Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοκαίρι του '14, θα είσαι ελεύθερος;

Καλοκαίρι του '14 θα είμαι Κρήτη, όλως τυχαίως. Θέλω να είμαι δηλαδή, ακόμα το που ακριβώς δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Mια φίλη μου ζήτησε να φωτογραφίσω τα παιδιά της. Είχα τρία κονσεπτ που της πρότεινα, διάλεξε το πιο κλισεδιάρικο αλλά και πάλι καλά περάσαμε. Για την επεξεργασία, βρήκα κάτι εξωφυλλα Vogue του 50, έχοντας στο νου μου παλιές διαφημίσεις coca cola (όπου το κόκκινο επικρατεί) και λίγο έναν κατάλογο από παιδικά ρούχα που μου άρεσε πολύ.

 

 

 

ha75.jpg

 

g483.jpg

 

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκρουπάρω αυτές που έχουν ίδιο φως, φτιάχνω την πρώτη και μετά κάνω τα ίδια settings και στις υπόλοιπες. Μετά τις τσεκάρω μία μία και κάνω διορθώσεις.

 

Φτιάχνω το curve, λίγο τα levels αν χρειάζεται και μετά τα χρώματα, ξεκινώντας από WB. Μετά είναι χαοτική η διαδικασία, πάω μπρος πίσω μέχρι να δω την εικόνα που έχω στο μυαλό μου. Αλλά το keypoint στα χρώματα εν προκειμένω είναι το split-toning.



To πακέτο στις συγκεκριμένες ήταν πως ο ουρανός είχε σύννεφα και μου άλλαζε συνεχώς το φως. Ευτυχώς μετά έβαλα τα παιδιά κάτω από ένα δέντρο έστησα φώτα και κάναμε πορτραίτα και σε 10 λεπτά είχαμε τελειώσει.

 

 

 

k8tl.jpg

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα έχεις και τα φλας σου όποτε παίζεις καλυτέρα με το φως ,πολύ καλή και αυτή αν και θα ήθελα λίγο ποιο ανοιχτό το κάδρο για να μην κόβονται και τα χέρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά νέα. Βρήκα για ποιο λόγο αναβόσβηνε το timelapse που είχα κάνει, αν θυμάστε. Έχει να κάνει με το aperture και μπορείτε να το δείτε αναλυτικά Link.png Site:

για να το αποφύγετε. Δεν το δοκίμασα ακόμη, δεν προλαβαίνω, γιατί πάλι δεν θα έχω φωτογραφική.

Και εδώ έρχονται τα άσχημα νέα. Την πήρα πίσω και δοκίμασα το βίντεο για να δω αν βγάζει πάλι τη γραμμή και μαντέψτε, την βγάζει ακόμη. Απορώ γιατί μου την έστειλαν πίσω αφού δεν την έφτιαξαν. Μου είπαν ότι μου άλλαξαν αισθητήρα και δεν ρώτησα περαιτέρω μιας και δεν ξέρω λεπτομερώς τα τεχνικά της μηχανής μου. Χθες ανακάλυψα ότι είναι ακόμη χαλασμένη οπότε αύριο θα τηλεφωνήσω να τους ενημερώσω και μου φαίνεται λογικό να ζητήσω αντικατάσταση. Εσείς τι λέτε?

 

Btw, frenzy λατρεύω την ατμόσφαιρα στις φωτογραφίες σου! Είναι πραγματικά μοναδικές και μαγευτικές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Θεσσαλονίκη μέσα από το Θερμαικό.

 

 

2wqz9xv.jpg

 

 

 

34o3ekl.jpg

 

 

Αυτό είναι που λέει ο ποιητής "Της Σαλονίκης μοναχά της πρέπει το καράβι / και μην τολμήσεις να τη δεις ποτέ απ'τη στεριά"

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...