Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θαρρώ πως σήμερα που μιλάμε, θα αγόραζα nikon D3200. Μόνο απ'το αποτέλεσμα που χω δεί σε ψηλά iso, θαρρώ πως δεν υπάρχει αντίπαλος.

Πάντως, σαν κάτοχος canon, με ξενίζει λίγο η χρήση nikon μηχανής...

 

Προχθές την πήρε φίλος. Δοκίμασε να ρωτήσεις τιμή στον Κογχυλάκη στη Θεσνικη. Παρόλο που εχει φήμη πανάκριβου καταστήματος, ενδέχεται να έχιε σε συμπαθητική τιμή τη μηχανή αυτή. (είδα απόδειξη προς 586ε, αλλά δε ξέρω αν ήταν φιλική/χονδρική τιμή ή οχι, δεδομένου, πως πουθενά δεν τη βρίσκεις τόσο φθηνά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν ανάμεσα στην D5100 και στην D3200. Διάβασα πολλά reviews. Έχουν λίγες διαφορές και κατέληξα στο συμπέρασμα οτι χρειάζομαι την D5100. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξηγήσου. (και καλορίζικη).

 

:-D

 

Υ.Γ. αν την πήρες αμιγώς για χρήση βιντεο, θαρρώ πως επρεπε να παρεις κανον, λόγω του μάνουαλ φοκους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα πραγματικά δεν ξέρω, τα 3 κίτρινα πάντως που βλέπεις ειναι σημαιά απο την Freetown Christiania (http://en.wikipedia....own_Christiania) την οποία τράβηξα οταν ειχα παει δανία, την τράβηξα πιο πολύ για το μύνημα που δίνει η συγκεκριμένη φωτογραφία αλλα μου άρεσε και ο συνδιασμός των χρωμάτων

μήνυμα είναι .όχι μύνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξηγήσου. (και καλορίζικη).

 

:-D

 

Υ.Γ. αν την πήρες αμιγώς για χρήση βιντεο, θαρρώ πως επρεπε να παρεις κανον, λόγω του μάνουαλ φοκους...

 

Δεν την πήρα ακόμη, αλλά ευχαριστώ! :) Διάλεξα την D5100 λόγω της flip out screen και του σένσορα που είναι ίδιος με εκείνον της D7000. Τι εννοείς για το manual focus? Έχω δοκιμάσει canon και προτιμώ τις Nikon.

 

@kanesaxo: Έχουν την ίδια απόδοση σε low light καταστάσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αισθητήρες που μπαίνουν στις Nikon (sony exmor cmos) έχουν αρκετά καλύτερα χαρακτηριστικά από αυτούς της Canon.. H Canon έχει μείνει λίγο πίσω στον τομέα των sensors.. Ελπίζω να βελτιωθεί ή... ακόμα καλύτερα να αγοράσει και αυτή cmos από τη Sony :D

 

Manual focus μήπως εννοείς το focus peaking που μπορείς να κάνεις κατά τη διάρκεια της εγγραφής με το μαγικό Magic Lantern (λόγος που αρκεί από μόνος του για να πάρει κανείς Canon imho) ;

 

Και τώρα που είπα Magic Lantern θυμήθηκα αυτό. Eίναι για όσους έχουμε 400d. Προσθέτει της Παναγιάς τα μάτια στη μηχανή. Ιντερβαλόμετρο, auto iso, χρόνους έκθεσης μέχρι 120 λεπτά και άλλα πολλά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τώρα ψάχνω διάφορα που έχουν να κάνουν με video μέσω dslr, έμαθα και για το follow focus. Βρήκα 2-3 τρόπου να φτιάξω ένα μόνη μου αλλά επίσης βρήκα ότι γίνεται και με ένα μαραφέτι που ανοίγει βάζα. Έχετε δει σε jumbo, ΙΚΕΑ ή κάπου αλλού αυτό το πράγμα?

$(KGrHqRHJFEE-kwdeCnJBPtYjQkdN!~~60_1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καιρό να ασχοληθώ με τη φωτογραφία (πέρα από τις φωτογραφίες της παρέας βέβαια) αλλά λέω να σας δείξω μερικές που είχα βγάλει παλαιότερα:

 

6186474943_1b08bb05d2.jpg

Frozen water drops by iTroulli, on Flickr

 

 

6184796750_47f4fd49ff.jpg

Rhine river at night by iTroulli, on Flickr

 

 

6186450091_51111703fe.jpg

Basiliscus plumifrons by iTroulli, on Flickr

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα .

 

Δεν θέλω να χαλάσω τον ειρμό του νήματος , αλλα μιας και μου αρέσει αρκετά το θέμα φωτογραφία ...

 

Εχω μια compact Sony , τα έχει βγάλει τα λεφτά της .

 

Θέλω να αγοράσω dslr , ηδη προσπαθώ να μαζέψω τα λεφτά .

Απλά δεν ξέρω ποια να αγοράσω σαν αρχική .

Μιλάω για Budget κοντά στα 500-600 Ευρωπαϊκά.

 

Ξέρω οτι είναι κλασσική η ερώτηση αλλα δεν τοχω το θέμα dslr .

 

Επίσης γιατί αυτή η ""κόντρα"" μεταξύ Κάνον και Νίκον ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Adon1s: Εγώ ξεκίνησα με μια Nikon D3000 γιατί δεν ήθελα να δώσω πάνω από 400. Τώρα την έδωσα και θα πάρω την D5100. Δεν μπορώ να σου πω ακόμη δική μου κριτική μιας και δεν την έχω ακόμη, αλλά θα την έχω σε λίγες μέρες.

 

Θέλεις να μας πεις τι απαιτήσεις έχεις, περίπου, από μια dslr? Πχ. μπορεί να θέλεις να παίρνει βίντεο κλπ. Ελπίζω να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα .

 

Δεν θέλω να χαλάσω τον ειρμό του νήματος , αλλα μιας και μου αρέσει αρκετά το θέμα φωτογραφία ...

 

Εχω μια compact Sony , τα έχει βγάλει τα λεφτά της .

 

Θέλω να αγοράσω dslr , ηδη προσπαθώ να μαζέψω τα λεφτά .

Απλά δεν ξέρω ποια να αγοράσω σαν αρχική .

Μιλάω για Budget κοντά στα 500-600 Ευρωπαϊκά.

 

Ξέρω οτι είναι κλασσική η ερώτηση αλλα δεν τοχω το θέμα dslr .

 

Επίσης γιατί αυτή η ""κόντρα"" μεταξύ Κάνον και Νίκον ?

 

πια κοντρα?

οι canon φακοι μπαινουν στις RED.

end of argument

 

περα απο τα αστεια τωρα

νικον ειναι καλη φαση για lifestyle

ενω canon για αλλα

 

επισης ενα + ειναι και οι M42 φακοι για την canon ακυρο μπαινουν και σε nikon...

 

*προφανως και εχω μαζεψει κανα δυο...

Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαιτήσεις ε ? χμ...

 

Σίγουρα το video ΔΕΝ είναι στις προτεραιότητές μου μιας και προτιμώ την φωτογραφία απο το video ,

Ως προς αλλες απαιτήσεις δεν εχω κάτι συγκεκριμένο .... Απλά θέλω να ξεφύγω απο το επίπεδο compact και να "απολαύσω" το παιχνίδι με την ταχύτητα κλείστρου , τις βραδυνές φωτογραφίσεις και τα macro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...