Προς το περιεχόμενο

YABT - Yet Another Bootloader Topic: Οδηγός ρύθμισης lilo/GRUB


apoikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε Capthookb σε ευχαριστω πολυ.

Η λυση ειναι αυτη που προτεινει το link σου. Η πρωτη δοκιμη σε Suse/Mandriva δουλεψε τελεια.

Εν τελει πρεπει να επιλεγει μια διανομη "οδηγος" και ολες οι αλλες να φαινεται οτι "κρεμονται" απο το συστημα αρχειων αυτης. Οι δηλωσεις των αλλων διανομων δεν πρεπει να ειναι του τυπου "image = /boot/vmlinuz" αλλα κατι σαν "image = /mnt/mount_point_allis_dianomis_sto_sistima_arxeion_tis_protis//boot/vmlinuz" όπου θα πρεπει να δηλωθουν οι καταχωρησεις του πυρηνα και ενδεχομενως του initrd οπως ειναι στο Lilo της δευτερης διανομης. Εξαιρεση φυσικα η δηλωση root που πρεπει να ειναι ξεκαθαρη οπως ακριβως φαινεται και στο Lilo της αλλης διανομης.

 

Το απογευμα θα το δοκιμασω και σε Slack/Debian και θα εχω νεωτερα.

 

Τωρα φυσικα δεν εχω καταλαβει ακομα τον μηχανισμο λειτουργιας αλλα δουλευει μια χαρα κι ας ειναι σε διαφορετικους σκληρους (δεν παιζει ρολο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κι εγώ είχα την εντύπωση πως τον πυρήνα και το image του initrd τα διαβάζει κατά το boot, από το filesystem σύμφωνα με τις ρυθμίσεις του /etc/lilo.conf. Γι'αυτό και σε προηγούμενο post σου είχα πει οτι πρέπει να είναι στο /boot οι πυρήνες και των δυο διανομών, κάτι το οποίο είναι λαθος.

Από το howto LILO:

When Lilo boots the system, it uses BIOS calls to load the Linux

kernel off the disk (IDE drive, floppy or whatever). Therefore, the

kernel must live in some place that can be accessed by the bios.

At boot time, Lilo is not able to read filesystem data, and any

pathname you put in /etc/lilo.conf is resolved at installation time

(when you invoke /sbin/lilo). Installation time is when the program

builds the tables that list which sectors are used by the files used

to load the operating system. As a consequence, all of these files

must live in a partition that can be accessed by the BIOS (the files

are usually located in the /boot directory, this means that only the

root partition of your Linux system needs to be accessed via the

BIOS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έστω οτι το σύστημα έχει udev και επομένως οι συσκευές στο /dev δημιουργούνται κάθε φορά που κάνει boot ο kernel. Σωστά μέχρι εδώ;

Κάνω boot με ένα bootable cd (π.χ SystemRescueCD) και θέλω να εγκαταστήσω/αλλάξω το lilo στη διανομή που βρίσκεται στο σκληρό. Δηλαδή:

>
#mkdir /mnt/system
#mount /dev/hda1 /mnt/system
#chroot /mnt/system
#lilo
Fatal: raid_setup: stat("/dev/hda")

Το παραπάνω μήνυμα βγαίνει λόγω του ότι στο /dev δεν υπάρχουν οι συσκευές των σκληρών που βρίσκονται στο /etc/lilo.conf. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>
mount -o bind /dev /mnt/system/dev
mount -t procfs proc /mnt/system/proc
chroot /mnt/system /sbin/lilo

;-)

Εναλλακτικά χρησιμοποιείς GRUB που προσπελαύνει τους δίσκους απευθείας, χωρίς να χρησιμοποιεί το /dev.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Κώδικας:

 

mount -o bind /dev /mnt/system/dev mount -t procfs proc /mnt/system/proc chroot /mnt/system /sbin/lilo

 

 

Εξαιρετικο!

Μολις με εσωσε απο σοβαρο προβλημα που προεκυψε μετα απο προσπαθεια εγκαταστασης του grub η οποια ηταν ανεπιτυχης, και αποπειρα επιστροφης στο lilo.

Επαιρνα ακριβως το ιδιο μηνυμα με τον capthookb (Fatal: raid_setup: stat("/dev/hda") στο Slax και ημουν ετοιμος να τραβηξω μεγαλα ζορια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

sto archlinux me kdemod epano sto menu me tis epiloges gia restart/halt ktl

emfanistike kai h epilogh:

BOOT WITH ANOTHER OPERATING SYSTEM

me ypopepiloges oles tis kataxoriseis pou exo ston grub!

 

fysika otan to klikareis leei "not implemented yet"

yparxei kapoia distro pou na douleyei ayth h leitourgia?

einai arage eftikh me vash thn yparxousa logikh ton bootloaders?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, άλλαξε το Default, από το νούμερο του Ubuntu βάλε το νούμερο που έχουν τα windows

 

δεν είμαι σπίτι τώρα να σου πω ακριβώς πως τα λέει, είναι κοντά στην ρύθμηση για το timer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Kalhspera paidia,

 

Tha ithela mia apantish sthn ekshs erotish: Ta booloaders, mporoun na doulepsoun mono otan yparxoun pollapla leitourgika systimata se partitions enos mono diskou h mporoun na kanoun thn idia douleia otan leitourgika systhmata einai egkatesthmena se DIAFORETIKOUS sklhrous diskous?

