Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σημεροπρωινές

 

 

Δεν το κάνω ποτέ αλλά αυτή είναι soc από raw μόνο sharpness έβαλα, ό,τι θα έβαζα δηλαδή αν σούταιρνα jpg. Aπλά θέλω να δείξω πως αυτό το τεράστιο άσπρο σύγνεφο και η παγωμένη πάχνη ρουφάνε το χρώμα από όλα

dsc1289y.jpg

 

 

Και παλούκια παλούκια παλούκια. Ασπρόμαυρα παλούκιαdsc1273j.jpg

 

 

me likey frenzy η παραπανω

ωραια γωνια ληψης και αριστη συμμετρια

πετυχες και τον ηλιο κρυμμενο και δε στην εκαψε!

Σ'ευχαριστώ αλλά αν δεν θέλεις δεν καίγεται. Είτε με fill flash, ή με μπρακετινγκ βγαίνει η φωτογραφία. Εκτός αν θέλεις να καεί.Όπως στην παραπάνω - ETT(F)R κι άγιος ο θεός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε παρα πολυ αερα χθες και οι φωτογραφιες κοντα στα βραχια δεν ηταν οτι και πιο ευκολο. Γυρισα σπιτι με το μισο παντελονι βρεγμενο αλλα θελω να πιστευω οτι με την αναλογικη βγηκαν μερικες καλες φωτογραφιες. Εβγαλα και τις πρωτες μου φωτογραφιες με την νεα μου mirrorless :-D

 

8443119769_82f2ff84af.jpg
 

8443119881_f287f959a9.jpg
 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις απεκτησα ενα νεο φακο, τον πολυσυζητημενο Canon EF 50mm f/1.8 II

τον πηρα λογω της υψηλης φωτεινοτητας και για το παιχνιδι που μπορεις να κανεις λογω του εντονου bokeh.  :-)

εκανα μια μικρη βολτα δοκιμαζοντας τον τοσο σε εξωτερικο, οσο και και σε εσωτερικο χωρο και η αληθεια ειναι οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος!

το μονο που με ξενισε ειναι οτι πια πρεπει να εχω αρκετη αποσταση απο το θεμα μου, οντας βεβαια συνιθισμενος απο τον 18-200 της sigma που χρησιμοποιουσα ως τωρα.

ανεβαζω μερικες φωτος, ετσι για το καλο  :P

δεν εχω δωσει τοσο προσοχη στη θεματολογια, αλλα κατα βαση στο παιχνιδι με το σφιχτο βαθος πεδιου που μπορει να σου δωσει αυτος ο φακος

η μονη επεξεργασια ειναι το resize

 

* p.s. για καποιο λογο οι κατακορυφες φαινονται παραμορφομενες στο spoiler... με κλικ πανω τους φαινονται σωστα

 

 

post-51430-0-45432500-1360149340_thumb.jpg

 

 

post-51430-0-24412100-1360149337_thumb.jpg

 

 

post-51430-0-37130600-1360149335_thumb.jpg

 

 

post-51430-0-97061400-1360149338_thumb.jpg

 

 

post-51430-0-27558500-1360149517_thumb.jpg

 

 

ενα τριπτυχο με τρια διαφορετικα σημεια εστιασης

 

post-51430-0-99855500-1360149525_thumb.jpg

 

 

και μπονους μια που μολις την τραβηξα ηξερα οτι παει για tilt-shift :-D

 

post-51430-0-79842200-1360149519_thumb.jpg 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα.. Δεν πιστεύω πάντως ότι η Samsung πρέπει να πάρει το credit για αυτό που βλέπουμε..

Οι φώτος σου αποδεικνύουν ότι αν ξέρεις τι κάνεις, ακόμα και με μια απλή μηχανή + φακό του κιτ έχεις εντυπωσιακά αποτελέσματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα.. Δεν πιστεύω πάντως ότι η Samsung πρέπει να πάρει το credit για αυτό που βλέπουμε..

Οι φώτος σου αποδεικνύουν ότι αν ξέρεις τι κάνεις, ακόμα και με μια απλή μηχανή + φακό του κιτ έχεις εντυπωσιακά αποτελέσματα.

 

Σε ευχαριστω! Θα διαφωνισω λιγακι ομως, ναι μεν καποιος που ξερει τι κανει θα βγαλει καλες φωτογραφιες με οτι και αν εχει στα χερια του αλλα θα πρεπει να τον υποστιριζει λιγο και ο εξοπλισμος του (οπως επισης και το pp που θα κανει μετα).

Στην συγκεκριμενη περιπτωση αυτο που με εντυπωσιασε ειναι οτι βλεπω οτι η samsung εχει μεγαλυτερο ευρος σε στιγμες που εχω κοντρα φωτισμο και πιανει καλυτερα της λεπτομεριες απο την 450d που ειχα. Επισης τα 20mp βοηθανε παρα πολυ στο crop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομίχλη, πάπιες, λίμνες κλπ κλισέ, πολύ δουλειά, δεν έχω χρόνο παρα μόνο ξημέρωμα για φωτογραφία. Ευτυχώς αλλάζει ο καιρός από βροχή σε ζέστη και σηκώνει ομίχλη το ξημέρωμα.

 

αντιπροσωπευτικό δείγμα:

 

 

dsc1715edit.jpg

 

dsc1751l.jpg

 

dsc1739n.jpg

 

πιο μινιμαλιστικά κάδρα:

dsc1758kx.jpg

 

dsc1765t.jpg

 

Αυτό το παγκάκι πρέπει να το έχω σε 70 διαφορετικές πόζες με ανθρώπους και χωρίς, αλλά είναι το παγκάκι μου, δεν με απογοητεύει ποτέ.

dsc1902a.jpg

 

Α, κι ένας μύλος απο αυτούς τους εχθρικούς.

dsc1886u.jpg

 

 

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...