Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλα upload φωτογραφιες  απο dslr πως κανετε  ?Εμενα μου βγαζει πως ειναι μεγαλο το αρχειο.Τι πρεπει να κανω?

 

Εδω εχει οδηγιες πως να κανεις resize: http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=3;action=display;threadid=4201;start=0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-202120-0-47408700-1377217788_thumb.png

 

δεν ξέρω γιατί αλλά με αρέσουν τα νούφαρα!

 

 

 

post-202120-0-52723900-1377217806_thumb.png

 

πηγα για τρέξιμο στο δάσος και μαμήθηκα να τρώω Link.png Site: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF%8D%CF%81%CF%84%CE%B9%CE%BB%CE%BF">Blåbär!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση, μιας και τό' χα πάντα απορία: ο σταθερος φωτεινος φακος -βλέπε nikkor 35mm, f1.8- αξίζει για φωτογραφία δρόμου; Το ρωταω γιατι, γι' αυτου του τυπου τη φωτογραφία -δρόμου- είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσει κανείς κλειστα διαφράγματα ώστε να εχει περισσότερα "πραγματα" εστιασμένα. Ενώ με ανοιχτά διαφράγματα, είναι πολυ ρηχό το βαθος πεδίου. Μα αν ειναι έτσι, ποιος ο λόγος να πληρωσω παραπάνω για το f1.8; Τί αλλο μου δίνει παραπάνω από τον "ταπεινό" 18-55 που εχω; Εντάξει, θα μου πειτε οτι βοηθαει το βραδυ! Σύμφωνοι... αλλά την ημέρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση, μιας και τό' χα πάντα απορία: ο σταθερος φωτεινος φακος -βλέπε nikkor 35mm, f1.8- αξίζει για φωτογραφία δρόμου; Το ρωταω γιατι, γι' αυτου του τυπου τη φωτογραφία -δρόμου- είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσει κανείς κλειστα διαφράγματα ώστε να εχει περισσότερα "πραγματα" εστιασμένα. Ενώ με ανοιχτά διαφράγματα, είναι πολυ ρηχό το βαθος πεδίου. Μα αν ειναι έτσι, ποιος ο λόγος να πληρωσω παραπάνω για το f1.8; Τί αλλο μου δίνει παραπάνω από τον "ταπεινό" 18-55 που εχω; Εντάξει, θα μου πειτε οτι βοηθαει το βραδυ! Σύμφωνοι... αλλά την ημέρα; 

Δεν υπάρχει σταθερή απάντηση, όλα εξαρτώνται από το στυλ σου. Εγώ αν έβγαινα στον δρόμο (δεν το κάνω ποτέ) θα έβγαινα με τουλάχιστον 85mm -135 κατά προτίμηση. Πολλοί το κάνουν με 50mm. Για το βάθος πεδίου που λες πάλι είναι θέμα του φωτογράφου. Εσένα προφανώς σου αρέσει να έχεις πολλά πράγματα εστιασμένα, άλλοι προτιμούν να χρησιμοποιήσουν το βάθος πεδίου για να διαφοροποιήσουν το θέμα από το περιβάλλον του και να κόψουν τα στοιχεία που ενοχλουν/τραβάνε την προσοχή κατά την σύνθεση.

 

Για παράδειγμα εδώ είναι μερικοί Γάλλοι που λιάζονται κάτω από τον ήλιο του Αυγούστου σε μια λίμνη στις Άλπεις. Είχε χιλιάδες εκεί και ένας αυτοκτόνησε πηδώντας μέσα στην μπύρα μου.

03bi.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει σταθερή απάντηση, όλα εξαρτώνται από το στυλ σου. Εγώ αν έβγαινα στον δρόμο (δεν το κάνω ποτέ) θα έβγαινα με τουλάχιστον 85mm -135 κατά προτίμηση. Πολλοί το κάνουν με 50mm. Για το βάθος πεδίου που λες πάλι είναι θέμα του φωτογράφου.

 

Ναι, τεσπα, μπορει να εχεις δικιο. Εξαρταται τι θελει ο καθενας. Απλα το ανεφερα γιατι στο δρομο συνηθως θελει κανείς να απαθανατισει όλη τη "σκηνη". Εκτος κι αν κανει πορτρετα, οποτε εκει αλλαζει. Αλλά τοτε δεν θα παρεις τον 35mm (50mm σε ff) αλλά καποιον απο αυτους που ανεφερες εσυ (85mm - 135mm).

 

DSC_0001_-_Copy.JPG

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο δρομο συνηθως θελει κανείς να απαθανατισει όλη τη "σκηνη".

 

DSC_0001_-_Copy.JPG

 

Αν δεν έχει θέμα στο κάδρο τότε δυσκολεύεσαι και χάνεις το ενδιαφέρον. Ο μπαμπας μιλάει στο κινητό, το πιτσιρίκι θέλει να δει τα περιστέρια, κάποια πετάνε, τέσσερις περαστικοί κάπου πάνε, είναι λίγο σαν τραγούδι από τα Ξύλινα Σπαθιά. Θα έπαιρνα αυτή την φωτό από άλλη γωνία, μπροστά στους περαστικούς, με κόντρα ήλιο, σιλουέτες περιστέρια και ανθρώπους. Έχουν ωραίες μακριές σκιές να κάνω παιχνίδι και το ανοιχτόχρωμο έδαφος θα έδινε καλό κοντραστ. Από αρκετά μακρια στα 85 mm ούτε που θα το καταλάβαιναν. Από την άλλη ο Καρτιε-Μπρεσόν έκανε πορτρέτα με 50mm. Δεν υπάρχουν συνταγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...