Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά frenzy τα πορτρέτα σου είναι καταπληκτικά!!! Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει πολύ η φωτογράφιση ανθρώπων αλλά με κάνεις να θέλω να δοκιμάσω.

 

4 φωτογραφίες από μένα, μια μέρα (νύχτα βασικά) που δοκίμασα steel wool photography :)

 

 

8756455193_25111fdfaf.jpg

 

 

8756453799_7ed6e51a80.jpg

 

 

8757579192_86fac2cf4e.jpg

 

 

8756450241_7b9723c8c2.jpg

 

Μόνο στην τρίτη (Steel Wool 2) δεν είμαι εγώ, που κατά τη γνώμη μου είναι και η πιο εντυπωσιακή. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για να ποζάρει της είπα ένα ανέκδοτο του σελλερζ

 

 

Διακρίνω πάντως ένα μικρό Τσοκοντικό μειδίαμα. Σαν να κρατιέται μην ξεκαρδιστεί? Κάτι τέτοιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kate23 πολύ καλές. Δοκίμασε σε κάποια από αυτές που είσαι μέσα να ακινητοποιήσεις τον εαυτό σου με ένα φλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζηλεψα τα πορτραιτα σου frenzy και ενω προχθες τελειωνα μια φωτογραφιση προιοντων για ενα site που δουλευω λεω μιας και ειναι στημενα τα φλας ας κανω μια δοκιμη ενος post processing που εχω δει εδω και καιρο και θελω να το δοκιμασω. Μοντελο δεν ειχα προχειρο οποτε τα πειραματα αρκεστηκαν σε ενα self portrait, περασα 1-2 ωρες στο photoshop και ιδου το αποτελεσμα.

 

8763215153_20b0936345.jpg

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φουλ σκρην την εκτίμησα δεόντως.  Είναι περίεργο που στους άνδρες μπορείς να πετάξεις το φλας από πάνω γυμνό, αλλά στις γυναίκες όχι. Τι διάολο, φτιαγμένες για ηλιοβασιλέματα ειναι; Conditional beauty.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φουλ σκρην την εκτίμησα δεόντως.  Είναι περίεργο που στους άνδρες μπορείς να πετάξεις το φλας από πάνω γυμνό, αλλά στις γυναίκες όχι. Τι διάολο, φτιαγμένες για ηλιοβασιλέματα ειναι; Conditional beauty.

 

we need 2 look menacing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικά αμφότερα τα πορτρέτα, αλλά καθόσον διαβάζω για 1 - 2 ώρες στο φώτοσοπ, αν θέλει κανείς ας μας δείξει πώς ήταν το πορτρέτο π.φ. (προ φωτοσοπ). Από περιέργεια, καθότι παντελώς άσχετος με το άθλημα ( το φώτοσοπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικά αμφότερα τα πορτρέτα, αλλά καθόσον διαβάζω για 1 - 2 ώρες στο φώτοσοπ, αν θέλει κανείς ας μας δείξει πώς ήταν το πορτρέτο π.φ. (προ φωτοσοπ). Από περιέργεια, καθότι παντελώς άσχετος με το άθλημα ( το φώτοσοπ).

 

lightroom και plugins ή photoshop και plugins. 

τουτεστιν, κανεις δεν καθεται να κανει αυτη την δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πλαγκινς; Κοίτα αναλόγως το workflow του καθενος. Εγώ πλεον, έχω 2-3 πράγματα που κάνω στανταρ και συνήθως τα ξεπετάω σε 10-15 λεπτά. Τα curves μου είναι πάνω κάτω τα ίδια, το σαρπενινγκ το ίδιο και μετά είναι αναλόγως τα χρώματα της εικόνας. Η D7000 βρίσκω πως έχει πρόβλημα στα κόκκινα. Πρέπει να κάνω desaturation οταν έχω πολλά κόκκινα για να μη φαίνεται σα ραδιενεργό.

 

Μήπως εννοείς τα πρησετς και τα actions βαηπερ? Ξέχνα το δεν γίνεται δουλειά με τα ετοιματζίδικα. Πρώτον γιατί είναι πολύ κλισέ αυτά που κυκλοφορούν, δεύτερον γιατοί οι φωτογράφοι/ρετουσερ που τα έφτιαξαν ΗΔΗ είχαν ένα προσωπικό στυλ φωτογραφίας, οπότε δεν ταιριάζουν σε μια φωτογραφία που έχει κάνει άλλος. Φαίνονται σα μακιγιαρισμένη τραβεστί οι φωτό.

 

Η ερώτηση του λεφτερ είναι άτοπη. Καταλαβαίνω τι εννοεί αλλά δεν υπάρχει φωτογραφία πριν την επεξεργασία. Εγώ τραβάω σε raw. Αυτό που βλέπω στην οθόνη μου είναι η μέση τιμή κάθε χαρακτηριστικού κάθε πίξελ. Αν δεν επιλέξω εγώ την καμπύλη (πχ, φωτεινά πιο σκοτεινά, σκιές πιο φωτεινές, κοντραστ, κλπ) έχω ένα φλατ πράγμα που δεν αντιπροσωπεύει κι αυτό που φωτογράφισα. Αν ας πούμε φωτογράφιζα σε φιλμ, δεν θα έκανε την ίδια ερώτηση. Όμως είναι ακριβώς η ίδια διαδικασία. Θα το εξηγήσω με παραδείγματα φωτογράφων που έχουν πολύ χαρακτηριστική επεξεργασία τόσο σε σκοτεινό θάλαμο όσο και στο φωτοσοπ.

