Προς το περιεχόμενο

YABT - Yet Another Bootloader Topic: Οδηγός ρύθμισης lilo/GRUB


apoikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δοκιμάσεις να βάλεις το lilo στον sata που υπάρχουν τα windows;

 

Εφοσον οι εγκαταστασεις κ των 2 λειτουργικων εχουν πραγματοποιηθει κ λειτουργουν αψογα δεν ειμαι σιγουρος πως μπορω να μεταφερω το lilo σε αυτη τη φαση. Κατα την εγκατασταση του linux ok, υπαρχει επιλογη .... τωρα πως??

 

Αν υπαρχει καποιο howto ή κατι σχετικο παρακαλω πειτε μου να δοκιμασω

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Οι πληροφοριες βρίσκονται στην πρώτη σελίδα:

boot =

Η παράμετρος αυτή καθορίζει το που θα εγκατασταθεί ο lilo. Αν βάλουμε boot = /dev/hda' date=' τότε ο lilo εγκαθίσταται στον MBR του primary master σκληρού. Αν βάλουμε /dev/hdb, τότε εγκαθίσταται στον MBR του secondary master, ενώ αν βάλουμε /dev/hda2, τότε ο lilo θα εγκατασταθεί στον bootrecord του δεύτερου primary partition του primary master σκληρού, κ.ο.κ. Για τη σωστή ρύθμιση της παραμέτρου αυτής, δείτε παρακάτω, στην ειδική παράγραφο.[/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Χωρις να υπαρχει σχεση με τα προηγουμενα που ειχα ρωτησει ... εκανα μια βλακεια κ θελω την βοηθεια σας αν διορθωνεται (πχ με το system rescue cd που λεει ο apoikos στο 1ο post)

 

Μετα απο καποιες αλλαγες (δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητες λεπτομερειες) εκανα ενα λαθος στο lilo με αποτελεσμα να του δωσω λαθος root partition. Δηλαδη αντι για /hda1 του εδωσα απο βλακεια /hda.

 

Κατα το boot λοιπον οταν παει να κανει mount το root partition παιρνω ενα σχετικο μηνυμα kernel panic και κολαει εκει.

 

Υπαρχει τροπος να τα διορθωσω? Δοκιμασα την δισκετα που εφτιαξα κατα την εγκατασταση του slackware αλλα δεν μπορει να κανει boot.

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει ολα καλα ... το διορθωσα τελικα με το system rescue cd ... χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος τι εγινε αλλα το εφτιαξα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Το lilo υποστηρίζει reiser4;

Ο hda μου είναι αυτός:

>
Disk /dev/hda: 80.0 GB, 80026361856 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

  Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/hda1               1          66      530113+  83  Linux swap
/dev/hda2              67        3036    23856525   83  Linux 
/dev/hda4            3037        9729    53761522+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/hda5            3037        7169    33198291   83  Linux
/dev/hda6            7170        9729    20563168+  83  Linux

 

hda1: swap

hda2: reiser4 (το / μου)

hda5: reiserfs (το /home) και

hda6: xfs partition

 

To /etc/lilo.conf είναι αυτό

 

>
# LILO configuration file
# generated by 'liloconfig'
#
# Start LILO global section
boot = /dev/hda
message = /boot/boot_message.txt
lba32
prompt
default = Linux 
timeout = 10
# Override dangerous defaults that rewrite the partition table:
change-rules
 reset
vga = 791
image = /boot/vmlinuz
 root = /dev/hda2
 label = Linux
 read-only
# Linux bootable partition config ends

 

Με # /sbin/lilo καθυστερεί τρομερά να εγκατασταθεί ο lilo

Με # /sbin/lilo -t -v5 παίρνω το log που έχω κάνει attach

Εμφανίζει κάτι περίεργα όπως

fd 5: REISER4_IOC_UNPACK

fd 5: fdatasync()

και φυσικά συνεχίζει να τυπώνει τις παραπάνω γραμμές ακούγοντας το σκληρό να δουλεύει ταυτόχρονα.

Τις πταίει;

Πρέπει να βάλω grub;

lilo.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω τo ubuntu 6.06 σε ενα 40G δισκο(hda1) και τα winXP σε ενα 80G(hdb1)(ειναι διαφορετικοι δισκοι). Θελω οταν ξεκιναει το PC να μου βγαζει επιλογη για το ποιο λειτουργικο θελω να ανοιξω. Διαβασα το αρχικο post του apoikos και επισης βρηκα και αυτο

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_dapper#How_to_add_Windows_entry_into_GRUB_menu

Εχω μπερδευτει και δεν θελω να παιχτει κανενα προβλημα γιατι στον δισκο με τα win εχω πολυ σημαντικα αρχεια. Τα linux ειναι στον primary ενω τα windows στον slave. Καπου διαβασα (νομιζω στο site του grub)οτι τα win δουλευουν μονο οταν ειναι στον primary και οτι πρεπει να κανω κατι που λεγεται virtual swap. Επισης δοκιμασα να γραψω το grub σε δισκετα αλλα δεν τα καταφερα. Επειδη με τα linux ασχουμαι λιγοτερο απο μια εβδομαδα οτι και να κανω θα ειναι στην τυχη. Τι να κανω; Να δοκιμασω vitual να αλλαξω τα priority των δισκων; Να αλλαξω τα jumpers των δισκων;:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα

Στο PC που ειχα εγκατεστημενο το Debian (στο 2ο σκληρο) εβαλα το Slackware 11 στον πρωτο. Ολα πηγαν καλα στην αρχικη εγκατασταση. Η προσαρτηση των / και /home του Debian εγινε κανονικα εκει που του ειχα ορισει κατα την εγκατασταση του Slack και ετσι μπορω να βλεπω μεσα απο το Slack τα partitions του Debian.

