Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Guys ψάχνω να πάρω κανά nd filter για να πειραματιστώ τώρα το Πάσχα και βρήκα ένα σετ πολύ φθηνό. Τι κακό μπορεί να έχουν?

Link.png Site: http://viewitem.eim.ebay.gr/Neutral-Density-52mm-ND2ND4ND8-Filter-Kit-for-Nikon-D3100-D5100-D5500-LF60/200755559642/item#MRLOCATE">Αυτό είναι το σέτ

 

VND%20Test.jpg

 

 

http://www.similaar.com/foto/lenstests/lenstestsn.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

frenzy με έχεις τρελάνει ρε φιλε :P !!!

Με τι φακό είσαι ;

Επίσης μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις μια αρχική φωτογραφία από αυτές που έχεις βάλει εδω (μόνο για να δω πως είναι αρχικά)

 

kate23 γενικά στα φίλτρα αλλα και στους φακούς δώσε παραπάνω χρήματα και παρε κατι της προκοπής η διαφορές απο τα φτηνά είναι μεγάλη .nd φίλτρο θέλεις να πάρεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ND θέλω. Δεν έχω αποφασίσει αν πάρω nd4 ή 8 ακόμη, το ψάχνω. Αν και γέρνω προς το 8. :)

 

Το nd8 κοβει περιπου 3 στοπ, εγω οταν το ειχα παρει δεν με καλυψε γιατι παρολο που εβαζα αρκετα κλειστο διαφραγμα δυσκολα επαιρνα την ταχυτητα που ηθελα δηλαδη ανω του ενος δευτερολεπτου. Τελικα πηρα και το nd400 της hoya που κοβει 9 στοπ και με εχει βολεψει, μερικες φορες να φανταστεις τα συνδιαζω και τα 2 οταν εχει πολυ ηλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες είναι με Νικκορ 50mm f1.4, raw δε στέλνω, ειδικά με τα παιδιά, σορρυ, κι αυτές θα τις βγάλω αργότερα.  digital raw είναι όμως μπορείς να φανταστείς πως είναι, τα μαύρα είναι πιο μαύρα, κι όλα τα άλλα ουδετερότερα. Θα ήθελα να εξηγήσω την διαδικασία με την οποία κάνω την επεξεργασία μετά, καθώς είναι λίγο παρανοϊκή, αλλά ντρέπομαι λίγο.

 

Βαηπερ η φωτό αυτή έχει τελείως ανάποδο φωτισμό. Kοίτα τις σκιές και τις γραμμές σε όλο το πρόσωπο. Επειδή είναι πορτραίτο μην κοιτάς το θέμα σαν κεφάλι, αλλά σαν σύνθεση από μύτη, μάτια μαλλιά κλπ. είναι τελειως διαφορετικά φωτισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες είναι με Νικκορ 50mm f1.4, raw δε στέλνω, ειδικά με τα παιδιά, σορρυ, κι αυτές θα τις βγάλω αργότερα.  digital raw είναι όμως μπορείς να φανταστείς πως είναι, τα μαύρα είναι πιο μαύρα, κι όλα τα άλλα ουδετερότερα. Θα ήθελα να εξηγήσω την διαδικασία με την οποία κάνω την επεξεργασία μετά, καθώς είναι λίγο παρανοϊκή, αλλά ντρέπομαι λίγο.

 

Βαηπερ η φωτό αυτή έχει τελείως ανάποδο φωτισμό. Kοίτα τις σκιές και τις γραμμές σε όλο το πρόσωπο. Επειδή είναι πορτραίτο μην κοιτάς το θέμα σαν κεφάλι, αλλά σαν σύνθεση από μύτη, μάτια μαλλιά κλπ. είναι τελειως διαφορετικά φωτισμένα.

 

το ξερω, jesus

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nd8 κοβει περιπου 3 στοπ, εγω οταν το ειχα παρει δεν με καλυψε γιατι παρολο που εβαζα αρκετα κλειστο διαφραγμα δυσκολα επαιρνα την ταχυτητα που ηθελα δηλαδη ανω του ενος δευτερολεπτου. Τελικα πηρα και το nd400 της hoya που κοβει 9 στοπ και με εχει βολεψει, μερικες φορες να φανταστεις τα συνδιαζω και τα 2 οταν εχει πολυ ηλιο.

 

Σε τι περιπτώσεις το δοκίμασες και δεν σε κάλυψε? Το nd400 φαίνεται πολύ καλό αλλά είναι αρκετά πιο ακριβό. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι περιπτώσεις το δοκίμασες και δεν σε κάλυψε? Το nd400 φαίνεται πολύ καλό αλλά είναι αρκετά πιο ακριβό. :/

 

Ας πουμε μια τυπικη μερα με ηλιο βγαινεις εξω και εχεις τα εξης, 1/500 sec, f/16, 100 iso. Αν βαλεις το φιλτρακι που κοβει 3 στοπ και κρατησεις τις ιδιες ρυθμισεις θα εχεις χρονο 1/60 οπου δεν το λες και αργη τατυχτητα κλειστρου οποτε δεν εχει τοσο νοημα. Αν ομως παρεις το nd400 θα εχεις 1 sec χρονο εκθεσης στις ιδιες συνθηκες. Συμφωνω και εγω οτι ειναι ακριβο αλλα το nd8 νομιζω οτι δεν θα το χρησιμοποιησεις και πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πουμε μια τυπικη μερα με ηλιο βγαινεις εξω και εχεις τα εξης, 1/500 sec, f/16, 100 iso.

διόρθωση: τυπική μέρα για iso 100 είναι 1/125 f/16 αν δεν είσαι σε χιόνι, στην έρημο ή Κυκλάδες και δεν φωτογραφίζεις για ουρανό.

 

Που πάει σε 1/15 αλλά νταξ, μπορεί απλά να βγάλει τη φωτό λίγες ώρες αργότερα που θα είναι κι ήλιος χαμηλά. Για να υπάρχει κι η άλλη άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο χάλια ε? :P Οπότε πάω επιτόπου σε κάτι Link.png Site: http://galaiosphoto.gr/product_info.php?products_id=3677">τέτοιο?

 

Δεν ξερω να σε πω την αληθεια αλλα εγω θα παρω [3] hoya...

 

:-)  :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...