Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν έχει θέμα στο κάδρο τότε δυσκολεύεσαι και χάνεις το ενδιαφέρον. Ο μπαμπας μιλάει στο κινητό, το πιτσιρίκι θέλει να δει τα περιστέρια, κάποια πετάνε, τέσσερις περαστικοί κάπου πάνε, είναι λίγο σαν τραγούδι από τα Ξύλινα Σπαθιά. Θα έπαιρνα αυτή την φωτό από άλλη γωνία, μπροστά στους περαστικούς, με κόντρα ήλιο, σιλουέτες περιστέρια και ανθρώπους. Έχουν ωραίες μακριές σκιές να κάνω παιχνίδι και το ανοιχτόχρωμο έδαφος θα έδινε καλό κοντραστ. Από αρκετά μακρια στα 85 mm ούτε που θα το καταλάβαιναν. Από την άλλη ο Καρτιε-Μπρεσόν έκανε πορτρέτα με 50mm. Δεν υπάρχουν συνταγές.

 

Καταρχην, ευχαριστώ που εκφερεις γνωμη για τη φωτογραφια. Οσο και να θελω, δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος με τις φωτογραφιες που βγαζω. Οποτε, καλοδεχουμενη η -διαφορετική- οπτικη σου.

Τωρα, για να βγαζεις καλες φωτογραφιες στο δρόμο πιστευω πως χρειαζεται λιγο "θράσος" -κάτι που δεν το εχω. Χρειάζεται να πας κοντα στο θέμα (απεχθάνομαι τα μεγάλα εστιακά μήκη), να δοκιμάζεις ίσως διαφορετικές γωνιες (λεω ισως γιατι μπορει να μην εχεις το χρονο) και να "δρασεις" γρηγορα -αλλά όχι βιαστικά. Εγώ συνήθως, αν δω κατι ενδιαφερον, θα το τραβήξω απο κει που ειμαι. Και μετα προχωραω στην επομενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

feodor, με σταθερό 35mm, ή πολύ mmαλακίες φωτογραφίες θα βγάζεις ή αριστουργήματα. Κι αυτό επειδή είναι δύσκολο να έχεις σωστά στη φωτογραφία σου ένα θέμα που συνήθως υπάρχει στιγμιαία, αν έχεις την εμπειρία, τη ματιά και την ικανότητα από ένα γενικό τυχαίο πλάνο δρόμου (που αντιστοιχεί σε μια ανθρώπινη ματιά) να εστιάσεις σε ένα θέμα και να το αναδείξεις, τότε πραγματικά θα έχεις αριστουργήματα. Από τη φωτογραφία σου, φαίνεται πως απέχεις αρκετά από αυτό το επίπεδο. 

 

Προσωπικά, όταν βγαίνω στο δρόμο με 50mm -> ~80mm η συντριπτική πλειοψηφία των φωτογραφιών που τραβώ είναι για τον πέουλα (και δεν τραβάω γυμνά). Με μεγαλύτερο φακό, τραβάω ανθρώπους, και είμαι οκ. Με λίγα λόγια, βρες τι σε ενδιαφέρει στη φωτογραφία δρόμου και επένδυσες στον αντίστοιχο φακό (στην αρχή πάρε κάτι φτηνό, να δεις τι σου αρέσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δοκιμάσει φωτογραφία δρόμου αλλά με τον 35mm να ξέρεις ότι πρέπει να είσαι πολύ κοντά στο θέμα. Έχω τραβήξει μία μόνο, έχοντας την ευκαιρία μπροστά μου, αλλά και αυτή με το "ζόρι" μιας και δεν ήθελα να ενοχληθεί η κυρία που φωτογράφιζα. Όπως είπες, θέλει κότσια η φωτογραφία δρόμου κάτι που δεν έχω αλλά ελπίζω να αποκτήσω αν αποφασίσω να ασχοληθώ και με αυτόν τον "τομέα" της φωτογραφίας. :)

 

Στο σπόιλερ η φωτογραφία, γιατί και έχω ξαναμπεί εδώ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kate23, πολύ ωραια η φωτογραφια σου. Εμενα μ αρεσει παρα πολυ.

