Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όχι, γίνεται ~50ρης

 

Α τέλεια. Τότε βολεύει περισσότερο από το να πάρω έναν 50άρη ο οποίος θα γίνει 75. Ποια η διαφορά στους φακούς με DX και σε αυτούς που δεν έχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θετικό των φακών της νικον, ειναι πως κουμπώνουν ΟΛΟΙ στις ΦΦ μηχανές. Απλώς αυτές που ναι DX (αν δε κανω λαθος) εξακολουθούν να'ναι "κροπ" σε ΦΦ σώμα.

Ενω στη κανον, οι EF-S δε μπαίνουν στα ΦΦ σώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α τέλεια. Τότε βολεύει περισσότερο από το να πάρω έναν 50άρη ο οποίος θα γίνει 75. Ποια η διαφορά στους φακούς με DX και σε αυτούς που δεν έχουν?

DX φακός - DX sensor = cropped image. φουλ φρεημ φακός σε DX πάει γιατί πάλι cropped θα είναι. Το αντίστροφο δεν γίνεται. Ναι θα κουμπώσει, αλλά δεν θα έχεις εικόνα στο 30% του σένσορ.

Αν σκέφτεσαι μεταξύ του 35 f1.8 DX και του 50 f1.8 D, πάρε τον 50. Και πιο φτηνός είναι και φακός πορτραίτου είναι. Τα 50mm (effective) είναι λίγο στο πουθενά imo.

 

 

Nikon 30 ετών 50mm f1.8 σε DX σώμα :

 

 

screamanatomy.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α τέλεια. Τότε βολεύει περισσότερο από το να πάρω έναν 50άρη ο οποίος θα γίνει 75. Ποια η διαφορά στους φακούς με DX και σε αυτούς που δεν έχουν?

 

Κοίτα ο 50mm σε DX σώμα όπως καλά τα λες δίνει κάδρο σαν 75mm σε FX σώμα.

 

Τον Nikon 50mm f/1.8D τον έχω και τον έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολύ.

 

Για κάποιον που ξεκινάει τα πρώτα του βήματα είναι καλό να παίζεις με ένα τέτοιο φακού γιατί τα στενό κάδρο που σου δίνει σε βοηθάει να κάνεις απλές φωτογραφίες, απομονώνοντας εύκολα το θέμα σου, όμως αρκετές φορές θα βρεθείς σε φάση που θα επιθυμείς να έχεις λίγο ποιο ευρυγώνιο φακό μαζί σου.

 

Άποψη μου είναι ότι και οι δύο είναι εξίσου χρήσιμοι και ο 35mm και ο 50mm και ίσος και ένας 28mm. Απλά αν δεν μπορείς να τους χρηματοδοτήσεις ταυτόχρονα καλύτερα ξεκίνα με τον 35mm, βέβαια τον 50mm μεταχειρισμένο μπορεί να τον βρεις με κανα ογδονταριά ευρώ, μισά λεφτά δηλαδή απο τον 35mm f/1.8G καινούριο.

 

 

Edit

 

Μπορείς να κάνεις το εξής για να δεις αν σου ταιριάζει περισσότερο ο 35mm ή ο 50mm. Ψάξε στις φωτογραφείς που έχεις βγάλει μέχρι τώρα και κοίτα στο exif data τους να δεις σε τι εστιακό μήκος τις έχεις βγάλει με τον zoom kit φακό που έχεις στην μηχανή σου.

 

Με αυτό τον τρόπο θα δεις τη επιλέγεις ανεπαίσθητα σαν φωτογράφος σε διαφορετικές συνθήκες, τι επιλέγεις δηλαδή όταν περπατάς στην πόλη, όταν περπατάς στην εξοχή, όταν είσαι μέσα σε κτήρια.

Επεξ/σία από nickelodeon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας και τους δύο φακούς 35 και 50 mm για την 3100, προτείνω τον 50άρη. Αλλά γενικά θέλω να έχω απόσταση απο το αντικείμενο που φωτογραφίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι προτιμώ τον 35άρη που θα γίνει κανονικός 50άρης. Αν πάρω τον 50άρη, πιστεύω ότι, θα πρέπει να πηγαίνω στο Θεό για να βάλω το θέμα μέσα στο κάδρο μου. Δοκίμασα τώρα τις αποστάσεις στον 18-55 και το 50 μου φαίνεται ότι είναι πολύ zoom και ότι δε θα τον χρησιμοποιώ τόσο τον φακό. Από την άλλη στο 35 μου φάνηκε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 photos κολλημένες. Δεν θυμάμαι πώς λέγετε αυτή η τεχνική αλλά σαν καλό μου φαίνεται.

Όχι τέλειο αλλά για background στο desktop δεν με χαλάει.

 

 

8173012333_91829600d3_h.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σας φαίνεται η ασπρόμαυρη;

 

8173288658_db46da8980_n.jpg

DSCN4702 by AntoniC A., on Flickr

 

 

8173256673_833aba5b51_n.jpg

DSCN4788 by AntoniC A., on Flickr

 

 

8173007970_d9370c84b3_n.jpg

DSCN4678 by AntoniC A., on Flickr

 

 

8172974647_d82f8d0f14_n.jpg

DSCN4692 by AntoniC A., on Flickr

 

 

8173001778_3aa271b257_n.jpg

DSCN4709 by AntoniC A., on Flickr

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

32 φωτογραφίες? Γιατί τόσες πολλές? :/ Πάρα πολύ ωραία όμως!

 

Η φωτογραφία δίνει την εντύπωση ότι έχει τραβηχτεί με ευρυγώνιο φακό, επίσης όπως θα πρόσεξες έχει εξαιρετικά ρηχό βάθος πεδίου. Τέτοιος ευριγώνιος φακός όμως απλά δεν υπάρχει. Για να δημιουργήσεις τέτοιες φωτογραφίες, φωτογραφίζεις με ένα τηλεφακό που διαθέτει μέγιστο διάφραγμα 1,8 ή 1,4 ή 1,2 από πολύ κοντά και μετά τις κολλάς όπως κάνεις ένα panorama τοπίου.

 

Το αποτέλεσμα είναι αυτό το εξωφρενικό bokeh στα highlights των φύλλων των δέντρων και στα χόρτα στο κέντρο δεξιά από την βρύση.

 

Ναι ξέρω όλη αυτή η φασαρία για τα φωτεινά κυκλάκια γίνεται, πάντως την τράβηξα βιαστικά χωρίς να το πολυσκεφτώ απλά για δοκιμή.

 

Brenizer method λέγετε, το βρήκα.

http://www.ryanbreni...renizer-method/

Επεξ/σία από nickelodeon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...