Προς το περιεχόμενο

Εχει αλλαξει κανεις μνημη στο mac-mini ?


small_boy22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες εχει αλλαξεις κανεις μνημη στο mac-mini

δηλ απο 256MB --> 512MB++ μεχρι 1,5GiB παιρνει νομιζω.

 

Αν την εχει αλλαξει κανεις ας μας δωσεις κανα δυο links με τις οδηγιες και να μας πει τι μνημη(μαρκα-συχνοτητα) εχει βαλει και τι αλλαγες ειδε ..

 

Θελει μνημη με heat-speaders αναγκαστικα ?

 

Εννοειται η αλλαγη να εχει γινει απο τον ιδιο/α και οχι φυσικα απο το service της rainbow :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανες την ερώτηση σε λάθος κατηγορία. Εδώ είναι η κατηγορία για το MacOS. Στη σωστή κατηγορία (Apple), μπορείς να δεις αναλυτικά τον τρόπο που αλλάζει η μνήμη εδώ: Do It Yourself :)

 

Κατά τα άλλα:

 

  • δεν χρειάζεται μνήμη με heatspreaders (και μάλιστα είναι λίγο στριμωγμενα τα πράγματα εκεί μέσα και ίσως να έχεις πρόβλημα αν βάλεις μνήμη με μεγάλα heatspreaders).
  • το macmini έχει 1 μόνο υποδοχή μνήμης. Δεν ξέρω το θεωρητικό μέγιστο όριο που υποστηρίζει αλλά δεν ξέρω αν και που μπορείς να βρεις dimm μεγαλύτερο του 1GB.
  • θέλει μνήμη τουλάχιστον DDR333 (μπορείς να την δεις να αναφέρεται και ως PC2700). Το δικό μου είχε μέσα ένα dimm 256ΜΒ DDR400 (PC3200). Την έβγαλα και έβαλα μέσα μια 1GB DDR400, την φθηνότερη που είχα βρει εκείνη την περίοδο (twinmos από το e-shop.gr). Δουλεύει κανονικότατα.
  • ναι, έχει διαφορά στις επιδόσεις (πόση ακριβώς μην ρωτήσεις, δεν έκανα benchmarks).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω αλλάξει μνήμη μόνος μου έβλαγα το 256 που είχε (3200) και έβαλα ένα 512 (3200) Crucial. Η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη στις επιδόσεις, σαν να χρησιμοποιώ άλλο σύστημα.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανες την ερώτηση σε λάθος κατηγορία. Εδώ είναι η κατηγορία για το MacOS. Στη σωστή κατηγορία (Apple)' date=' μπορείς να δεις αναλυτικά τον τρόπο που αλλάζει η μνήμη εδώ: Do It Yourself :)

 

Κατά τα άλλα:

 

  • δεν χρειάζεται μνήμη με heatspreaders (και μάλιστα είναι λίγο στριμωγμενα τα πράγματα εκεί μέσα και ίσως να έχεις πρόβλημα αν βάλεις μνήμη με μεγάλα heatspreaders).
  • το macmini έχει 1 μόνο υποδοχή μνήμης. Δεν ξέρω το θεωρητικό μέγιστο όριο που υποστηρίζει αλλά δεν ξέρω αν και που μπορείς να βρεις dimm μεγαλύτερο του 1GB.
  • θέλει μνήμη τουλάχιστον DDR333 (μπορείς να την δεις να αναφέρεται και ως PC2700). Το δικό μου είχε μέσα ένα dimm 256ΜΒ DDR400 (PC3200). Την έβγαλα και έβαλα μέσα μια 1GB DDR400, την φθηνότερη που είχα βρει εκείνη την περίοδο (twinmos από το e-shop.gr). Δουλεύει κανονικότατα.
  • ναι, έχει διαφορά στις επιδόσεις (πόση ακριβώς μην ρωτήσεις, δεν έκανα benchmarks).

 

 

You are the man !!

 

Απλα να κανω μια επισημανση εδω περα.

Το mac-mini δεχεται μεχρι στιγμης μονο DDR 1 αλλα εχει System Bus 167MHz.

Οποτε ειτε βαλετε DDR400 ή DDR333 το ιδιο αποτελεσμα θα εχετε.

Μην σας παραμυθιαζουν οι πωλητες λοιπον.

Απλα τωρα βαζουν DDR400 γιατι ειναι φτηνοτερες απο τις DDR που δουλεουν σε κατωτερες συχνοτητες.Μια βολτα απο τους τιμοκαλαγους θα σας πεισει οτι μονο στο μοντελο της trancsend στο πλαισιο ειναι φτηνοτερη η DDR333 απο την DDR400.

 

Αλλα store.apple.com θα δειτε οτι ολα τα μοντελα ξεκιναν με 512MB.

Οποτε και εδω ολα τα μοντελα δηλ. και αυτα που φοραν τον 256 θα επρεπε να ξεκιναν με 512MB.

