Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά Linux live CDs


nemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω ένα Live CD για να δω τους σκληρούς μου και να μεταφέρω αρχεία από τον έναν στον άλλο καθώς τα XP δεν ανοίγουν...

 

Ποιό από αυτά http://www.livecdlist.com/?pick=All&showonly=desktop μου κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

με το linux

απλα κατεβασα απο ω το live cd και το δοκιμασα

και με εντυπωσιασε το οτι τρεχει ενα λειτουργικο ολοκληρο μαζι με προγραμματα απο ενα απλο cd χωρις drivers χωρις τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το linux

απλα κατεβασα απο ω το live cd και το δοκιμασα

και με εντυπωσιασε το οτι τρεχει ενα λειτουργικο ολοκληρο μαζι με προγραμματα απο ενα απλο cd χωρις drivers χωρις τιποτα

 

Δοκίμασε να δώσεις στην 1η οθόνη που σου λέει να πατήσεις F2 F3 για boot options...

 

knoppix desktop=beryl

 

και, άν ολοκληρωθεί η εκκίνηση χωρίς κάποιο μήνυμα λάθους, *τότε* θα εντυπωσιαστείς!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@adi32

δεν υποστηρίζεται η vga σου με τους drivers που υπάρχουν στο cd...

άν το boot-άρεις σε άλλο pc με άλλη vga μπορεί να σηκώσει beryl desktop και να δεις ό,τι δείχνει το video που σου δίνω

 

@friedlich

δεν είμαι σε καμία περίπτωση linux-expert αλλά με τις ελληνικές διανομές Knoppel k Slackel μπόρεσα να κάνω πράγματα όπως data recovery, web surfing, σύνδεση σε εταιρικό domain κα... εννοείται έχοντας μεγάλη εμπειρία σε win, κάνοντας λίγο διάβασμα και ρωτώντας κάποιους φίλους που κατέχουν...

όλες οι προηγούμενες προσπάθειές μου (mandrake, slackware, suse) είχαν αποτύχει παταγωδώς - ειδικά με το Knoppel όμως πήγα πολύ μακριά σε πολύ λίγο χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω

οποτε πρεπει να βαλω καποια εκδοση που να εγκαθίσταται στο δισκο και να βρω drivers

 

ασχετο αλλα με τα games των win τι γινεται?

δεν τρεχουν σε καμια εκδοση ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Κnoppel έχει διαδικασία εγκατάστασης στον δίσκο - στο forum του θα βρεις όση πληροφόρηση χρειαστείς.

 

Προσωπικά νομίζω ότι είναι η καλύτερη διανομή για να εξοικειωθείς - μπορεί να μην είναι ό,τι καλύτερο σε σχέση με τον "ανταγωνισμό" (...πώς το είχε πει ο κολλητός: "Debian??? Μπλιάααααχχχ!!!") αλλά το ότι υποστηρίζει καλά ελληνικά είναι πολύ μεγάλη υπόθεση!

 

Αν δεν βαριέσαι δες και το Slackel - έχει και νέες εκδόσεις τις οποίες όμως δεν έχω δει ακόμα...

 

Περί win games....

Δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με το θέμα και δεν έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@friedlich

όλες οι προηγούμενες προσπάθειές μου (mandrake, slackware, suse) είχαν αποτύχει παταγωδώς - ειδικά με το Knoppel όμως πήγα πολύ μακριά σε πολύ λίγο χρόνο

Ωραία! Άρα δεν είσαι τόσο αρχάριος! Αφού σε ικανοποίησε, προχώρα ακάθεκτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες καλησπέρα.Έχω χρησιμοποιήσει στο φορητό μου (multirama, mobile 2.13M) δύο greek linux live cds το slax και το knoppel αλλά και τα δύο όταν ξεκινάνε να φορτώνουν μετά από λίγο φτάνουν στο μήνυμα PCMCIA mngr και εκεί κολλάνε και δεν πάνε παρακάτω.Έχετε καμμιά ιδέα του τι συμβαίνει.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...