Θα διαφωνησω, εν μέρη, οτι τα 35mm ειναι λίγα για δρομο. Τα 35μμ σε aps-c μηχανή (δηλαδή σε μηχανή που χρησιμοποιει ενα μεγαλο μερος των ερασιτεχνων φωτογραφων) αντιστοιχούν σε 50μμ σε full frame. Τα 50μμ όμως, αν δεν κανω λαθος, ειναι το εστιακό μηκος που βλεπει το ανθρωπινο ματι. Οπότε, το βλέπω μια χαρα για φωτογραφια δρομου. Ειδικα αν περπατας σε σχετικά στενό δρομακι με πολύ κόσμο ή αν βρίσκεσαι κάπου που εχει μαζεμενο πολύ κόσμο. Σε αυτές τις περιπτώσεις ειναι μια χαρα. Τώρα, αν βρισκεσαι κάπου οπου το θεμα σου ειναι μακρυα -και λέγοντας θέμα, εννοω τους ανθρωπους- εκει τα 35μμ σε δυσκολευουν. Κυριως γιατι θελει κότσια -οπως λες- για να πας κοντα τους.

 

@Insomniak

Ευχαριστω για τη συμβουλη φιλε. Εχω αρκετο καιρο τον 18-55 της νικον. Μ εχει βολεψει. Προσπαθω κυριως να βγαζω στα 35μμ. Καμια φορα ομως χρειαζεται να χρησιμοποιω και το 55 ή το 18. Πιο σπανια τα ενδιαμεσα. Αμα εχω λεφτα, ισως αγορασω το 35-αρι της νικον. Να δω και τι εχει να μου προσφερει το ρηχο βαθος πεδιου.

 

Btw, ριξτε μια ματια και σ αυτη:

 

DSC_0008_copy.jpg

 

 

...αν και τωρα που τη ξαναβλεπω, σκετη αποτυχια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

omg! αυτές οι φωτό ρε παιδιά είναι δικές σας? τραβηγμένες με μηχανή χωρίς photoshop ?

απίστευτες! πως βγαίνουν τόσο καλές? μιάζουν να είναι fake! εχετε κανα pdf ή κανα tutorial για το πως να τραβάς τόσο τρομερές φωτογραφίες?

η τελευταία η εγχρωμη που είναι? ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kate23, πολύ ωραια η φωτογραφια σου. Εμενα μ αρεσει παρα πολυ.

Θα διαφωνησω, εν μέρη, οτι τα 35mm ειναι λίγα για δρομο. Τα 35μμ σε aps-c μηχανή (δηλαδή σε μηχανή που χρησιμοποιει ενα μεγαλο μερος των ερασιτεχνων φωτογραφων) αντιστοιχούν σε 50μμ σε full frame. Τα 50μμ όμως, αν δεν κανω λαθος, ειναι το εστιακό μηκος που βλεπει το ανθρωπινο ματι. Οπότε, το βλέπω μια χαρα για φωτογραφια δρομου. Ειδικα αν περπατας σε σχετικά στενό δρομακι με πολύ κόσμο ή αν βρίσκεσαι κάπου που εχει μαζεμενο πολύ κόσμο. Σε αυτές τις περιπτώσεις ειναι μια χαρα. Τώρα, αν βρισκεσαι κάπου οπου το θεμα σου ειναι μακρυα -και λέγοντας θέμα, εννοω τους ανθρωπους- εκει τα 35μμ σε δυσκολευουν. Κυριως γιατι θελει κότσια -οπως λες- για να πας κοντα τους.

 

@Insomniak

Ευχαριστω για τη συμβουλη φιλε. Εχω αρκετο καιρο τον 18-55 της νικον. Μ εχει βολεψει. Προσπαθω κυριως να βγαζω στα 35μμ. Καμια φορα ομως χρειαζεται να χρησιμοποιω και το 55 ή το 18. Πιο σπανια τα ενδιαμεσα. Αμα εχω λεφτα, ισως αγορασω το 35-αρι της νικον. Να δω και τι εχει να μου προσφερει το ρηχο βαθος πεδιου.

 

Btw, ριξτε μια ματια και σ αυτη:

 

DSC_0008_copy.jpg

 

 

...αν και τωρα που τη ξαναβλεπω, σκετη αποτυχια.