DIgital:

Jaime Ibarra (τρομερός κιθαρίστας)

Jaime_Ibarra_-_5p_forma_y_reloj.jpg

Jaime-Ibarra1.png

 

Jaime-Ibarra3.png

 

 

Andrej Dragan

dragan.jpg

 

coldbloodedandrzejdragan.gif

 

andrzej_dragan_640_29.jpg

 

Φιλμ

Daido Moriyama

DaidoMoriyama_Misawa.jpg

daido-moriyama-manekin-japan-2007.jpg

Lauren Simonutti (όταν ζούσε είχε το καλύτερο στρημ στο φλικρ, πιθανότατα ακόμη είναι το καλύτερο)

simonutti2.jpg

 

37817498.jpg

 

3607768117_a6af423786.jpg

 

Το κοινό που έχουν οι φωτογραφίες αυτές είναι πως δεν υπήρχαν πριν το προσεσινγκ. Αυτό είναι που τους έδωσε ζωή. Έτσι εννοώ το "άτοπη" στην ερώτηση του λεφτερ.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πλαγκινς; Κοίτα αναλόγως το workflow του καθενος. Εγώ πλεον, έχω 2-3 πράγματα που κάνω στανταρ και συνήθως τα ξεπετάω σε 10-15 λεπτά. Τα curves μου είναι πάνω κάτω τα ίδια, το σαρπενινγκ το ίδιο και μετά είναι αναλόγως τα χρώματα της εικόνας. Η D7000 βρίσκω πως έχει πρόβλημα στα κόκκινα. Πρέπει να κάνω desaturation οταν έχω πολλά κόκκινα για να μη φαίνεται σα ραδιενεργό.

 

Μήπως εννοείς τα πρησετς και τα actions βαηπερ? Ξέχνα το δεν γίνεται δουλειά με τα ετοιματζίδικα. Πρώτον γιατί είναι πολύ κλισέ αυτά που κυκλοφορούν, δεύτερον γιατοί οι φωτογράφοι/ρετουσερ που τα έφτιαξαν ΗΔΗ είχαν ένα προσωπικό στυλ φωτογραφίας, οπότε δεν ταιριάζουν σε μια φωτογραφία που έχει κάνει άλλος. Φαίνονται σα μακιγιαρισμένη τραβεστί οι φωτό.

 

Η ερώτηση του λεφτερ είναι άτοπη. Καταλαβαίνω τι εννοεί αλλά δεν υπάρχει φωτογραφία πριν την επεξεργασία. Εγώ τραβάω σε raw. Αυτό που βλέπω στην οθόνη μου είναι η μέση τιμή κάθε χαρακτηριστικού κάθε πίξελ. Αν δεν επιλέξω εγώ την καμπύλη (πχ, φωτεινά πιο σκοτεινά, σκιές πιο φωτεινές, κοντραστ, κλπ) έχω ένα φλατ πράγμα που δεν αντιπροσωπεύει κι αυτό που φωτογράφισα. Αν ας πούμε φωτογράφιζα σε φιλμ, δεν θα έκανε την ίδια ερώτηση. Όμως είναι ακριβώς η ίδια διαδικασία. Θα το εξηγήσω με παραδείγματα φωτογράφων που έχουν πολύ χαρακτηριστική επεξεργασία τόσο σε σκοτεινό θάλαμο όσο και στο φωτοσοπ.

DIgital:

Jaime Ibarra (τρομερός κιθαρίστας)

Jaime_Ibarra_-_5p_forma_y_reloj.jpg

Jaime-Ibarra1.png

 

Jaime-Ibarra3.png

 

 

Andrej Dragan

dragan.jpg

 

coldbloodedandrzejdragan.gif

 

andrzej_dragan_640_29.jpg

 

Φιλμ

Daido Moriyama

DaidoMoriyama_Misawa.jpg

daido-moriyama-manekin-japan-2007.jpg

Lauren Simonutti (όταν ζούσε είχε το καλύτερο στρημ στο φλικρ, πιθανότατα ακόμη είναι το καλύτερο)

simonutti2.jpg

 

37817498.jpg

 

3607768117_a6af423786.jpg

 

Το κοινό που έχουν οι φωτογραφίες αυτές είναι πως δεν υπήρχαν πριν το προσεσινγκ. Αυτό είναι που τους έδωσε ζωή. Έτσι εννοώ το "άτοπη" στην ερώτηση του λεφτερ.

 

ποιος κιθαριστας? κατι γκομενες βλεπω...

 

okay, επειδη πρεπει να βοηθαμε τα γηρατια

 

Πως να κανεις aggresive ενα πορτραιτο σου

 

  • ανοιγεις την εικονα στο PS
  • την ξαναανοιγεις ωσαν smartobject στο PS
  • παιζεις με οσα sliders θες στο smartobject
  • και εδω ειναι που δεν θυμαμαι με 100% σιγουρια. Θα πας στο blend mode και θα επιλεξεις [μαλλον] screen

στα ελληνικα GRUDGE FEEL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαηπερ, δεν ξέρω πως να στο πω ευγενικά, κι επειδή είπες αυτό για τα γηρατειά δεν χρειάζεται κιολας :-) :

 

Λες ανοησίες.

 

Κατά τ' άλλα πόσταρε καμια φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...