Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραία! Ναι, νομίζω πως θα ήταν πιο ωραία αν έκοβες το κάτω μέρος να φύγει αυτό το λευκό. Από πάνω δεν πιστεύω ότι θέλει. :)

Επεξ/σία από kate23
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ειναι, ισως λιγο σκοτεινη και με αρκετο κοκκο αλλα δεν μπορεις να εχεις πολλες απαιτησεις απο κινητο

θα γινω λιγο σπασικλακι θυμιζοντας παλι τον κανονα του 1/3 θαλασσα - 2/3 οριζοντας

επεξεργαστηκα λιγο τη φωτο με κροπ βαση του πιο πανω κανονα + κεντραρισα (σχεδον) στο γερανακι που φαινεται στο βαθος + κροπ σε αναλυση 16:9 + λιγο κοντραστ

αυτααααααααα!  :-D

 

post-51430-0-39809300-1359307595_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ kate και kakofonix :)

 

Το κόψιμο της θάλασσας μου φαίνεται υπερβολικό, τελικά προτίμησα να κόψω σύριζα μέχρι να φύγει το άσπρο. Thanks anyway

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο πορτραίτα κάνω αυτές τις μέρες, οπότε ποστάρω τρεις που δε γουστάρω ιδιαίτερα αλλά είναι χωρίς ανθρώπους (απάνθρωπες; )

 

 

 

Εδώ έπεφτε ωραία το φως πάνω στο ξύλο και τα βότσαλα (ο ορισμός του magic hour) αλλά με ξενερώνει ο ουρανός που είναι άδειος και δεν έχει σύννεφα στην αντανάκλαση στη λίμνη.

dsc021456.jpg

 

Εδώ είναι λάθος το κάδρο, αυτά παθαίνω για να κάνω κροπ με τον φακό.

2dsc1175.jpg

 

 

Αυτό είναι πόνυ. Δεν μου αρέσουν τα πόνυ αλλά ήμουν στους αγώνες, στο διάλλειμα έκανα βόλτα τριγύρω και κάθισε να μου ποζάρει το μαλακισμένο, οπότε μόνο από ευγένεια.

2dsc0882.jpg

 

 

 



Τώρα τις είδα, Snik πολύ καλές οι αρχιτεκτονικές, ειδικά η πρώτη και η τρίτη.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@frenzy η 2η οντως ειναι πολυ σφιχτη σαν καδρο αλλα η επεξεργασια της μου αρεσε αρκετα, οσο για την πρωτη εχω φαει τον τοπο να βρω μια ξυλινη αποβαθρα σε λιμνη/θαλασσα να βγαλω κατι long exposures που θελω αλλα δεν βρισκω τιποτα. Αν ειναι κοντα σου δοκιμασε την με ενα καδρο σαν και αυτο

 

Την προηγουμενη βδομαδα στα μαθηματα που κανω εμφανιζαμε φιλμ και την Τριτη που μας περασε εκτυπωναμε. Αν σας δωθει καποια τετοια ευκαιρια μην το χασετε ναι μεν ειναι ταλαιπωρια αλλα ειναι αλλη αισθηση να μην ξερεις τι εχεις βγαλει, να ανακατεβεις το φιλμ στα χημικα και να εμφανιζεται σωστα το αρνητικο. Μετα το 2ο κομματι ειναι που παιρνεις το αρνητικο και προβαλεις την εικονα σε ενα φωτοευαισθητο χαρτι μεσω ενος μεγενθυτηρα, αμεσως μετα το βουτας στις λεκανες με τα χημικα και αρχιζει να εμφανιζεται σιγα σιγα η φωτογραφια σου. Σε παιδευει λιγο ωστε να πετυχεις την σωστη εκθεση αλλα οταν την βρισκεις στο τελος την βλεπεις και την χαιρεσαι.

 

2 σκαναρισμενες απο το πρωτο μου φιλμ που εμφανισα 

 

 

312443_10151277150852831_1991201431_n.jp

706108_10151277151377831_1415879652_o.jp

 

 

 

Σημερα πηρα και ενα cable release για την αναλογικη μου και αυριο θα δοκιμασω να βγαλω long exposures σε φιλμ, ελπιζω την επομενη Τριτη που θα κανω την εμφανιση να μην εχω βγαλει οτι να'ναι  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στέλιε, ήθελα να στο γράψω εδώ και καιρό, για τη φωτογραφία σου με τα σιλό. Δεν ξέρω αν έχεις μελετήσει, αλλά η συγκεκριμένη μοιάζει να είναι τραβηγμένη από τον ralston crawford, και σε φίλμ θα έμοιαζε με την Buffalo Grain Silos. good job

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μελαγχολική και ρομαντική διάθεση :-)
 

 

 

The woods are lovely, dark and deep.   
But I have promises to keep,   
And miles to go before I sleep,   
And miles to go before I sleep.
(Robert Frost)
 
 

post-86058-0-47970400-1359839184_thumb.jpg

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια καλή τοποθεσία, είχα βγάλει αυτή εκεί, αλλά είναι μακριά. Πρέπει να ξαναπάω τώρα που το σκέφτομαι.

 

 

dsc25978.jpg

 

 

 

 

 

@frenzy η 2η οντως ειναι πολυ σφιχτη σαν καδρο αλλα η επεξεργασια της μου αρεσε αρκετα, οσο για την πρωτη εχω φαει τον τοπο να βρω μια ξυλινη αποβαθρα σε λιμνη/θαλασσα να βγαλω κατι long exposures που θελω αλλα δεν βρισκω τιποτα. Αν ειναι κοντα σου δοκιμασε την με ενα καδρο σαν και αυτο



εμένα πάντως αυτή με το άλογο απο πίσω , αν και οχι τελεια καδραρισμένη , μου άρεσε μπορώ να πώ , παρότι "έκκεντρη" , εχει άλλη άποψη .

Ο φακός αυτός, 9 στις δέκα φωτό θα τις βγάλει χάλια με CA και βινιέτα και άχρωμες και μία με ένα gritty καταθλιπτικό κόκκο που θα καθορίσει όλο το κάδρο. Κρατάω αυτή τη φωτό σαν την τελευταία του γιατί τον πέταξα μου στέρησε μια καλή φωτό. Ήταν ο Ταμρον 70-300 4.5-5.6

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με μελαγχολική και ρομαντική διάθεση :-)
 

 

 

The woods are lovely, dark and deep.   
But I have promises to keep,   
And miles to go before I sleep,   
And miles to go before I sleep.
(Robert Frost)
 
 

attachicon.gifBridge.jpg

 

 

 

 

close enough i believe

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...