 

εγω θα την τραβαγα φατσα στο πως κάθονται, με το παγωτο στη μεση τους  :P θαφευγα τρεχοντας βεβαια  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι τρεις στις Άλπεις είναι, Haute Savoie. Ο φωτισμός είναι από τα σύννεφα, ή μάλλον από τις τρύπες που κάνουν καθώς περνούν με αποτέλεσμα να φωτίζεται ζεστά ένα σημείο και ψυχρά κάποιο άλλο. Στην πρώτη αυτό που μου άρεσε στον φωτισμό είναι το diffusion που προκαλεί η υγρασία από το δάσος καθώς ανεβαίνει από την ζέστη και εντείνεται όσο απομακρύνονται τα βουνά. Όλες έχουν ανεβασμένο κοντραστ και τα levels τα φέρνω εκεί που θέλω γιατί φωτογραφίζω σε raw. Από εκεί και πέρα η φωτογραφία είναι φως πρώτα απ' όλα, περίμενε το ηλιοβασίλεμα και όταν όλοι το κοιτάζουν εσύ στρίψε και κοίτα στις 90 μοίρες. Εκεί έχεις τα πλουσιότερα χρώματα, το καλύτερο κοντραστ, τις μακριές σκιές. Κλικ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

kate23, πολύ ωραια η φωτογραφια σου. Εμενα μ αρεσει παρα πολυ.

Θα διαφωνησω, εν μέρη, οτι τα 35mm ειναι λίγα για δρομο. Τα 35μμ σε aps-c μηχανή (δηλαδή σε μηχανή που χρησιμοποιει ενα μεγαλο μερος των ερασιτεχνων φωτογραφων) αντιστοιχούν σε 50μμ σε full frame. Τα 50μμ όμως, αν δεν κανω λαθος, ειναι το εστιακό μηκος που βλεπει το ανθρωπινο ματι. Οπότε, το βλέπω μια χαρα για φωτογραφια δρομου. Ειδικα αν περπατας σε σχετικά στενό δρομακι με πολύ κόσμο ή αν βρίσκεσαι κάπου που εχει μαζεμενο πολύ κόσμο. Σε αυτές τις περιπτώσεις ειναι μια χαρα. Τώρα, αν βρισκεσαι κάπου οπου το θεμα σου ειναι μακρυα -και λέγοντας θέμα, εννοω τους ανθρωπους- εκει τα 35μμ σε δυσκολευουν. Κυριως γιατι θελει κότσια -οπως λες- για να πας κοντα τους.

 

@Insomniak

Ευχαριστω για τη συμβουλη φιλε. Εχω αρκετο καιρο τον 18-55 της νικον. Μ εχει βολεψει. Προσπαθω κυριως να βγαζω στα 35μμ. Καμια φορα ομως χρειαζεται να χρησιμοποιω και το 55 ή το 18. Πιο σπανια τα ενδιαμεσα. Αμα εχω λεφτα, ισως αγορασω το 35-αρι της νικον. Να δω και τι εχει να μου προσφερει το ρηχο βαθος πεδιου.

 

Btw, ριξτε μια ματια και σ αυτη:

 

DSC_0008_copy.jpg

 

 

...αν και τωρα που τη ξαναβλεπω, σκετη αποτυχια.

 

 

 

 

 

Αδερφέ, ακολούθα τον τρόπο σκέψης που παρουσίασε ο Φρένζυ μερικά μηνύματα παραπάνω και θα βελτιωθούν τα κάδρα σου: Βρες το θέμα, απομόνωσε το, χρησιμοποίησε τον περίγυρο του για να το αναδείξεις.

 

 

Η φωτογραφία, όπως και κάθε μορφή τέχνης, εξελίσσεται μέσα από μελέτη, παρακολούθηση, αντιγραφή, υιοθέτηση τεχνικών και το βασικό, αφομοίωση στον τρόπο σκέψης σου, στοιχεία από άλλους και τελικά προσωπική εξέλιξη. Διαδικασία επίπονη, προσωπικά ως ατάλαντος και τεμπέλης έχω μείνει άντε στα πρώτα 3 στάδια.

 

 

πχ η Αθηνα/Ελλάδα του 2013 για εμένα αποτυπώνεται σε αυτήν τη φωτογραφία, η οποία από διάφορες πλευρές είναι για τον πούτσο καβάλα.

Είναι τραβηγμένη με σταθερό 50άρη

 

post-50594-0-67276400-1377449200_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

btw πηγαίνετε στην έκθεση στο παλιο χρηματιστήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@frenzy η τελευταία είναι middle-earth! Φοβερές και οι 3 δεν το συζητώ.

 

Δύο από χθες. :)

 

9611661865_5aecc6108a.jpg

 

9611654103_8386aaa839.jpg

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. :) Χρόνια πολλά στις Αλεξάνδρες και τους Αλέξανδρους, αν έχουμε εδώ. 

 

Δύο από χθες. :)

 

9622801625_b2fc7c3d83.jpg

 

9622812743_126be134de.jpg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...