Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.flickr.com/photos/rabican/10889548706/

φωτο απο το Top of the Rock του Rockefeller Center.

 

επι της ουσιας η πρωτη προσπαθεια για πορτραιτο και μαλλιστα BW... τομεας που γενικα δεν το εχω!

 

To ανάποδο εδώ γαμώ το κέρατο, δυσκολεύομαι στη σύνθεση σε τοπία. Εντάξει εκτός κι αν είνια κάτι που βγάζει μάτι ότι θα βγάλει καλή φωτό.

 

Speaking of which, πρώτο HDR attempt στην πλατεία Κοτζιά. Τα σύννεφα πάνω δεξιά μου έσπασαν τα νεύρα και βαρέθηκα να τα διορθώσω.

 

1412622_461684567274229_621265229_o.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το τοπιο νομιζω οτι ειναι πιο ευκολο για rookies οπως εγω. δεν εχεις να περασεις καποιο συναισθημα. ειναι κατι στατικο, που, ειδικα αν εχεις και το χρονο να πειραματιστεις με γωνιες ληψης, καποια στιγμη θα το πετυχεις. αν μπορεσεις να ακολουθησεις καποιους βασικους κανονες συνθεσης ωστε να προσδωσεις βαθος η ενδιαφερον στο frame, εχεις ενα καλο αποτελεσμα! ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι νομιζεις..

 

το αντιθετο ειμαι εγω με πορτραιτα.. πραγματικα το 95% των πορτραιτων θα ειναι η ξερα, η αφυσικα, η ασχημα, η κακες ποζες.. ασε το μανικι με το φωτισμο που δεν ξερω πως να στησω το "μοντελο" μου... κλαφτα χαραλαμπε, το τι εχει τραβηξει η ερμη η κοπελα μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τοπιο νομιζω οτι ειναι πιο ευκολο για rookies οπως εγω. δεν εχεις να περασεις καποιο συναισθημα. ειναι κατι στατικο, που, ειδικα αν εχεις και το χρονο να πειραματιστεις με γωνιες ληψης, καποια στιγμη θα το πετυχεις. αν μπορεσεις να ακολουθησεις καποιους βασικους κανονες συνθεσης ωστε να προσδωσεις βαθος η ενδιαφερον στο frame, εχεις ενα καλο αποτελεσμα! ειναι πολυ πιο ευκολο απο οτι νομιζεις..

 

το αντιθετο ειμαι εγω με πορτραιτα.. πραγματικα το 95% των πορτραιτων θα ειναι η ξερα, η αφυσικα, η ασχημα, η κακες ποζες.. ασε το μανικι με το φωτισμο που δεν ξερω πως να στησω το "μοντελο" μου... κλαφτα χαραλαμπε, το τι εχει τραβηξει η ερμη η κοπελα μου..

 

Δεν ξέρω, η αλήθεια είναι ότι ίσως φταίει που δεν έχω εύκαιρα τοπία και όταν έχω συνήθως είμαι με παρέα και δεν θέλω να είμαι η σπαστική που "μισό λεπτό να πάρω μία φωτό" και 45 λεπτά αργότερα γυρνάς και σε βρίζουν :ρ

 

Τελευταία κάνω βόλτες μόνη μου για να εξασκηθώ και βλέπω σαφή βελτίωση. Το θέμα με τα πορτραίτα είναι πολύ μεγάλο. Καταρχάς παίζει μεγάλο ρόλο και το μοντέλο καθαυτό. Αν κάνεις φώτοσουτ κανονικό είναι σημαντικό να γουστάρει φακό. Τις προάλλες πειραματιζόμασταν με μια φίλη και έβγαλε τόσο καλές φωτογραφίες - αλλά θεωρώ ότι ήταν 70% αυτή, 20% εγώ και 10% ο 50άρης φακός. Πολλοί άνθρωποι νιώθουν αμήχανα και δεν.

 

Αν δεν ξέρουν ότι τραβάς -για 'μένα- είναι πιο εύκολο, μπορείς να πιάσεις φυσικές εκφράσεις. Απλά θέλει continuous shooting για να πιάσεις σίγουρα ανοιχτά μάτια κτλ, ειδικά αν ο άλλος μιλάει. Ο συνήθης κανόνας είναι μεγάλο διάφραγμα και 50-70mm για πορτραίτα, απομονώνουν το θέμα σου καταπληκτικά. Αν έχεις πρόσβαση σε 50άρη σταθερό και φωτεινό φακό (f 1.8, αγαπώ), μπορείς να κάνεις φανταστικά πράγματα με bokeh στο background κτλ.

