Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

9893410266_ddfda04e2d.jpg

 

 

 

αυτες τις φωτογραφίες (βασικά γενικά τις φωτογραφίες σου) τις αγαπώ τις λατρεύω. Πως το κάνεις αυτό το πανοραμικό ζαλιστικό πράγμα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tehAllantin: Ωωωωω ευχαριστώ πολύ! :D

 

Είναι πολύ εύκολο! Θα σου δώσω δύο λινκ, για να μην στο εξηγήσω και υπάρξει περίπτωση να σε μπερδέψω.

 

Το Link.png Site:

είναι πιο επεξηγηματικό και χρησιμοποιεί photoshop για την επεξεργασία. Αλλά δεν κάνει ένα πράγμα (δεν βγάζει φώτο το έδαφος στο σημείο που στέκεται) το οποίο πρέπει να κάνεις αν χρησιμοποιήσεις άλλο πρόγραμμα. (εγώ προτείνω το autopano giga, είναι πολύ εύκολο να φτιάξεις little planets εκεί. Είναι πρόγραμμα για πανοράματα. Βάζεις τις φωτογραφίες, τις "κολλάει", μετά διαλέγεις πώς θες να φαίνεται, πατάς little planet και έτοιμο!)

 

Το Link.png Site:

είναι για να δεις ότι βγάζει μια χαρά και χωρίς τριπόδι (δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τριπόδι σε little planets) και επίσης βγάζει και φωτογραφία το έδαφος ακριβώς εκεί που στεκόταν. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για την επεξεργασία στο autopano giga, μιας και αν δεν βγάλεις την φωτογραφία αυτήν, θα έχεις ένα κενό στο κέντρο.) Εδώ χρησιμοποιεί hugin. Το δοκίμασα και δεν μου άρεσε, μιας και δεν μου έβρισκε control points (πού να ενώσει τις φωτογραφίες) ενώ τα άλλα μου έβρισκαν μια χαρά.

 

Χμμ... αυτά νομίζω αρκούν. Αν έχεις άλλη απορία πες μου! :) Α! και περιμένω να δω little planet ε! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 3ημερο εφυγα και ειχα παρει μαζι μηχανη αλλα τελικα το εριξα στις καταχρησεις και δεν εβγαλα τιποτα, ηταν και μερος που ειχα ξαναπαει οποτε η μηχανη εμεινε στο αυτοκινητο. Στον γυρισμο ομως στην Αθηνα καταληξαμε να παμε μια βολτα προς παρνηθα μερια οποτε η παρακατω ηταν η μοναδικη φωτογραφια που εβγαλα οπου μου εκανε εντυπωση η διαφορα του φωτισμου στην πολη και στον ουρανο.

 

10561070884_7deff6c5f1_c.jpg
Επεξ/σία από snik
  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μερικές δικές μου (Nikon D3000):

Πάργα

8lxp.jpg

Σίβηρη Χαλκιδική

bmx4.jpg
to6q.jpg
Λευκάδα

abvg.jpg

Ζαγοροχώρια

29a3.jpg

v0ha.jpg

x8bw.jpg

tayd.jpg

8wvd.jpg

Πύλιο

mgxg.jpg

03x3.jpg

vn7e.jpg

Γιάννενα

f0xk.jpg

Επεξ/σία από Freddie Mercury
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...