Προς το περιεχόμενο

Φταίει το Kppp ή το netMod??


molecular

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σόρρυ καταρχήν που θίγω ένα θέμα πού έχει απασχολήσει τόσο πολύ κατα καιρούς τα forums μας αλλά δυστυχώς δεν έχω ακόμα βρει λύση στο πρόβλημά μου...

 

Εδώ και κάποιες μέρες έχω εγκαταστήσει Gentoo στο σύστημα μου με kernel 2.6.11.11 και προσπαθώ να συνδεθώ με το KPPP 3.4.1 μέσω του netMod από USB θύρα. Διάβάζοντας αρκετά threads σε forums κατάφερα να κάνω το το kppp να αναγνωρίσει το modem. Όταν προσπαθώ να συνδεθώ φαίνεται να γίνεται σωστά η κλήση του αριθμού του internet provider (και κάποιες αρχικοποιήσεις φυσικά) αλλά παίρνω τα εξής μηνύματα λάθους από το KPPP

 

1.NO CARRIER ή

2.Kppp died unexpectedly η με error code 1, ή με error code 2.

3.κάποια στιγμή μου έβγαλε και μήνυμα ότι υπάρχει DLP(digital line protection) error

 

Δεν ξέρω αν είναι λάθος του KPPP ή του netMod πάντως κάτι δεν πάει καλά γιατί τελικά net δε βλέπω. ....Αν έχει κάποιος καταφέρει να το κάνει να δουλέψει το αναθεματισμένο το netMod ας βγάλει σε ένα thread τις ρυθμίσεις που έχει κάνει στο modem commands και δούλεψαν ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να βοηθήσει....

 

Θα είμαι πολύ ευγνώμων σε όποιον καταφέρει να με “μπάσει” στο δίκτυο ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
JohnX, αμα εχεις διαβασει τον αλχημιστη τοτε συγχαιρω την υπογραφη σου.

 

Μακάρι να διάβαζα περισσότερο... αλλά ναι απο εκεί το δανείστικα.

Λες ο molecular να μην ξαναμπεί στο insomnia για το ίδιο θέμα...λες να βαρέθηκε το netmod και να χαίρετε κάποιο xdsl router.....καλό μου σερφάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχοντας κάνει τις κλασσικές οδηγίες που έχω βρει στα pdf για Netmod σε Debian μου βγάζει error 1 και πιο αναλυτικά:

 

the remote system is required to aithenticate itself but i couldn't find any suitable secret password for it to use.

None of the available passwords would let it use an IP address.

 

Καμιά ιδέα κανείς;; Ψιλοκαίγομαι οπωσδήποτε να παίξει..

Username + Pass είναι σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στο configuration defaults file του PPP, /etc/ppp/options, και βάλε μέσα "noauth". Αν υπάρχει γραμμή με "auth" αφαίρεσέ την.

 

Βεβαιώσου ότι κανένα άλλο script στο /etc/ppp (π.χ. το /etc/ppp/kppp-options) δεν αναιρεί την συγκεκρίμένη επιλογή περιέχοντας "auth".

 

Εναλλακτικά μπορείς να πας από τα options του KPPP, εκεί που λέει "edit pppd arguments" και να προσθέσεις/αφαιρέσεις τις αντίστοιχες επιλογές.

 

Επίσης βεβαιώσου ότι δεν υπάρχει ήδη κάποια default route. Π.χ. αν:

 

# route

>default         x.x.x.x n 0.0.0.0         UG    0      0        0 eth0

, τότε θα έπρεπε να σβήσεις την συγκεκριμένη route για να μπορεί ο pppd να προσθέσει το interface της dial up σαν default gateway:

 

# route delete default

ή

# route delete -net 0.0.0.0 netmask 0.0.0.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...