Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι σίγουρη, πρέπει να δω το σχήμα από το βίσμα. Ευχαριστώ για το λινκ, πάντως.

Η πρώτη φωτογραφία είναι φοβερή! Οι αντανακλάσεις στα νερά είναι το κάτι άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είχα ISO στο 400 γιατί το 800 είναι too much για τη δική μου dlsr, exposure στα 30 δευτερόλεπτα, τον φακό στα 18mm για να έχω μέγιστο διάφραγμα f 3.5. Έβγαλα γύρω στις 150 φωτογραφίες (μια φωτογραφία το λεπτό) και μετά τις έβαλα σε αυτό το Link.png Site: http://startrails.de...''>πρόγραμμα που κάνει τη δουλειά μόνο του. :) Έχει επιλογή και για φωτογραφία και για βίντεο. :)

 

Τώρα κοιτάω να βρω και κανένα άλλο μέρος να βγάλω :)

ετσι και αλλιως δε χρειαζοταν νομιζω το 800 ακομα και αν η μηχανη σου το ''σηκωνε''. βλεποντας το στυλ των φωτογραφιων σου και ξεροντας που ειναι τα δυνατα σημεια της D3000 νομιζω οτι σου ταιριαζει αυτη η μηχανη-αισθητηρας. και τι εννοω? σε χαμηλα iso η μηχανη σου δεν εχει σε τιποτα να ζηλεψει σε ποιοτητα-οξυτητα-φυσικοτητα χρωματων ακομα και σε σχεση με ακριβοτερα μοντελα ''γαιδουρια''. και σε αυτο μπορεις να ευλογεις τον αισθητηρα σου που ειναι ccd. να εισαι προετοιμασμενη αν ανεβεις σε ακριβοτερα μοντελα με cmos αισθητηρας ισως αρχικα εχοντας καλομαθει, οι φωτο θα σου φαινονται ψιλοκαρτουνιστικες και τα χρωματα οχι τοσο ακριβη. (εκτος αν παρεις olympus :-) )

θα σου προτεινα αν παρεις ιντερβαλομετρο να ασχοληθεις και με ενα ημερησιο timelapse. τωρα που φθινοπωριαζει μπορεις να κανεις ωραιες συνθεσεις.

 

btw το link σου πολυ χρησιμο δε το ειχα εις γνωση το λογισμικο ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :)

 

Ημερήσιο έχω κάνει μόνο σε σύννεφα και είχα ανεβάσει και 2 στο flickr ( http://www.flickr.co...red/6461043381/ και http://www.flickr.co...red/6461131891/ ). Αλλά θα μου άρεσε να κάνω και καμιά άλλη σύνθεση! :)

 

Edit:

Ορίστε και τα κλικ αυτής της εβδομάδας. :)

 

7823157444_8943f442ef.jpg

6/52: Peace of Mind by Chris Anastasiou, on Flickr

7823159260_2332e02365.jpg

Night Sky and Sea by Chris Anastasiou, on Flickr

7823160374_05c67baf25.jpg

Igoumenitsa Panorama by Chris Anastasiou, on Flickr

Επεξ/σία από kate23
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καποιες καινουριες.....Για πειτε μου την γνωμη σας..

 

 

 

 

7815609932_091aa75685.jpg

DSCN3594 by AntoniC A., on Flickr

 

 

7815607282_6cb7b2c728.jpg

DSCN3707 by AntoniC A., on Flickr

 

 

7815591176_4ea2fb9cfe.jpg

DSCN3712 by AntoniC A., on Flickr

 

 

7815572796_ac5cbc1b73.jpg

DSCN3726 by AntoniC A., on Flickr

 

 

7815560960_eda287c04d.jpg

DSCN3734 by AntoniC A., on Flickr

 

 

7815569330_236f102e43.jpg

DSCN3729 by AntoniC A., on Flickr

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω (αν και δεν εψαξα αν υπάρχει πιο εξειδικευμένο θέμα ας μεταφερθεί εκεί.) αν κάποιος γνωρίζει που μπορώ να βρώ κάποια φίλτρα για το lightroom 4 και πιο συγκεκριμένα τα vsco film pack 1 και 2, από την vsco. ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ρυθμισεις?