 

Για το φωτισμό εν γένει και επειδή δεν έχω κανέναν στουντιακό εξοπλισμό μεγατόνων (για την ακρίβεια δεν έχω τίποτε και ψάχνομαι με αυτό το θέμα), πειραματίσου. Σε γενικές γραμμές δραματικά πορτραίτα βγαίνουν με σκληρό φως (έντονο κοντραστ, που εγώ προσωπικά γουστάρω), για να μαλακώσεις το φως μπορείς απλά να χρησιμοποιήσεις ένα σεντόνι (λεπτό) ανάμεσα στο θέμα σου και την πηγή φωτός ή από την άλλη μεριά για deflector.  Προσωπικά, επειδή μου αρέσει πιο πολύ το live action παρά το στήσιμο, προσπαθώ να χρησιμοποιώ στο μέγιστο τις συνθήκες που προϋπάρχουν και να μην τις αλλοτριώνω (εντάξει, δεν γίνετια πάντα), αλλά σε αυτό το κομμάτι είμαι τυχερή γιατί έχω πρόσβαση σε μεγάλη συλλογή φακών. Όταν δεν μπορείς να αλλάξεις τις συνθήκες, το να μπορείς να επιλέξεις κατάλληλο φακό είναι σημαντικό, κακά τα ψέματα. Πάντως 50άρη, αν δεν έχεις, μπορείς να βρεις πάμφθηνο (μια φίλη είχε βρει με 50 ευρώ) και θα ανοίξει ολόκληρο σύμπαν μπροστά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει θελετε να μας κανετε κομπλεξικους το καταλαβαμε , εγω παντως εφαρμοζω την τακτικη shoot and check later τραβαω οσες πιο πολλες μπορω . Ε καποιες θα βγουν "καλες".:P

 

Sent from my iPhone5 using Insomnia

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει θελετε να μας κανετε κομπλεξικους το καταλαβαμε , εγω παντως εφαρμοζω την τακτικη shoot and check later τραβαω οσες πιο πολλες μπορω . Ε καποιες θα βγουν "καλες". :P

 

Sent from my iPhone5 using Insomnia

 

Ε ούτως ή άλλως δεν καταλαβαίνεις πολλά από την οθόνη. Ειδικά αν τραβάς σε raw, φωτομέτρηση, histogram και ό,τι σε φωτίσει ο θεός - βάθος πεδίου και κόκκο ας πούμε, ακόμα και exposure δεν πρόκειται να καταλάβεις αν δεν τις δεις στον υπολογιστή. Οπότε ξες, μαθαίνεις τη μηχανή σου (εγώ πάντως άργησα πολύ να μπω σε αυτή τη διαδικασία, το ομολογώ) :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που συνηθως κοιταω απο την οθονη ειναι το histogramm (οχι οτι ξερω να το ερμηνευω σωστα...) και κανω ενα τερμα zoom-in στη φωτο για να δω αν υπαρχει sharpness η visible shake!

 

thats all...

 

τα υπολοιπα homework!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τούτη 'δω από θεατρική παράσταση. Πρέπει να την κατεβάσω ψιλοάμεσα, αλλά μ'έτρωγε ο κώλος μου να τη μοιραστώ:

Επεξ/σία από YiN
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο θέμα το ρολόι στην άμμο, +1 από μένα. Πολύ ποιητικό μου φαίνεται, ίσως και κινηματογραφικό. (αν και παίζει να χρησιμοποιώ και λάθος εκφράσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεμα ,μου εκανε εντυπωση γιατι ειναι απο πολυ ψηλα ,εγω οταν ειχα παει ηταν υπο κατασκευη.

 

 

http://www.flickr.com/photos/rabican/10943727935/

 

 

και μια φωτο απο το ψηλοτερο κτηριο που εχω παει!! μισο υψος σε σχεση με το burj khalifa.. αλλα και παλι εντυπωσιακο για μενα...

 

 

ΥΓ: μαλλον το f9 ηταν λαθος διαφραγμα... ηθελε φ16-φ22.... θα ελεγα την επομενη φορα θα τραβηξω με f22 αλλα πολυ φοβαμαι οτι δε θα υπαρχει επομενη φορα εκει!!μπαχαχαχ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα το να βρισκεσαι στο ψηλοτερο κτηριο του κοσμου ητανε απιστευτη αισθηση. Και σκεφτειτε οτι το deck που παει ο κοσμος, δεν ειναι πανω πανω αλλα λιγους οροφοθς πιο κατω. Εχουν ασανσερ το οποιο ανεβαινει μεσα σε ουτε δυο λεπτα αν θυμαμαι καλα. Με πολλα led μεσα που δημιουργουν κορυφαια αισθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο empire state είναι επικό. το δευτερο ασανσερ που σε παει στον 110 είναι μια παλιατζούρα που ξεκιναει με μοχλό  :P

 

bonus pics 

 

απ το ροκφελλερ

 

 

 

2hoy1ar.jpg 

 

 

και απ το empire state

 

 

 

2lbdweo.jpg

 

 

 

 

 

29uxgxy.jpg

 

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...