 

Euxaristo!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Boot loaders όπως ο grub είναι πανίσχυροι και μπορούν να κάνουν ότι μπορείς να φανταστείς και ακόμη περισσότερα. Βέβαια αυτό που λες είναι τελείως στοιχειώδες για έναν bootloader, απλά στο configuration του ορίζεις για κάθε καταχώριση το δίσκο και το partition. Μια καταχώριση περιέχει τουλάχιστον τα παρακάτω ορίσματα:

 

- Έναν τίτλο που θα εμφανίζεται στο menu ως αναγνωριστικό

- Αν θέλουμε να εκκινήσει κάποιον πυρήνα, αρίθμιση συσκευής και partition όπου βρίσκεται ο πυρήνας και το όνομα του kernel image

- Αν θέλουμε να παραδώσει τα ιννία σε κάποιον άλλον bootloader (όπως των winblows), αρίθμιση συσκευής και partition στου οποίου τον boot sector είναι εγκατεστημένος ο 2ος bootloader και την directive "chainloader".

 

Λεπτομέρειες αναφέρει το παρόν εισαγωγικό και η info page του grub ("info grub").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά παιδιά.

Λοιπόν όταν σε ξύνει πλάτη σου απλά ξύνεσαι καί σου περνά.Δεν λες έχω τρείς ώρες ελεύθερες άντε να κατεβάσω το ubuntu καί να ασχοληθώ έπειτα από αρκετά χρόνια πάλι με linux.

Οι τρείς ώρες γίνανε οχτώ συνεχόμενες, έχασα μιά σημαντική συνάντηση καί όλα αυτά απορροφημένος προσπαθώντας να βρω γιατί δεν θέλει να γραφτεί ο grub στη δισκέτα!

Έκανα εγκατάσταση σε ένα εξωτερικό 80άρι δίσκο χωρίς καν να επιλέξω πού θα γραφτεί ο bootloader καί δεν ξεκινούσαν μετά ούτε τα windows γιατί προφανώς κατέστρεψε την..μίζα τους καί συνάμα κακογράφτηκε καί ο ίδιος καί δεν εκκινούσε ούτε το linux).

Διορθώνω την εκκίνηση των windows kαί εγκαθιστώ εκ νέου το ubuntu στο διαμέρισμα hdb5 με εντολή τώρα να γραφτεί ο grub στη δισκέτα.(Πέρασαν πέντε χρόνια από τότε πού το RedHat μού έφτειαχνε μιά χαρά τον εκκινητή στη δισκέτα καί εμένα με βολεύει αυτός ο τρόπος εκκίνησης γιατί χρησιμοποιώ περιστασιακά μόνο linux καί επειδή δεν θέλω να χωθεί τίποτα στο υπόλοιπο σύστημα).

Τελικά όλο γιά σοβαρό σφάλμα ή κάτι τέτοιο έλεγε τη στιγμή πού ήταν να γράψει στο floppy.Ηταν πάντως φορμαρισμενη η δισκέτα καί δεν είχε προστασία εγγραφής.

Ερώτηση-απορία.

Τόσα χρόνια μετά δεν μπόρεσε να πάει λίγο πιό μπροστά το θέμα με τούς bootloaders?Διδακτορική διατριβή πρέπει να κάνει κανείς γιά να μπορέσει να τούς δουλέψει άφοβα?

Ακούω οι περισσότεροι να έχουν προβλήματα με την εκκίνηση ειδικά αν έχουν ένα φορτωμένο με δίσκους καί λειτουργικά σύστημα.

Δεν υπάρχει κάπου ένα grub floppy disk image(?) να το κατεβάσει κανείς καί να γράψει απλώς τις παραμέτρους εκκίνησης manual?

Προσπάθησα με terminal αλλά δεν είναι καί η πιό ευχάριστη δουλειά στην εποχή πού με ένα... κουμπάκι γίνονται όλα.

Πείτε καμμιά ιδέα γιατί αν ξανασπαστώ δεν θα υπάρχει άλλη ευκαιρία γιά το linux στον υπολογιστή μου. Θα είναι καί η τελευταία του.

Έψαξα αρκετά χρόνια αλλά αυτή την περιβόητη ελευθερία τού LINUX δεν την βρήκα πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα παλιό που έχω πρόχειρο... Το γράφεις είτε με dd από Linux είτε με το WinImage ή το RawWrite από Windows, είτε με Nero σε Boot CD.

 

Λογικά θα χρειαστεί να επέμβεις στο menu.lst.

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1061924&postcount=36

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα παλιό που έχω πρόχειρο... Το γράφεις είτε με dd από Linux είτε με το WinImage ή το RawWrite από Windows, είτε με Nero σε Boot CD.

 

Λογικά θα χρειαστεί να επέμβεις στο menu.lst.

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1061924&postcount=36

 

Ευχαριστώ ρε συ alkisg.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...