 

@kanesaxo ,

φοβερη η πρωτη σου , εαν και φαινεται λιγο κουνημενη πανω αριστερα , αυτο κανει και τα νερα απο το ποταμι να φαινονται τοσο ομορφα....σαν αναταραχη.

 

@kate

 

για να καταλαβω , σημαδεψες ενα αστερι , αρχισες να τραβας φωτογραφιες αφηνωντας τη γη να γυριζει(:P) και μετα τις ενωσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

@kate

 

για να καταλαβω , σημαδεψες ενα αστερι , αρχισες να τραβας φωτογραφιες αφηνωντας τη γη να γυριζει( :P) και μετα τις ενωσες?

 

ναι αυτο ακριβως κανεις! δεν σημαδευεις ακριβως αστερι αλλα μπορεις να το πεις και ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γουελ , εννοω να εχεις στο κεντρο του καδρου ενα αστερι ας πουμε....( η απλα κατι που να ειναι το κεντρο σου.)

αλλωστε φαινεται οτι ακομα και αυτο που εχει ''σημαδεψει'' εχει κουνηθει λιγακι. (λογικο , δεν εχει τηλεσκοπιο... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εχει κουνηθει γιατι γυριζει και αυτο! απλα επειδη ειναι στο κεντρο ειναι πολυ μικροτερη η ακτινα του και φαινεται σχεδον στασιμο :P

 

μια που ειχα βγαλει εγω αλλα μου εκανε διαφορα ο ιντερβαλομετερ και δεν βγηκε οπως θα ηθελα. ειχε και φουλ φεγγαρι κατι το οποιο ειναι αρνητικο σε αυτες τις φωτογραφιες..

 

dsc039.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρυθμισεις?

 

@kanesaxo ,

φοβερη η πρωτη σου , εαν και φαινεται λιγο κουνημενη πανω αριστερα , αυτο κανει και τα νερα απο το ποταμι να φαινονται τοσο ομορφα....σαν αναταραχη.

 

@kate

 

για να καταλαβω , σημαδεψες ενα αστερι , αρχισες να τραβας φωτογραφιες αφηνωντας τη γη να γυριζει( :P) και μετα τις ενωσες?

 

Δε μπορούσε να γίνει κάτι καλύτερο, ήμουν πανω σε καραβάκι!

 

Για της kate, σημαδεύεις ειδικά τον πολικό αστέρα, διότι μένει σταθερός ως προς το σημείο που βρισκόμαστε. Ετσι, θεωρείται στάσιμος παρόλο που κινείται. Και όλα τα υπόλοιπα γυρνάνε γύρω του.

Μαλλον θα ψεθάψω το ιντερβαλόμετρο και θα ανέβω στη ταράτσα...

 

Προσπάθησα να βγάλω νυχτερινες σα του ντιναρα, προχθες που ημουν θαλασσα, αλλά είχε τόσο κύμα, που ακόμη και με 5", θόλωναν τα πάντα :( Αν πετύχει κανείς νηνεμία φουλ, βγάζει πανέμορφες φωτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ναυάγιο της Γραμβούσας στη ΒΔ Κρήτη, το καλοκαίρι του 2007...

 

post-86058-0-51840500-1345671550_thumb.jpg

 

 

...και το καλοκαίρι του 2012!

 

post-86058-0-13722500-1345671574_thumb.jpg

 

 

 

Η διάβρωση είναι ταχύτατη και επειδή το μέρος έχει συναισθηματική αξία για μένα, βρήκα την αλλαγή του τοπίου συγκλονιστική. Φαντάζομαι αν κάνω άλλα 5 χρόνια να πάω δεν θα βρω πλέον τίποτε. Η πάνω είναι με την παλιά μου compact, η κάτω με τη 450D και φυσικά με πολωτικό, εξ ού και η διαφορά στο χρώμα του νερού.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...