Προς το περιεχόμενο

Photos from your cameras


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ! :) Καλή ιδέα nenya!:)

 

Ορίστε το tutorial από το οποίο έμαθα εγώ. Αυτός σου δείχνει για μια φωτογραφία, αλλά η λογική είναι περίπου ίδια και για 3 διαφορετικές. :)

Good luck και περιμένω αποτελέσματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kate23, πάρε ένα θεματάκι για το προτζεκτ σου: ανέδειξε την ομορφιά του πιο άσχημου κτιρίου της περιοχής σου.

 

Κι αν θες να το κάνεις και τεχνικά δύσκολο. Χρησιμοποίησε prime φακό, ας πούμε 50mm.

 

 

Σχετικά σπάνια φωτογραφίζω ανθρώπους

 

post-50594-0-69464900-1342940046_thumb.jpg

 

Επεξ/σία από insomniaK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@arxaggelos θα την ηθελα λιγακι πιο πισω γιατι μου φαινεται οτι τα φωτα πανω κοβονται πολυ αποτομα, αλλα γενικα μ'αρεσε. Μου θυμισες και μια δικια μου που ειχα βγαλει προσφατα στον Πειραια.

 

7457682144_cf05b717da_c.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραία Snik, και αρκετά sharp. Με τον φακό του κιτ είναι; Δεν είχα ξαναβγεί για τέτοια νυχτερινή και γενικά δεν έμεινα ιδιαίτερα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Είπα να πάρω τον 50άρη που είναι αρκετά οξύς με κλειστό διάφραγμα, αλλά θα μου στένευε πολύ το κάδρο.

Επεξ/σία από arxaggelos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλιε, γιατί έχεις όλον αυτόν τον ουρανό; Το κάτω μισό της είναι εξαιρετικό, το πάνω μισό της είναι βαρετό μέχρι και οι κόκκοι από την αύξηση της οξύτητας φαίνονται. Αν είχες ένα ντεγραντέ φίλτρο με το σκούρο χαμηλά, θα αύξανες το time exposure και θα φαίνονταν γαμάτα και τα σύννεφα. Νομίζω πως μπορείς κάνεις αυτό που περιγράφω και μέσα από το photoshop, βάλε το sharpness χαμηλά, επέλεξε με το εργαλείο που εξασθενεί το effect του φιλτρου που θα εφαρμόσεις, και ανέβασε το EV +2 ή όσο πάει χωρίς να καταστραφεί. Παίξε και με το Contrast & highlight protection ή όπως αλλιώς λέγεται και θεωρητικά θα φανούν τα σύννεφα. Ανέβασε και τη sharpness, χωρίς μπιπ μπιπ τη μάνα.

 

Μπορείς επίσης να πας σε (σχεδόν) τετράγωνο φορματ.

 

Είπα ότι μου αρέσει η φωτογραφία σου; Το είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας δοκιμασω να ανεβασω και γω μια.Ειναι λιγο πειραγμενη στα χρωματα και στην αντιθεση.Η φωτογραφικη ειναι καινουρια(τωρα την μαθαινω) και οι γνωσεις μου στο photoshop λιγες.Οποτε δεκτα ολα τα σχολια :D

 

http://www.flickr.co.../in/photostream

 

Γιατι δεν την εμφανιζει την εικονα?

Επεξ/σία από sarpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@arxaggelos θα την ηθελα λιγακι πιο πισω γιατι μου φαινεται οτι τα φωτα πανω κοβονται πολυ αποτομα, αλλα γενικα μ'αρεσε. Μου θυμισες και μια δικια μου που ειχα βγαλει προσφατα στον Πειραια.

 

7457682144_cf05b717da_c.jpg

 

γιατι δεν βαζεις το ονομα στην κορυφη του βουνου δεξια?

με μια ποιο σκοτεινη γραμματοσειρα maybe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Δεν είναι δικιά μου, αλλά του Richard Gottardo. Πιάνεται? Απο την χθεσινή καταιγίδα

 

Screenshot2012-07-26at50205PM.png

 

μαγια ρε γαμωτο.

 

αυτες βγαινουν με συνεχομενα captures και πολυ γρηγορη ταχυτητα στο κλειστρο ετσι?

βεβαια ειναι και πολυ φωτεινη...

Επεξ/σία από kuzko21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

μαγια ρε γαμωτο.

 

αυτες βγαινουν με συνεχομενα captures και πολυ γρηγορη ταχυτητα στο κλειστρο ετσι?

βεβαια ειναι και πολυ φωτεινη...

για να φωτογραφισεις κεραυνους το βραδυ κανεις ακριβως το αντιθετο. τριποδο για να μην κουναει η μηχανη και χαμηλη ταχυτητα κλειστρου 5-10 sec ή και παραπανω. μπορεις και να αφησεις το κλειστρο σε bulb (αλλα μειωνεις την ευαισθησια οσο παει 50-100 iso) και να περιμενεiς να χτυπησει ο κεραυνος και να γραψει στον αισθητηρα. πρεπει να εισαι απικο αμεσως να πατησεις να κλεισει το κλειστρο για να μη σου καψει τη φωτο ο επομενος κεραυνος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον δικιο εχεις....

πιστευα οτι με burst θα εβγαζα πολλες φωτογραφιες που καποιες θα πιασουν την συγκεκριμενη εικονα χωρις να περασει ολο το φως του κεραυνου μεσα.

I stand corrected. ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο την τελευταία τράβα τη και ανάποδα με χαμηλότερα το τρίποδο. Τι σου άρεσε στα κοτρόνια; Τη βλέπω απο το τηλ κι ίσως την αδικώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...