Προς το περιεχόμενο

YABT - Yet Another Bootloader Topic: Οδηγός ρύθμισης lilo/GRUB


apoikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι!

 

Ύστερα από τη διαβεβαίωση του nske ότι o grub μπορεί να κάνει τα πάντα αποφάσισα σήμερα να εγκαταστήσω την GNU/Linux διανομή openSUSE 10.3 σε έναν σκληρό δίσκο που μου περίσσευε.

 

Δυστυχώς όμως, και ενώ η εγκατάσταση του λειτουργικού συστήματος ολοκληρώθηκε με επιτυχία, όταν ήρθε η ώρα εγκατάστασης του grub, μου παρουσίασε ένα σφάλμα, screenshot του οποίου παραθέτω.

 

26122007046vz2.th.jpg

 

Ψάχνοντας στον Γούγλη για πιθανή λύση του προβλήματος μου διαπίστωσα ότι ναι μεν δεν είμαι ο μόνος που του παρουσιάζετε κάτι τέτοιο αλλά από την άλλη δεν ήταν και πολλοί αυτοί που μπορούσαν να βοηθήσουν. Για την ακρίβεια, βρήκα μόνο έναν συμπάσχοντα ο οποίος κατάφερε και έλυσε το πρόβλημα του απενεργοποιώντας τη συστοιχία RAID κατά την εγκατάσταση της διανομής (δεν νομίζω να ήταν η ίδια διανομή με τη δικιά μου). Αποπειράθηκα να κάνω και εγώ το ίδιο αλλά δυστυχώς εμφανίστηκε το ίδιο σφάλμα!

 

Τέλος, να σημειώσω ότι ΔΕΝ άλλαξα καμία από τις ρυθμίσεις του bootloader. Η εγκατάσταση αποπειράθηκε με τις προεπιλεγμένες (default) ρυθμίσεις (settings).

 

Μήπως, λέω μήπως, μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του ως προς το τι φταίει?

 

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Εάν χρειάζεται, μπορώ να ανεβάσω και screenshots των ρυθμίσεων αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Την εντολή setup --stage2=/boot/grub/stage2 (hd0) (/dev/sda2,1) την γράφεις εσύ στο grub τερματικό;

Αυτό που βλέπω λάθος είναι το /dev/sda2,1 και το σφάλμα του grub είναι πως δε μπορεί να αναγνωρίσει/διαβάσει κάποιον αριθμό (από τις ρυθμίσεις λογικά). Μπορείς να μας πεις τη διαμόρφωση των partition, το /boot/grub/menu.lst και /boot/grub/device.map

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν γράφω τίποτα γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΈΧΩ πρόσβαση στο τερματικό! Αν δεν κάνω λάθος πρέπει πρώτα να είναι κάποιος σε περιβάλλον Linux για να ανοίξει το τερματικό, σωστά?

 

Το σφάλμα αυτό προκύπτει κατά την εγκατάσταση του openSUSE 10.3 οπότε από τη στιγμή που ο GRUB ΔΕΝ εγκαθιστάτε, όταν ο υπολογιστής κάνει επανεκκίνηση δεν υπάρχει η επιλογή του Linux στο boot menu παρά μόνο των Windows. Ελπίζω να είναι κατανοητά τα όσα λέω μέχρι εδώ.

 

Εν συνεπεία δεν μπορώ να δω τα menu.lst & device.map Αυτό όμως που μπορώ να κάνω είναι να δείξω με screenshots τη διαμόρφωση των partitions και τις ρυθμίσεις του bootloader (νομίζω).

 

27122007047kx0.th.jpg 27122007048dp8.th.jpg 27122007049oi2.th.jpg 27122007051in5.th.jpg

 

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι παραπάνω με τις επιπλέον εικόνες που ανέβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κάθε φορά κάνεις εγκατάσταση από την αρχή για να πάρεις τα screenshots; Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να κάνεις boot με το SystemRescueCD, να κάνεις mount το /dev/sda2 και να κάνεις χειροκίνητα τις απαρίτητες ρυθμίσεις και την εγκατάσταση του grub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω ένα "ψιλο"-πρόβλημα με το grub. Βέβαια ίσως δε φταίει αυτό αλλά κάτι άλλο. Αν κοπεί το ρεύμα, ή αν κάνω reset το pc συνήθως παίρνει γύρω στο 1-2 λεπτά μέχρι να εμφανιστεί το μενού του grub και να φορτώσει τον πυρήνα ώστε να γίνει το boot. Όλες τις επόμενες φορές που θα γίνει restart στο μηχάνημα κανονικά (ή αν το κλείσω και το ανοίξω) δεν υπάρχει αυτή η καθυστέρηση. Τι λέτε να φταίει; Υπάρχει περίπτωση να είναι το πληκτρολόγιο, το οποίο είναι usb και wireless και μετά από reset δε λειτουργεί, μέχρι να φορτωθούν οι οδηγοί του; Τώρα που το σκέφτομαι ίσως είναι κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα ακριβώς το ίδιο γίνεται μετά από διακοπή. Ο Grub μέχρι να φορτώσει πάει σαν κότα (όταν φορτώσει τα μενού του λειτουργούν κανονικά. γρήγορα). Με το που επιλέγω να ξεκινήσει το λειτουργικό και μέχρι να φορτώσει όλο το initramfs πάει πάλι σαν κότα. Μόλις το φορτώσει πάει πάλι κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...