Στην συνεχεια εγκατεστησα και τον πυρηνα 2.6.18 ωστε να μπορει να κανει shutdown το PC (με τον πυρηνα 2.4 ενω εκανε την διαδικασια κλεισιματος, δεν εσβηνε, και οσο κι αν εψαξα στο net ως μονη λυση βρηκα την εγκατασταση ενος πυρηνα 2.6). Προσθεσα στο Lilo τις καταχωρησεις και του νεου πυρηνα οποτε τωρα μπορω να εκκινω οποιον απο τους δυο επιθυμω.

Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να εκκινησω το Debian.

Προσθετω στο /etc/lilo.conf τα εξης

image = vmlinuz-2.4.27-2-386 (ο πυρηνας του Debian)

root = /dev/hdb6 (το / partition του Debian)

label = Debian

read-only

 

εκτελω /sbin/lilo, το οποιο εκτελειται κανονικα προσθετωντας το Debian στις επιλογες του Lilo, κανω reboot και εμφανιζεται η επιλογη "Debian", την επιλεγω και ξεκιναει η διαδικασια εκκινησης η οποια σταματει μετα απο λιγο με το μυνημα

 

VFS: Cannot open root device "0" or 00:00

Please append a correct "root=" boot option

Kernel panic: VFS: Unable to mount root fs om 00:00

 

Τι κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ετσι το εχω δηλωσει

image = /mnt/debian_root/boot/vmlinuz-2.4.27-2-386

και το δεχτηκε.

(πριν το εγραψα λαθος απο βιασυνη)

 

Εαν το δηλωνα image = /boot/vmlinuz-2.4.27-2-386 μου εβγαζε λαθος στην εκτελεση του /sbin/lilo (δεν εβρισκε τον πυρηνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ, ναι. Λογικό είναι να μην τον βρίσκει πάντως, αφού του έχεις δηλώσει πως είναι στο /mnt/.... κτλ.

Εγώ αυτό που είχα κάνει όταν ήθελα να bootαρω 2 διανομές ήταν να αντιγράψω τον ένα kernel στο /boot της άλλης διανομής ώστε να έχω στο /boot και τους δυο πυρήνες μαζί. Δεν ξέρω όμως αν είναι και ο σωστός τρόπος αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μετά από αστοχία hardware, reboot όταν είμαι στα windows μετά από κόλλημα του hdd, ο grub μου βγάζει ένα error 18 (ενώ ο σκληρός μου αναγνωρίζεται στο bios κανονικά), και μετά το 5ο ανοιγόκλειμα ο grub δουλεύει πάλι κανονικά χωρίς να έχω καταλάβει γιατί, τι να φταίει, έχω κάνει καμιά βλακεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχω 2 σκληρους

ο ενας που ειναι master και ο C κατα το BIOS εχει τα windows xp pro

ο δευτερος που ειναι slave και κατα το BIOS ειναι ο D εχει mandriva 2006

o lilo ειναι στον D μαζι με το mandriva

ακουστε τωρα τι εκανα και προεκυψε προβλημα για το οποιο θελω λυση

 

εβαλα dvd με το fedora για εγκατασταση εσβησα μεσα απο το fedora ολον τον

D που ειχε το mandriva και του ειπα να δημιουργησει αυτοματα τα καταλληλα

διαμερισματα για να εγκατασταθει

η εγκατασταση πηγε καλα τελειωσε και οταν εκανα reboot μου εβγαλε παλι τον

lilo που ειχε το mandriva και τα λειτουργικα για επιλογη

η δουλεια ειναι οτι οταν επιλεγεις windows ολα μια χαρα το φορτωνει αλλα οταν επιλεξεις linux κολλαει και δεν κανει τιποτα βγαζοντας μηνυμα λαθους

 

οπως καταλαβα εμεινε ο lilo του mandriva ο οποιος ειναι ρυθμισμενος οπως πριν για windows και mandriva αρα δεν μπορει να φορτωσει fedora

 

λοιπον πως διορθωνουμε τη ζημια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου βγάζει το lilo του mandriva, σημαίνει ότι αυτός είχε εγκατασταθεί στο c: (μπλιαχ, προτιμώ το primary master :-P). Εσύ είπες στο fedora να εγκαταστήσει τον bootloader στο δικό του δίσκο, όπερ και έκανε, αλλά προφανώς δεν έσβησε τον παλιό lilo από τον 1ο σκληρό. Σε κάθε περίπτωση, ανεξαρτήτως του σε ποιο σκληρό εγκαθιστάς το linux, αν θες να εμφανίζεται ο Bootloader στην αρχή, θα πρέπει να εγκαταστήσεις τον bootloader στον 1ο σκληρό. Ακολούθα λοιπόν τις οδηγίες της 1ης σελίδας, και εγκατάστησε τον GRUB στον 1ο σκληρό ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...