσες ίσως επίσης στην ίδια τιμή να βρεις μεταχειρισμένο iMac G5 προηγούμενης γενιάς (αν σε ενδιαφέρει η λύση "μεταχειρισμένο"). Αλλιώς το mac mini είναι καλή επιλογή και ουσιαστικά η μοναδική που σου μένει.

 

Πάντως η τιμή της Rainbow είναι υψηλή! Το μηχάνημα έχει σταματήσει να βγαίνει από τις γραμμές παραγωγής εδώ και κάμποσους μήνες, οπότε θεωρώ πως είναι κοροϊδία να το αγοράσεις σε αυτήν την τιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.Ξέρω πως η Rainbow εκμεταλλεύεται το γεγονός ότι οι eMac δεν κυκλοφορούν πλέον για το ευρύ κοινό,αλλά είναι και η μοναδική λύση αν θες να πάρεις eMac : πρέπει να τον πάρεις από αυτή, ή και από κάποιον που να το διαθέτει,γιατί δεν υπάρχουν και πολλά κομμάτια στην ελληνική αγορά.Δυστυχώς... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...