Καποιος πρεπει να τραβηξει το αυτι στην rainbow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το ξέρω πως τα specs του είναι για DDR333, αλλά σιγά μην έπαιρνα DDR333 εν έτει 2005 :)

 

Η Apple αναβάθμισε τα specs του Mac Mini πριν από 1-2 μήνες. Προφανώς στην Ελλάδα υπάρχει ακόμα στοκ από τα παλιά με τα 256MB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' το ξέρω πως τα specs του είναι για DDR333, αλλά σιγά μην έπαιρνα DDR333 εν έτει 2005 :)

 

Η Apple αναβάθμισε τα specs του Mac Mini πριν από 1-2 μήνες. Προφανώς στην Ελλάδα υπάρχει ακόμα στοκ από τα παλιά με τα 256MB...[/quote']

 

Με αυτο που εγραψα παραπανω εννοω οτι και DDR266 να βαλεις το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις αφου το system bus στο mac mini ειναι 167Mhz.

Η μνημη ομως σε οτι συχνοτητα και αν δουλευει πρεπει να ειναι DDR - SDRAM(νομιζω και non-ECC) συμφωνα με τα specs, καπου ειχα και το link στο site της apple αλλα δεν το βρισκω τωρα.

Δεν αναφερομαι σε αυτο: http://www.apple.com/macmini/specs.html

 

Δηλαδη αν καποιος εχει μνημη DDR266 >= 512MB δεν χρειαζεται να παει να αγορασει στην ιδια χωρητικοτητα DDR333 ή DDR400 γιατι δεν θα εχει καλυτερες επιδοσεις.

Φυσικα και συμφερει αν ειναι για νεα αγορα DDR400 γιατι ειναι φτηνοτερη απο ολες τις DDR 1. :)

 

Ψιλομετανοιωσα που τελικα εδωσα τοσα λεφτα για εναν 4400+ και δεν αφησα μερικα στην ακρη για ενα mac-mini.

Φαινεται οτι εχετε ολοι καλες εντυπωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις ένα μικρό λαθάκι όμως :) To system bus 167MHz αντιστοιχεί σε DDR333 (166,6x2=333). Η DDR266 αντιστοιχεί σε system bus 133MHz :)

 

Το link που δίνεις (http://www.apple.com/macmini/specs.html) αφορά τα "νέα" mac mini που βγήκαν πριν από 1-2 μήνες.

 

Βέβαια, στην Ελλάδα κυκλοφορούν ακόμα και τα παλιά (πχ αυτό) mac mini με 256MB RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άλλαξα πρόσφατα μνήμη σε ένα macMini 1.25Ghz.

Του έβαλα 1GB PC3200/400 και δουλεύει εκπληκτικά γρήγορα σε σχέση με τα 256ΜΒ και με τα 512ΜΒ.

 

Κατά τη γνώμη μου το πιο κατατοπιστικό site για upgrade howtos για MacMini αλλά και άλλα μικρά φορητά Macs είναι το PbFixIt.

Έχει με λεπτομέρεια και διαγράμματα όλες τις οδηγίες αναβάθμησης και επίσης έχει και μαγαζί που πουλά διάφορα κομμάτια, που δύσκολο να βρει κανείς στην Ελλάδα.

 

Η σελίδα με οδηγίες αναβαθμίσεων για MacMini είναι η

macMini FixIt Guide

 

:-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω λίγο,πόσο ποιό γρήγορο γίνεται άμα βάλεις 1gb; Για να πω την αλήθεια έχω παραγγείλει ένα , αλλά ψιλοφοβάμαι μήπως θα είναι πολύ αργό.

Είχα ένα amd athlon 1700+ , πόσο ποίο γρήγορό είναι ένα μίνι με 1gb;Μπορείς να κάνεις με άνεση video editing;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1GB o MacMini γίνεται ικανοποιητικά γρήγορος. Δεν είναι εύκολο το συγκριτικό τεστ ταχύτητας μεταξύ pc και mac γιατί μιλάμε για 2 εντελώς διαφορετικά πράγματά. Σκέψου μόνο πως υπάρχει μεγάλη διαφορά στη δομή του λειτουργικού και η διαχείριση των πόρων συστήματος είναι αλλιώτικη. Κατά γενική ομολογία τα συστήματα mac εξασφαλίζουν πολύ σταθερό περιβάλλον λειτουργικού (είναι σπάνιο να κολλήσει ένας mac λόγω του λειτουργικού, σε αντίθεση με τα pcs) και λόγω της διαφοράς στη διαχείριση των πόρων του συστήματος έχουν μεγαλύτερη απόδοση αν συγκρίναμε όμοιο hardware.

 

Ο macMini 1.42Ghz με 1GB Ram κάνει αξιοπρεπές video editing και κατά την άποψή μου συγκρίνεται με pcs στα 2.8Ghz με 1,5GB και άνω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...